Seimas pritarė, kad būtų įteisinta originali vardų ir pavardžių rašyba lotyniško pagrindo rašmenimis asmens dokumentuose. Parlamentas 82 balsais „už“, 37 balsais „prieš“ ir trims parlamentarams susilaikius priėmė tokį Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymą.
Teisės aktas įsigalios gegužės 1 dieną, jei jį pasirašys prezidentas Gitanas Nausėda.
„Už“ balsavo ir pozicija, ir dalis opozicijos. Įstatymui pritarė ir anykštėnas, Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovas Sergejus Jovaiša, ir Deltuvos šiaurinėje apygardoje išrinktas frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Tomas Tomilinas.
Priminsime, jog šiuo balsavimu įteisinamas „x“, „w“ ir „q“ raidžių rašymas asmens dokumentuose.
S.Jovaiša, „Anykštai“ komentuodamas savo apsisprendimą, sakė, jog neįžvelgia grėsmės lietuvių kalbai. „Greitai po įteisinimo mes šį sprendimą užmiršime. Niekam jis nekliudys, o žmonės galės savo pavardes rašyti originalo kalba“, – kalbėjo S.Jovaiša. Jis atkreipė dėmesį, jog diakritinių ženklų, kurie galėjo įnešti sumaišties, rašymas nėra įteisinamas.
T.Tomilinas „Anykštai“ sakė, kad minėtas balsavimas jam nebuvo principinis. Jis tvirtino, kad Antanas Baura jau prieš 12 metų balsavo už analogišką įstatymą, tačiau tą kartą parlamentarų balsų neužteko.
„Aš nuoširdžiai manau, kad palikdami mokytoją su 30 vaikų klasėje be padėjėjo, be švietimo pagalbos specialistų rajonuose, kur socialinė vaikų padėtis įvairi, mes darome tūkstantį kartų didesnę žalą kalbai ir kultūrai, uždarinėdami mokyklas pagal ministerijų tūkstantmečio užgaidas, nei leisdami turėti savo vardą pasuose žmonėms, kurie ir taip tokią teisę turi per teismų praktiką.Kalbą ir šeimą reikia ginti ne skambiais pareiškimais, o sunkiu darbu. Pavyzdžiui, kiek naudos šeimoms atnešė mano pasiūlyti vaiko pinigai ir kiek naudos atnešė šeimų maršo smerkimai? Lygiai tas pat ir su kalba. Siūlymas Maximą pervadinti i Maksimą atims begalę energijos, bet nuo to kainos nesumažės. Energiją galim skirti dalykams, kurie mūsų tautą gelbės realiai“,- „Anykštai“ kalbėjo T.Tomilinas.
Seime vykstant diskusijai, opozicinės „valstiečių“ frakcijos atstovas, profesorius, humanitarinių mokslų daktaras, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys Eugenijus Jovaiša dėstė, kad „Konstitucinis Teismas labai aiškiai ir daug kartų pasakė, kad asmenvardžių užrašymas tapatybės dokumentuose ne lietuvių kalba reiškia valstybinės kalbos statuso paneigimą“.
Jis prieš balsavimą sakė: „Nė viena save gerbianti pasaulio valstybė neleidžia tapatybės dokumentuose rašyti kitaip nei valstybinė kalba. Šiandien apsisprendimo diena ir nuo šiandien priklausys valstybinės lietuvių kalbos likimas.“
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovas Audronius Ažubalis kalbėjo, kad balsuojama „dėl antivalstybinio, lietuvių konstitucinį kalbos statusą paneigiančio ir piliečius supriešinančio įstatymo“. Šį įstatymą jis vadino lietuvių kalbos išdavyste.
Įstatymo projektui nepritarė ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija. O aštuonių visuomeninių organizacijų atstovai išplatino kreipimąsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą ir LR Seimo narius, kuriame nurodė, kad priimamo įstatymo tikroji paskirtis – „panaikinti Lietuvos suverenumą, pirmiausia valstybinį lietuvių kalbos statusą, šalies regionų integralumą ir galiausiai Lietuvos valstybingumą, jos istorinį bei kultūrinį tęstinumą“.
Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska tikino, kad jau seniai jos tautiečiams lenkams reikėjo leisti asmens dokumentuose rašyti minėtas tris raides. „Mes ignoravome šią problemą daugelį metų ir turbūt reikia drąsos sau pripažinti, kad mes nesprendžiame, ar leisti rašyti tris raides – w, q ar x, mes sprendžiame, ar tie mūsų piliečiai turės eiti į teismus, ar galėtų oriai pasinaudoti administracinėmis procedūromis“, – kalbėjo ministrė.
Raidžių sakė kad lenkams reikėjo ,bet išlindo galai žydams reikėjo,cirkas
O kodėl jūs nekeliat triukšmo, kad kiekvienoje klaviatūroje, nors raidynas lietuviškas, bet šios raidės W,Q,X yra. Juk aš pats naudoju lietuvišką klaviatūrą, bet deja šitos raidės, dėl kurių dabar keliamas vajus YRA. Tada gal ir iš klaviatūros šias raides reikėtų pašalinti?
Raidės yra tam, kad galėtume rašyti ir užsienio kalbomis. Vis tik tai neįpareigoja visų pasaulio tautų įsivesti šias raides į savo raidynus. Niekas to ir nedaro, tik mūsų valdžia-tautos išdavikai.
Kad neprikibtumėt. Ne taip išsireiškiau, ne į raidynus. Tik įdomu, kurioje šalyje lietuviai gali pasuose rašyti pavardes lietuviškai? Kodėl kitos tautos svetimų raidžių net į pasus neįveda?
… oh.
Pavaikščiokite po Vilniaus senamiestį, gatvę, kurioje pastatyti Narų rūmai – pamatysite vieną kitą lietuvišką užrašą ir džiaugsitės .
Ne klaviatūroje cvleikas.
Atspėkite kur ans įkaltas ?
Šis narų sprendimas gali būti jums rankoveda.
Sėkmės .
Padėkite mielas daugiakalbi anykštėne kaimynui iš Telšių.
Užėjo susirūpinęs – perskaityti negali gauto sveikinimo – suprantami žodžiai ir paskutinis – QrWa būk Laimingas.
Na ir aš nesugebėjau naujos tautorašos dar perkąsti.
Į išrinktuosius nenoriu kreiptis tik norėčiau jų paklausti – kiek gi dabar lietuvių abecėlėje raidžių ?
Padėkite mielas daugiakalbi anykštėne kaimynui iš Telšių.
Užėjo susirūpinęs – perskaityti negali gauto sveikinimo – suprantami žodžiai ir paskutinis – QrWa būk Laimingas.
Na ir aš nesugebėjau naujos tautorašos dar perkąsti.
Į išrinktuosius nenoriu kreiptis tik norėčiau jų paklausti – kiek gi dabar lietuvių abecėlėje raidžių ?
Lietuvių abėcėlė – modifikuota ir papildyta lotyniškoji abėcėlė, sudaryta iš 32 pagrindinių raidžių.[2] Anot kalbininko G. Subačiaus, ė raidė yra unikali, jos neturi jokia kita pasaulio kalba.[3] Vis dėlto raidė ė dar naudojama bent jau šajenų kalboje (tarimas kitas).[4] Pagal 1997 metų Lietuvių kalbos instituto rekomendacijas, svetimvardžiuose taip pat vartojamos raidės q, w, x, kiek rečiau – ä, ö, ü, æ, å, ø ir kitos panašios. Alfabetiniuose sąrašuose q eina tarp p ir r; w – po v, o x – po w. Jei sąraše daug svetimvardžių, y gali būti nukeliama tarp x ir z.[5]
Ką ?
Išrinktieji nežino Lietuvių kalbos abecėlės ?
Oh – reikia papildomų lėšų jiems skirti .
O ypatingai daug tiems dviems.
Manau jie pamėgtų šito žemės lopinėlio kalbą.
Šaunuoliai, sveiko proto vyrai. Teismai jau patenkino per 1500 gyventojų skundų ir tos raidės pasuose jau seniausiai rašomos. Įstatymas išlaisvins teismus nuo bereikalingo apkrovimo. O pagaliau, koks man skirtumas, kokios raidės bus kokio nors lenko ar vokiečio pase?
Tai čia vardan jų.
tai paprasčiau būtų pase įklijuoti papildomą puslapį su originios jų kalbos užrašu.
Tai ir taivaniečiai būtų patenkinti, o ir kiniečiai, bei rusai susidraugautų.
Padūmavokite – vardan Lietuvos.
A ?
… KO JIE TAIP PADARĖ >GIRDĖJAU – VIENAS PERRAŠYTI TA ISTORINE PROGA ŽADA – JOVAIŠA Į JOWAIŠA .
ŠAUNUOLIAI IR TOLIAU TAIP UŽLIETUVĄ IR LITERATŪRINIUS ANYKŠČIUS.
BŪTINAI VĖL RINKSIME IŠ NAUJO.
Prisiplakėliai .
Už viską prabalsuos ,parazitai .
O kas juos prase ,kad taip balsuotu…ar paklause savo Anykstenu rinkeju…muset neatsiklause ir balsavo ,kaip patys nori ,,,negerai…..
Labai gerai, kad pritarė. O ko čia pyktį..
Politiniai lavonai