
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro Skausmo medicinos centre pradėtas taikyti naujas minimaliai invazinis skausmo gydymo metodas – periferinė elektrinė nervų stimuliacija (sutrumpintai – PENS). Šis metodas padeda pacientams, kuriems kiti gydymo būdai nėra pakankamai veiksmingi.
„Skausmui gydyti pradėta taikyti periferinė elektrinė nervų stimuliacija – minimaliai invazinis metodas, kai po oda ar raumens audinį įvedama speciali adata ir per ją į pažeistus nervus skleidžiami elektriniai impulsai. Tai padeda malšinti tik tam tikros kilmės skausmus, ypač susijusius su nervų pažeidimais po traumų, operacijų dėl jų užspaudimo ar onkologinių ligų“, – aiškina Skausmo medicinos centro skyriaus vedėjas gydytojas anesteziologas-reanimatologas dr. Alfredas Vaitkus.
Kokiems pacientams taikoma ši procedūra?
Šis metodas skirtas pacientams, kenčiantiems periferinių nervų pažeidimo sukeltus skausmus. Tai gali būti, pavyzdžiui, pakaušinio nervo, trišakio nervo pažeidimai, pooperaciniai skausmai po krūtinės ląstos, krūtų, pilvo sienos išvaržų operacijų ar skausmai po traumų, kai pažeisti smulkūs nervai.
Vienas šio metodo privalumų – procedūros metu nereikia tiksliai nustatyti arba surasti skausmą sukeliančio nervo, kaip tai būtina atliekant kitas procedūras, pavyzdžiui, blokadoms ar krioterapijai. „Pacientas tiesiog nurodo skausmo vietą ir to pakanka – stimuliacija vykdoma platesniame kūno plote“, – sako gydytojas anesteziologas-reanimatologas dr. A.Vaitkus.Lėtinį skausmą kenčiantys pacientai dažnai yra priversti nuolat vartoti vaistus. „Pagrindinis tikslas – sumažinti lėtinį skausmą iki tokio lygio, kad pacientams reikėtų mažiau vaistų. Po kelių stimuliacijos ciklų daugelis jaučia reikšmingą pagerėjimą“, – pasakoja gydytojas.
Šio metodo privalumas – nesudėtingas pritaikymas ir saugumas, todėl jis gali būti kartojamas.
Kaip atliekama procedūra?
Gydytojas įkiša specialią adatą negiliai po oda arba į paviršinius raumenis. Priklausomai nuo skausmo ploto jos gali būti 5 arba 10 cm ilgio. Netoli nuo adatos klijuojamas antrasis elektrodas ant odos. Specialus aparatas siunčia elektrinius impulsus į šiuos elektrodus ir tarp jų sukuriamas elektrinis laukas. Procedūra trunka apie 25 minutes, pacientas išlieka sąmoningas, o dūrio vieta yra nuskausminama. Metodas nepažeidžia aplinkinių nervų ir neturi ilgalaikio šalutinio poveikio. Ekspertai teigia, kad procedūros poveikis gali išlikti 1–3 mėn. „Po poros savaičių ar mėnesio, kai skausmas ima atsinaujinti, stimuliacija kartojama. Paprastai rekomenduojami trys ciklai – po jų bendras poveikio laikas pailgėja“, – pasakoja gydytojas.
Naujas metodas Lietuvoje
Pasak dr. A. Vaitkaus, nors šis metodas pasaulyje taikomas jau seniai, tačiau jo prieinamumas įvairiose šalyse priklauso nuo valstybės skiriamo finansavimo: „Mes siekiame sukaupti daugiau patirties ir tikimės, kad ateityje jis bus kompensuojamas ir Lietuvoje.“
Skausmo medicinos centro gydytojai ir slaugytojos dalyvavo specialiuose mokymuose, kuriuos vedė dr. Arun Bhaskar – skausmo medicinos ekspertas iš Londono Imperial College Healthcare NHS Trust ligoninės. Jis taip pat aptarė šiai terapijai atrinktus pacientus bei padėjo šį gydymą atlikti pirmiesiems pacientams.
Šiuo metu VUL Santaros klinikose jau gydyti pirmieji aštuoni pacientai, jų gydymo progresas yra stebimas.
„Skausmo medicina yra greitai besivystanti ir dinamiška medicinos sritis. Džiaugiamės jos naujovėmis Lietuvoje, – sako Skausmo medicinos centro skyriaus vedėjas gydytojas anesteziologas-reanimatologas dr. Alfredas Vaitkus. – Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos įsisavina modernius gydymo metodus – nuolat ieškoma naujų, efektyvesnių būdų padėti pacientams.“