Šeštadienį Ažuožerių kultūros namuose vyko Anykščių rajono šauniausios močiutės rinkimai „Atvėrus močiutės skrynią…“. Pretendentės į titulą šoko, dainavo, pateikė savo patiekalus, sekė pasakas ir demonstravo gražiausius savo rūbus. Šauniausia rajono močiute pripažinta 55 metų Audronė Baškauskienė. A. Baškauskienė dirba Anykščių kultūros centro Skiemonių kultūros namų renginių organizatore.
Toks konkursas Anykščių rajone vyksta pirmą kartą. Anksčiau panašūs konkursai vyko atskiruose kaimuose. Pasak renginio organizatorės, Ažuožerių kaimo moterų klubo pirmininkės Alvyros Simanonienės, 2014 metais šauniausią močiutę išsirinko ažuožeriečiai, 2015 metais buvo renkama Anykščių seniūnijos šauniausia močiutė, o štai šiemet jau buvo renkama viso Anykščių rajono šauniausia močiutė. Konkurse pasirodė 6 močiutės iš skirtingų rajono seniūnijų.
Dalyvaudamos konkurse močiutės iš viso atliko penkias užduotis: trumpai prisistatė, pristatė pačių gamintą patiekalą, sekė pasaką arba dainavo lopšinę, demonstravo proginį drabužį ir rišo mergaitei šalikėlį. Ažuožerių kultūros namų fojė veikė ir pretendenčių rankdarių paroda, tad žiūrovai galėjo įsitikinti, kad močiutės moka ne tik gražiai pasirodyti, bet ir yra darbščios ir sumanios.
Pasirodymus vertino komisija, kurią sudarė Anykščių seniūnijos seniūnas Eugenijus Pajarskas, A. Baranausko pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Dangira Nefienė ir mero patarėjas Donaldas Vaičiūnas. Po ilgų diskusijų komisija šauniausia rajono močiute paskelbė Audronę Baškauskienę iš Skiemonių.
Beje, nė viena iš kandidačių neliko neįvertinta ir pelnė kažkokį titulą. Štai darbščiausia močiute buvo pripažinta Irena Guobienė iš Svėdasų, elegantiškiausia – Ledina Kazokienė iš Kavarsko, linksmiausia – Rimanta Vilnonienė iš Andrioniškio, šmaikščiausia – Elena Vanagienė iš Anykščių seniūnijos, o santūriausia – Irena Kvaselienė. Beje, Irena Guobienė pelnė dar vieną nominaciją – ji buvo pripažinta publikos numylėtine, nes atrodė tarsi iš knygų puslapių nužengusi tradicinė lietuviška močiutė. Močiutės buvo apdovanotos skirtingais prizais – vienos gavo pakvietimus apsilankyti kosmetikos salone, kitos – kvietimus fotosesijai, o nugalėtoja buvo apdovanota pagrindiniu prizu – „Anykštos“ laikraščio metine prenumerata.
Žiūrovus linksmino Andrioniškio kaimo kapela „Pelyša“, o jai grojant vis prie jos prisijungdavo ir konkurse dalyvavusi R. Vilnonienė. Tiesa, žiūrovų šis renginys nusipelnė ir daugiau, nes šeštadienį daugumą jų sudarė „močiučių palaikymo komandos“.
Beje, konkursas atgaivino prisiminimus ir jaunesniems žiūrovams. Štai mero patarėjas D. Vaičiūnas sakė, jog stebėdamas konkursą suprato, kaip pasiilgo savo močiutės. „Dar šiandien pas ją nuvažiuosiu“, – žadėjo D. Vaičiūnas. Kita komisijos narė mokytoja D. Nefienė publikai rodė gintarinę sagę ir teigė, jog tai jos močiutės papuošalas, kuriuo ji retai puošiasi, nes bijo pamesti.
“Anykštos” pakalbinta A. Baškauskienė sakė, jog labai džiaugiasi naujuoju titulu, bet vis tiek širdyje nemano, kad yra močiutė. Šauniausia močiutė sakė, jog užaugino du sūnus ir savo gamintais sūriai jau lepina penkis anūkus. Paklausta, kiek iš viso norėtų anūkų, atsakė, kad kuo daugiau. “Galiu patvirtinti, kad anūkai neerzina ir jiems leidžiu daugiau negu vaikams”, – juokėsi A. Baškauskienė.
Beje, konkurse pristatydama savo pasaką ji pirmiausia papasakojo apie vietą, kur ta pasaka buvo sekama – jos senelio padarytą vaikišką lovelę, kurioje augo visa plati jos giminė. „Kitoje lovelės pusėje surašyti vardai vaikų, kurie šioje lovelėje augo – iš viso 102 vardai“, – pasakojo A. Baškauskienė
Analogiški konkursai – rinkimai vyksta daugelyje Lietuvos rajonų, o nuo 2015 metų vyksta ir visos Lietuvos netradiciniai rinkimai „Šauniausia Lietuvos močiutė“. Pirmą kartą jie surengti Tauragėje.
Kaip sakė A. Simanonienė, gali būti kad kitais metais bus siekiama dar išplėsti šio konkurso teritoriją, tad nereiktų stebėtis, jei kitais metais Ažuožeriuose vyktų ir, pavyzdžiui, visos Utenos apskrities šauniausios močiutės rinkimai.