Prieš dešimtmetį anykštėnai rašytojai Milda Telksnytė ir Vygandas Račkaitis Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešakai bibliotekai perdavė savo rankraštinį archyvą, kuriame atskleidžiama kita S.Didžiulio asmenybės pusė – paaiškrėjo, kad jis buvęs žiaurus savo žmonai Liudvikai, ją kankinęs. Šį pavasarį apie tai LRT KLASIKA parengė radijo laidą, kurioje , paaiškėjus skandalingiems faktams, kultūrologas Vytautas Balčiūnas siūlė keisti bibliotekos pavadinimą.Apie tai jis yra kalbėjęs ir pernai vykusiame Kultūros tarybos posėdyje.
Kaip manoyte, reikia keisti bibliotekos pavadinimą? Ar neskubama įstaigoms suteikti žmonių vardus, nepasidomėjus jais daugiau?
Jūsų komentarus išspausdinsime laikraštyje „Anykšta“.
Kvaila diskusija ir tiek. Kažkam užkliuvo bibliotekos pavadinimas, kažkam gal koks kitas pavadinimas užklius, taip ir diskutuosim, kaitaliosim, vykdysim kažkieno užgaidas. Viskas gandų lygyje. Reikia labai rimtų, pagrįstų argumentų, profesionalų išvadų, įrodymų. Nejaugi nebėra Anykščiuose kitokių problemų, kaipo tiktai Balčiūno Vytauto samprotavimų vykdymas.
Jeigu klausiate skaitytojų nuomonės, pateikite medžiagą, kuria remiatės. Dabar viskas tik pletkų lygyje, kažkas pasakė, kažkas nugirdo, kažkas savas išvadas padarė… Kol nieko nebus įrodyta, kokie gali būti sprendimai.
Pritariu,kad knyga yra vienas iš tų žiburėlių,vedančių į gyvenimo prasmę.Todėl taip pat siūlau biblioteką pervadinti ”Laimės žiburys”.
Labai gražus pavadinimas. Nes iš tikrųjų idealių visų žmonių nėra.. Tai pavadinimai turi būti labai gerai apgalvoti. Ir muziejai kuriami turi būti labai atsakingai.
Pritariu,kad knyga yra vienas iš tų žiburėlių,vedančių į gyvenimo prasmę.Todėl taip pat siūlau biblioteką pervadinti ”Laimės žiburys”.
Komentatorei „Laimut” -Stambulp sutartis ,prisidengiant smurtu prieš moteris,skirta ginti ne tos lytinės orientacijos individams.Todėl Šeimų maršas ir K.Tubis.iškeldami šeimos ir tradicines vertybes yra visiškai teisūs.Todėl prieš rašant komentarą,patariu perskaityti visą Stambulo konvencijos tekstą.
Ar skaitėte Jūs.
O gal tiesiog pavadinti – Anykščiụ biblioteka. Ir tiek!
Stambulo sutartis skirta apsaugoti nuo smurto prieš moteris. ” Šeimų maršas ” skirtas protestams prieš Stambulo sutartį. Kas palaikė Šeimų maršą. Vienintelis Tubis. Išvados aiškios – jei keis pavadinimą, tai tik pašalinant Liudvikos vardą.
Prieš užvedant diskusiją, pirma reikėtų paviešinti tuos “skandalingus faktus” visuomenei, t. y. paskelbti patį šaltinį, kas jo autorius? Ar pati Didžiulienė, ar jos vaikai, draugai, dar kiti asmenys? Ar tai jos laiškai, ar dienoraščio įrašai? Ar tai pirminis šaltinis, ar antrinis, ar n-tasis? Tik žinant šaltinį, galima spręsti apie jo patikimumą ir jame užfiksuotų “skandalingų faktų” atitikimą realybei. Tokio pobūdžio diskusijose privalomai turėtų dalyvauti ir pasisakyti akademinės bendruomenės nariai, tie, kurie tyrė Didžiulių gyvenimą, veiklą, kurie susipažinę su daugybe šaltinių, pvz., Lietuvninkaitė, atstovai iš VU Komunikacijos fakulteto. Šitas klausimas turi būti labai atsakingai sprendžiamas. Priimant sprendimą būtinas 100% atsakomybė už veiksmus.
Kū kū kū kū kū kū!
Anykščių Laimės žiburio biblioteka būtų tobulas pavadinimas, unikalus, savitas, su nieko nesupainiojamas. Laimės žiburio miestas – Anykščiai, knygų, išminties šviesa – didžiųjų klasikų išminties taurumas, jo šviesa, ramybė, kurios reikia kiekvienam žmogui.
Prisiminkime Jono Biliūno alegorijos „Laimės žiburys” pabaigą:
„Ir rados stebuklas! Visos šmėklos pražuvo, o paliestas žiburys subyrėjo į nesuskaitomą daugybę
žiburėlių, kurie kaip krintančios iš dangaus žvaigždės nusileido nuo kalno žemyn, nušviesdamos visą
šalį. Tos šalies žmonės staiga pajuto savo laukuose, namuose ir pirkiose ypatingą malonią šviesą, savo
širdyse ir galvose – neapsakomą ramumą. Akies mirksny sutrupėjo nelaisvės pančiai, išnyko tarp
žmonių neapykanta ir visokios skriaudos ir neteisybės; visi pasijuto lygūs ir laimingi, visi gerbė artimą
ir žmogaus teises. Atsirado tarp žmonių laimė..”
Argi ne to siekiame? Argi tai mums nėra svarbiausia? Ar ne dėl to ir įkurta biblioteka?
Tai kad patys Račkaičiai seni komunistai rašę knygpalaikes apie raudonąjį Opanskį ir kitus niekšus. Durniai anykštėnai paklausė jų pezalų apie raudonojo Vinco Kapsuko uošvius Didžiulius ir jų neva nuopelnus. Reikėtų dar gerai pagalvoti ar nereikia šitiems komunistų garbintojams atimti Anykščių garbės piliečių vardų. Bibliotekoje yra užsilikusių jų propagandonių knygučių apie raudonuosius pabaisas. Žalos lietuvių savomonei šitie ,,garbės piliečiai” sovietinių nusikaltėlių garbintijai padarė kur kas daugiau negu Petras Cvirka. Bet Cvirka buvo bent talentingas, tačiau čia turime reikalą su grafomanais.
Tobuli konfirmistai
Čia kaip visur.Vaizduoja kad dirba ,priima sprendimus, o paskui stebisi,- kaltų nėra. Kam tos pavardės? Kuo toliau tuo daugiau išverstaskūrių nustato….
kadangi smurtautoją S. Didžiulį labiausiai užtaria, teisina ir gina muziejaus direktorius Antanas Verbickas, tai gal vertėtų Biblioteką pavadinti jo vardu? Vis gi rajono garbės pilietis, rašytojas, mąstytojas, moralistas.
gausi bizūno nuo dvaro tijūno ir preis noras pasiūlymus dalinti kur nereikia
Tai kas tas tijūnas..
gal Untanas galingasis?
Ir labai katalikiškai žmoną mylėjęs patriotas.
Kas tas patriotas katalikas..
Tamsta prieš komentuodamas pirmiausia susipažink su faktais
Padaryti nedidelius pakitimus. Vietoj gremėdiškų Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių vardų palikti tik vieną žodį Didžiulių. Visa Didžiulių šeima susijusi su knygomis, spauda, žiniomis, tai nešokiruotų tas konkretus Stanislovas su savo smurtu prieš žmoną. Toks pakitimas pigiau kainuotų.
taigi pirmiau su savivaldybės valdžia susitvarkyti reikia. Dabar, po rinkimų tai nei akėčios nei vežėčios….
Išmesti vardą reik ir bus gerai.
L. S Didžiulis – bibliotekininkas , knygnešys, bibliotekos kaupėjas , Konstantinas Sirvydas – kalbininkas , rašytojas teologas , filosofas, pirmojo lietuvių kalbos žodyno , darbštumo eruditas, LDK originalios lietuviškos knygos autorius . K.Sirvydas man asocijuojasi su didžiaisiais pasaulio mąstytojais Sokratu, Platonu, Aristoteliu , Nyčia. Manau kad gal minčių buvo bibliotekininkams Anykščių bibliotekai K.Sirvydo pavadinimą suteikti, bet tikriausiai nulėmė ne reikšmingesnė asmenybė ir nuopelnai lietuvybei, bet kolegiškumas. Ar keisti pavadinimą, aš už tai, bet tą reikėjo padaryti prieš suteikiant , o dabar manau , kad šios įstorinės asmenybės vardas būtų įprasmintas Anykščiuose dar labiau unikaliam objektui ar vietovei. Kultūrologui gerb. Vytautui Balčiūnui sekmės.
Skaitant komentarus susidaro įspūdis, kad Didžiulis buvo šaunuolis, kad žmoną mušė ir kankino, tai matyt Anykščiuos geras tonas žmonas padubasinti? Muša – reiškia myli, ane?
Matyt vyrams, kurie gerai lupa žmonas, yra šansų būti įamažintiems, tam turbūt ir ponia Repečkienė pritartų?
Tai aišku.
Pakeisime bibliotekos pavadinimą, prireiks paskui keisti ir kitus pavadinimus. Vis atsiras tokių, kuriems kažkoks asmuo nepatiks. Geriau nežaiskim tokių negražių žaidimų, nesivadovaukim gandais.
Ar nėra Anykščiuose svarbesnių reikalų? Pakeitus pavadinimą, bibliotekos veikla nepasikeistų – kaip dirba, taip ir dirbtų, o pinigų pavadinimo pakeitimui tikrai nemažai reikėtų. Gal geriau už tuos pinigus naujų knygų nupirkti?
Nuimti vardą, kokie cia pinigai.
Kas to do načalnykas yr Bačiūnas, kad ano paliepimus anykštenai turi vykdyti? Didžiulių vardas gal kokį 20 metų niekam nekliuvo, o dabar jau blogai, reikia keist pavadinimą. Bibliotekos pavadinimas- tai ne kokio gaminio pavadinimo keitimas, tai rimta procedūra. Ar gali vienas suinteresuotas pilietis tokį procesą įtakoti?
Ne vienas. Yra, daug istorinių įvykių, kur per vėlai arba visai nesužinome. Būtinai keisti reikia.
Reikia rimtų įrodymų, dėl ko reiktų keisti bibliotekos pavadinimą, o ne vadovautis kažkokiais nepatikrintais gandais. Ar kas paskaičiavo kiek tokie pavadinimų kaitaliojimai kainuos biudžeto lėšų?
Kodėl gandai… Nežinote ir rašote
Aš mysliju, kad visai ne pavadinime yra esmė. Ponas Balčiūnas gal jau Vilniuj nebepritampa ir nori grįžt į Anykščius. Tai ir kabinėjasi prie muziejaus ir bibliotekos pavadinimų, tapo kultūros tarybos nariu ir pan. Manau, kad galima ir be visokių intrigų apsieiti.
Nei jis grįš nei ką. O Balčiūnas be reikalo tikrai nekalbės. Jei nepažįstate, tai gal geriau tokių komentarų ga ir nereikia.
Aš mįsliu jak nujame iškabų BIB OIl TEKA, tai gali ir iš pavadinimą išbraukt tas pavardes ir vardus. Palikit ANYKŠČIŲ miestą vardų ir visiems bus be kliuvinio.
Svedasys kam gi raijkia šitų ilgų pavardžių prielipų pre Svėdasų bibliotekos, kuri veikia dar na Letuvas laikų.
Stanislovui Didžiuliui užtektų tos garbės, jei jam liktų memorialinė sodyba-muziejus Griežionėlių kaime.
O Anykščiuose vertėtų įamžinti iš Dabužių kilusio lietuvių raštijos pradininko Konstatino Sirvydo atminimą – „Konstantino Sirvydo biblioteka”.
Taip pat gražiai skambėtų ir iš Jono Biliūno pasakos išvestas alegorinis pavadinimas – „Laimės žiburio biblioteka”.
Nereikia nieko keisti. Kažkas kažkur kažkam pasakė, kad Didžiulis skriaudė žmoną. Faktai nežinia ar tikri, ar neišgalvoti. Kodėl buvo tylima tuomet, kai buvo renkamas pavadinimas bibliotekai? Kodėl tas pats V.Balčiūnas tik dabar po tiek metų atsibudo?
Įrodymai yra matomai rasti. Išmesti vardą būtinai.
Bibliotekos pavadinimas žiausiai per ilgas, visiškai nešiolaikiškas, be to mažiausiai žinomi ir mažiausiai reikšmingi literatai tapo rajono bibliotekos brendu – kažkokia nesąmonė.
Suskaičiuokim: memolialinius muziejus turi Biliūnas, Vienuolis, Baranauskas, Buivydaitė, Didžiuliai.
Didžiulių dvaras Grežionėlėse turbūt didesnis už Vienuolio namą. Tai ar negana Didžiulių muziejaus? Buivydaitė tiek gerų knygų parašė, bet jos vardu daugiau niekas nepavadinta tik muziejėlis prie Šaltupio, Vienuolis, Baranauskas, Biliūnas – klasikai, jų vardu ir muziejai, ir mokyklos. O Sirvydui, mūsų lietuviškosios raštijos pradininkui – nulis!
Tai kodėl Didžiuliams, kurie nieko iš esmės neparašė, ir muziejus, ir bibliotekos pavadinimas, o Sirvydui – nieko? Kur logika?
mato pavadinimo keitimą, bet nemato, kad tai žingsnelis į bibliotekos sunaikinimą, o gal ir dar toliau.
jei toliau direktoriumi liks Kutka, tai ir bus kelias į sunaikinimą.
Labai geras direktorius, kiek renginiu vyksta, malonus aptarnavimas, demesys skaitytojui.Nezinau, ko dar daugiau bibliotekoje galima noreti. Gal reikia tik maziau pletku kolekcionavimo pagal formule: ,, Viena boba pasake”…..
Niekas nieko nekeis, nes gili stagnacija Anykščiuose 100 proc., ir kol vadovauja dosafininkas bibliotekai, kol muziejuje visiškas štilis, tai čia nei Balčiūno, nei Vanago nei kitų sakomi toj laidoje argumentai nepadės. Jei jau Verbickas „Anykštoje” Balčiūnui už tiesios sakymą grasina teismu, tai apie pažangą kalbėti neverta. Tiesa nesvarbi ir nereikalinga, o smurtas šeimoje pasirodo yra Anykščiuose toleruojamas kaip norma?
Grasinti teismu savi geradarį, nesąmonė.