Lietuvos laisvosios rinkos instituto paskelbtame Lietuvos savivaldybių indekse Anykščiai šiek tiek kyla aukštyn – užima 47-49 vietas (kartu su Šakių r. ir Raseinių r. sav.) tarp 54 mažųjų savivaldybių. Pernai Anykščiai buvo 49-50 vietoje.Taigi, realiai Anykščiai šalies savivaldybių indekse vis dar lieka tarp savivaldybių autsaiderių, kuriose valdymas yra neefektyvus.
„Anykščiai palyginus efektyviai tvarkosi su finansais. Čia palyginus nedidelė skola – 26 proc. nuo pajamų. Mažųjų savivaldybių vidurkis – 36 proc.
Gerai įvertinta tai, kad visi gyventojų prašymai buvo išnagrinėti laiku, o savivaldybės administracijoje užimtų pareigybių buvo mažiau nei vidutiniškai mažosiose savivaldybėse (6,3 lyginant su 7,6 vidurkiu).
Vis dėlto palyginus aukšti nekilnojamojo turto ir žemės mokesčių tarifai neigiamai paveikė mokesčių srities įvertinimą. Pavyzdžiui, nekilnojamam turtui 2016 m., kaip ir 2015 m. nustatytas pagrindinis tarifas buvo maksimalus (1 proc.), o vidurkis mažosiose savivaldybėse siekė 0,7 proc.
„Palanki mokesčių aplinka gali padėti konkuruojant dėl investicijų. Jų Anykščiams trūko – buvo mažiau nei vidutiniškai mažosiose savivaldybėse. Prastesni nei daugelyje mažųjų savivaldybių buvo ir kiti ekonominio aktyvumo rodikliai: santykinai mažiau veikė ūkio subjektų, mažiau nei vidutiniškai mažose savivaldybėse gyventojų įsigijo ar prasitęsė verslo liudijimus, mažiau išduota statybos leidimų. Pasyvi ekonomika lemia, kad ir socialiniai rodikliai atsilieka nuo mažųjų savivaldybių vidurkio – šiek tiek daugiau socialinės pašalpos gavėjų, daugiau bedarbių“, – vardija Lietuvos savivaldybių indekso tyrimo vadovė Aistė Čepukaitė.
Anykščiai kaip ir dauguma regionų susiduria su tuštėjimo problema. Pernai iš čia išvyko 1,74 proc. gyventojų. Mažųjų savivaldybių vidurkis – 1,35 proc.
Komunalinių paslaugų srities vertinimui neigiamą įtaką padarė tai, kad Anykščiuose buvo viena didžiausių vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainų (3,1 euro/kub. m lyginant su 2,2 euro/kub. m vidurkiu mažosiose savivaldybėse)“, – apie Anykščių situaciją rašoma Lietuvos laisvosios rinkos instituto išplatintame pranešime.
Ką manote apie tokį Anykščių įvertinimą? Ar jis atspindi realią situaciją mūsų rajone? Ar Anykščių rajono savivaldybė pajėgi ištaisyti nurodytus trūkumus ir įsitvirtinti tarp šalies savivaldybių –lyderių?