Anykščių rajono savivaldybė priėmė sprendimą atsisakyti naudoti pirotechnines priemones Naujųjų metų naktį.
Aplinkosaugininkai sveikina Lietuvos miestų iniciatyvas šiemet Naujuosius metus pasitikti be fejerverkų ar su gerokai mažesniu jų kiekiu, ragina be pirotechnikos efektų apsieiti ir gyventojus. Ši pramoga džiugina tik akimirką, o jos neigiamas poveikis aplinkai ir sveikatai – ilgalaikis, rašoma Aplinkos apsaugos ministerijos pranešime.
Aplinkos apsaugos agentūros atlikti tyrimai atskleidžia, kad teritorijose, kuriose intensyviai leidžiami fejerverkai, oro tarša kietosiomis dalelėmis gali padidėti iki 10 kartų (ypač esant prastoms teršalų išsisklaidymo sąlygoms) ir gali išsilaikyti nuo 2 iki 14 valandų. Miestų oro kokybės tyrimų stotys fiksuoja ir kelis kartus padidėjusias anglies monoksido koncentracijas.
Kartu į aplinką patenka fejerverkų sudėtyje esančios sveikatai ir aplinkai žalingos medžiagos – kalis, chloras, natris, magnis, aliuminis, siera ir kt.
Medicinos įstaigos pastebi, kad po švenčių daugiau gyventojų kreipiasi dėl kvėpavimo sutrikimų. Padidėjusi kietųjų dalelių koncentracija ore ypač pavojinga vaikams ir senjorams, širdies ir kvėpavimo takų ligomis sergantiems asmenims. Dėl neatsakingo pirotechnikos naudojimo žmonės patiria sunkius sužalojimus, dažniausia galvos, veido, akių, galūnių.
Po Naujųjų metų nakties gatvėse paliekamos pirotechnikos pakuotės, kuriuose esančios cheminės medžiagos gali būti išplautos į paviršinius ir požeminius vandenis, teršia dirvožemį. Triukšmingos ugnies salvės pavojingos visai gyvajai gamtai, ypač miesto paukščiams, čia gyvenantiems ar atklydusiems laukiniams gyvūnams. Išsigandę jie ima blaškytis ir, susidūrę su kliūtimi, gali žūti.
Didieji miestai pasirinko skirtingus būdus naudoti mažiau fejerverkų. Vilniaus miesto savivaldybė nusprendė atsisakyti jų šou Naujųjų metų išvakarėse ir vietoje to miestiečius džiugins vaizdinėmis projekcijomis Katedros aikštėje.
Klaipėdiečiai tradiciškai ketina organizuoti fejerverkų salves Klaipėdos piliavietėje, tačiau Senamiestyje apribojo pirotechnikos naudojimą, kad gyventojai galėtų sutikti Naujuosius metus stebėdami renginį iš saugaus atstumo ar namų. Kaunas taip pat neatsisakys fejerverkų, bet jų leidimą organizuos tik 7 vietose, siekiant išvengti didelių miestiečių susitelkimų.
Tokį pavyzdį mums rodo vis daugiau Europos miestų, kurie fejerverkų atsisako ar juos keičia kito pobūdžio renginiais (pvz., lazerių šou). Vokietija šventiniu laikotarpiu ryžosi kaip ir praėjusiais metais drausti pardavinėti pirotechniką. Fejerverkų renginiai nebus organizuojami Paryžiuje, Londone, Amsterdame, Varšuvoje, Atėnuose.
Aplinkosaugos specialistai linki džiaugsmingai sutikti Naujuosius metus be triukšmingų ir taršių efektų ir taip prisidėti prie aplinkos tausojimo, gyvūnų gerovės užtikrinimo, savo ir kitų sveikatos saugojimo.
Дурниаи
Mūsų valdžiai išlaidos pašaudymui į debesis yra labiau prasmingos, nei mokinių pavėžėjimui reikalingi pinigai. Pavyzdžių, kai skiriami didžiuliai pinigai projektams, kurie nieko bendro neturi su gyventojų lūkesčiais, ar kai neskiriami resursai socialinės atskirties mažinimui, ar kuriant prielaidas, skatinančios darbo vietų kūrimą, yra pakankamai daug. Linkėdamas smagios Naujųjų Metų šventės, linkiu mus atstovaujantiems žmonėms atsibusti ir atsisukti veidu į anykštėnus, tai yra tuos, kurie juos rinko ir tikėjosi pozityvių permainų bei nuoširdaus rūpesčio.
jo jo, Ratautai, atsimenu kokiu veidu buvote atsisukęs į anykštėnus sovietmečiu, sėdėdamas valdžioje ir naudodamasis valdžios privilegijomis, o mums nei mėsytės nei dešrytės, tik raudonos vėliavytės…
napasiseks, žmonės viską atsimena, kad ir duris auksines bažnyčioje, jau nekalbu apie sovietmetį ar sumažintas pensijas
Deja, jokiomis privilegijomis nesinaudojau nei sovietmečiu, nei dirbdamas Valstybės tarnyboje Nepriklausomoje Lietuvoje. Gyventojų interesai man visados buvo svarbesni už savus, grupinius ar klaninius – reputacijos netepiau nei kyšius imdamas, nei namus statydamas, nei šališkus sprendimus priimdamas. Vienam veikėjui iš liberalų partijos niekaip nepavyko surasti kompromituojančios medžiagos, nors labai stengėsi. Va taip! Nemėgstu girtis, bet galiu būti geru pavyzdžiu daugeliui dabar valdžioje esantiems. Gražios Naujųjų Metų šventės!
O gal nors dėl vazdo rrikėjo paklausti juos rinkusių gyventojų?
Šaunuoliai. Valio
Atsisakė? Nejuokinkit, o kada gi savivaldybė per Naujus skyrė lėšas fejerverkams? Žmonės patys save linksmino. Niekinis pranešimas, tegul parašo kokius potvarkius parengs ir kojias baudas skirs fejerverkus leidžiamtiems.
Šis spendimas apima tik savivaldybės administracijos ir jos padalinių veiklą, o ne rajono savivaldybės teritorijoje gyvenančių asmenų veiklas susijusias su pirotechnika ir jų sukuriamais fejerverkais.
Taip kad ir seniūnai po darbo valandų galės savo draugų būryje poškinti ir piškinti. Svarbu ne už savivaldybės lėšas ir ne savivaldybės administracijos renginyje ar kokiame darbuotojų ir tarnautojų vakarėkyje.
Tiek fejerverkų prišaudžius per eglutės įžiebimą, dabar nederėtų vaidinti didelių gamtos tausotojų…
Bent jau suvokiat ką pasakėt? Nederėtų? Prieštaraujat pati sau. O iš viso kam to triukšmo reikia?
Vienas iš nedaugelio Anykščių valdžios sprendimų yra labai teisingas,juk nors ir valdiški pinigai,bet juos galima išleisti labai prasmingai,o ne ferverkams.Juk yra daug firmų,manau,kad ir Anykščiuos per Naujuosius bus daug turistų,taigi tegul šaudo nors ir visą naktį.
Kam bus panaudoti sutaupyti tūkstančiai?
Tikrai ne jums, madam!!! 🙂
Labai protingas sprendimas!Sėkmės Savivaldybei ateinančiais N.Metais!
Kodėl protingi žingsniai toki reti? Bet džiaugiuosi.
Brandus požiūris, brandus sprendimas. Šaunuoliai!
teisingai
Tai ta proga gal Svedasuose sviesos gatvese bus ijungtos ilgiau?
Jūs ką- gatvėje švęsit?
Tai šaunuoliai anykštėnai, nors vieną teisingą sprendimą priėmė. Būt gerai, kad visame rajone uždrausti naudoti fejerverkus. Dabar visuos galuos tik šaudo, pyška, kaip kare jautiesi. Net pašalpiniai, gyvendami iš socialinių išmokų, ir tie pinigėlius vėjais leidžia, prisiperka visokių sprogmenų. Reikia drausti visokius fejerverkus.