Prieš septynerius metus Anykščių rajono savivaldybėje įdiegtomis tūkstančius litų kainavusiomis elektroninėmis priemonėmis, skirtomis įtraukti gyventojus į demokratijos procesus, anykštėnai praktiškai nesinaudoja.
Iš Europos regioninės plėtros fondo joms sukurti tuomet skirtos solidžios lėšos – 173 tūks 596 Lt.
Planai buvo pažangūs…
Žadėta, kad savivaldybės interneto svetainėje įdiegtame problemų žemėlapyje bus matomos rajono teritorijoje esančios didžiausios problemos (remontuojamos gatvės, nuvirtę medžiai, duobės, kliūtys gatvėse ir kt.). Planuota, kad apie įvykius rajono teritorijoje galės pranešti ir patys gyventojai, o po to stebėti, kaip savivaldybės darbuotojai šalina problemas.
Savivaldybės interneto svetainėje taip pat įdiegtos elektroninės demokratijos priemonės „e-skundas” ir „e-peticija”, kurios turėjo sudaryti galimybes gyventojams internetu pateikti skundus arba peticiją ir gauti informaciją apie priimtus sprendimus. Elektroninės demokratijos projekto tikslas buvo „lengviau integruoti piliečius į sprendimų priėmimo procesą, skatinti pačius gyventojus aktyviau domėtis ir dalyvauti miesto ir rajono bendruomenės veikloje bei naudotis informacinės visuomenės teikiamomis galimybėmis nė nevykstant į savivaldybę.“
Nei skundų, nei peticijų
„Anykštai“ pasidomėjus, kaip šiandien veikia Anykščių rajono savivaldybės interneto svetainėje įdiegtos demokratiją skatinančios elektroninės priemonės, paaiškėjo, kad jomis nesinaudoja nei valdininkai, nei gyventojai.
Savivaldybės administracijos direktorius Audronius Gališanka informavo, kad 2017 metais problemų žemėlapyje nepažymėta nė viena problema. Nepateikta ir e – peticijų ar e – skundų.
Nemoka naudotis net
savivaldybėje
Anykščių rajono Tarybos narys, socialdemokratas Dainius Žiogelis „Anykštai“ prisipažino, kad jo nenustebino žinia, kad e-demokratijos priemonės Anykščių rajono savivaldybėje nenaudojamos. Politikas teigia pastebėjęs, kad technologinės naujovės per sudėtingos ir patiems rajono vadovams.
„Jau prieš keletą metų, susiformavus šiai naujai koalicijai, klausiau, kada mes pasikeisime Anykščių rajono savivaldybės interneto svetainę.Ji buvo seno dizaino, turinti mažai informacijos. Man buvo paaiškinta, kąd ją kuriant buvo panaudotos Europos Sąjungos lėšos, yra penkerių metų įsipareigojimai, ir tame projekte, ko gero, buvo ta e-demokratijos sistema įdiegta. Bandymas buvo, tačiau tam, kad pradėtų šie procesai veikti, žmones reikia ruošti ir šviesti. Ir, kas man baisiausia, patys savivaldybės specialistai, vadovai nesinaudoja šiuolaikinių dokumentų valdymo sistemomis.Matau dar savivaldybės dokumentus, vizuotus ranka.Tai mane stebina.Mes visoje Lietuvoje toli nužengėme su elektroninėmis sistemomis. Ir žmonės jomis noriai naudojasi.Bet kodėl pas mus nesinaudojama? Nebuvo skatinimo ir noro. Reikia apie tai viešinti informaciją, o žmones tomis sistemomis paruošti naudotis“, – kalbėjo D.Žiogelis.
Pinigus siūlo leisti ne „piarui“
Rajono Tarybos narys D.Žiogelis praėjusį mėnėsį vykusiame rajono Tarybos posėdyje priekaištavo, kad neseniai atnaujintoje Anykščių rajono savivaldybės interneto svetainėje trūksta dalies ankstesnių metų dokumentų. Beje, nors A.Gališanka Tarybos nariams ir gyrė atnaujintą savivaldybės interneto svetainę, prieš pat posėdį joje pasirodė pranešimas, kad posėdžio vaizdo transliacijos interesantams apskritai teks ieškoti … senojoje svetainės versijoje.
„Kam jau kam, bet Anykščių rajono savivaldybės interneto svetainei, demokratiniam informacijos viešinimui, ne „piarinimui“, pinigų tikrai nereikia pagailėti“, – buvo įsitikinęs D.Žiogelis.
Mažiau žinančių –
mažiau darbo
Anykščių rajono Tarybos narys, liberalas Mindaugas Sargūnas pastebėjo, kad e-demokratijos priemonėmis gyventojams naudotis yra nepatogu.
„E-peticijos ir e-skundai, manau, žmonėms nėra pats patogiausias būdas išsakyti savo nepasitenkinimą. Norint ką nors rašyti, reikia jungtis per elektroninės bankininkystės prisijungimus. Tai daugumai žmonių nėra patogu ir jie nesijaučia saugiai tai darydami. Šiai dienai yra kur kas paprastesnių tam būdų. Pavyzdžiui, elektroninis laiškas, kurį rašant daugumai klausimų nekyla, kaip tai daryti. Galvoju, kad dauguma žmonių apie e-demokratijos priemones net nėra girdėję, nors tai turi kiekviena savivaldybė. Kokios to priežastys? Gal neinformatyvus savivaldybės tinklapis? Be to, niekada negirdėjau, kad informacija apie e-demokratijos priemones būtų kažkur viešinama. Galbūt tai daroma tikslingai, norint turėti mažiau darbo?“ – svarstė M.Sargūnas.
Eina tiesiai pas merą
Anykščių rajono savivaldybės vadovus jau daugelį metų įvairiais skundais dėl komunalininkų administruojamų daugiabučių darbo ramybės neduodanti anykštėnė Marijona Fergizienė „Anykštai“ sakė, kad apie e-demokratijos priemones Anykščių rajono savivaldybės interneto svetainėje yra girdėjusi, tačiau nesuradusi, kur būtų galima teikti e-skundus ar e-peticijas.
M.Fergizienė prisipažino, kad su rajono vadovais dėl įvairių problemų kur kas efektyviau bendrauti juos aplankant pačioje savivaldybėje.
„Prieš eidama pas merą, pirmiausia jam surašau raštą, išdėstau problemas ir išsiunčiu jam elektroniniu paštu. Kai ateinu, mano raštą meras jau būna perskaitęs ir daug šnekėti nebereikia“,- kur kas efektyvesnį problemų sprendimo būdą nei tūkstančius kainavusios e-demokratijos priemonės įvardino M.Fergizienė.
Kiek posėdžių žiūrovų –
nežinia
E-demokratijos projektas prieš septynerius metus taip pat užtikrino galimybę internetu stebėti Anykščių rajono Tarybos posėdžių transliacijas bei peržiūrėti jų vaizdo įrašus, tačiau ar kas nors tuos posėdžius stebi, niekas savivaldybėje nežino.
„Šiuo metu naudojama internetinė svetainė nesuteikia galimybės identifikuoti unikalių vartotojų, stebinčių Anykščių rajono savivaldybės tarybos posėdžių transliacijas, skaičiaus“, – „Anykštą“ informavo savivaldybės administracijos direktorius A. Gališanka.
Priminsime, kad Anykščių rajono savivaldybė už tūkstančius mokesčių mokėtojų eurų kartu su posėdžių balsavimo ruošiasi įsigyti ir naują rajono Tarybos posėdžių transliavimo įrangą.
Norinčiųjų stebėti vaizdo
transliacijas laukia iššūkiai
Apie vieną iš e-demokratijos priemonių – rajono Tarybos posėdžių vaizdo transliacijas – Anykščių rajono Tarybos narys taip pat turėjo kritiškų pastabų.
„Savivaldybės svetainės toje pačioje e-demokratijos skiltyje yra ir Tarybos posėdžių transliacijos grafa. Didžiajai daliai žmonių, norintiems stebėti Tarybos posėdžio transliaciją, tai daryti nepavyksta. Visa vaizdo ir garso stebėjimo programa yra gerokai pasenusi, todėl paruošti kompiuterį tam nėra paprasta. Lėšų šiai įrangai įsigyti, manau, buvo skirta tikrai pakankamai. Šiai dienai visos technologijos labai greitai tobulėja ir keliauja į priekį, bet septyneri metai tikrai ne tas laiko tarpas, po kurio visą įrangą reikia keisti dėl netinkamumo naudojimui. Manau, tuo metu įranga parinkta buvo neteisingai arba taip reikėjo… Kiek pamenu, nuo pat pradžių, jeigu kažką ir pavykdavo matyti, tai aiškumo niekada nebuvo“, – pastebėjo M.Sargūnas.
Post scriptum…
„Anykštą“ informavęs, kad pernai negauta pateiktų e-skundų ir e-peticijų iš asmenų, tiesiogiai prisijungiant prie Anykščių rajono savivaldybės interneto svetainės, savivaldybės administracijos direktorius A.Gališanka vėliau pranešė, kad asmenys teikė įvairaus tipo paklausimus jungdamiesi per Elektroninius valdžios vartus.
„Administracija per 2017 m. kvalifikuotu elektroniniu parašu pasirašė ir išsiuntė 45 elektronines siuntas įvairioms organizacijoms, institucijoms, kurios yra aktyvavusios elektroninių siuntų pristatymo sistemą.
Per 2017 m. kvalifikuotu elektroniniu parašu pasirašyti ir išsiųsti 1404 dokumentai: 1224 dokumentai išsiusti įvairioms institucijoms; pasirašyti ir pateikti 56 atsakymai į gyventojų prašymus/skundus/pranešimus; per Valstybės informacinių išteklių sąveikumo platformą (VIISP) gauta 70 piliečių paklausimų, į kuriuos buvo atsakyta el. būdu; atsakyta į 54 piliečių e. paklausimus dėl pažymų, leidimų ir kt.“, – informavo A.Gališanka.
394146 973795Simply wanna input on couple of general issues, The site layout is perfect, the articles is truly good : D. 984839
20352 438891baby strollers with high traction rollers should be considerably safer to use compared to those with plastic wheels- 219446