Susisiekimo ministerija, siekdama užtikrinti, kad ES fondų investicijos būtų laiku ir tinkamai panaudotos, kreipėsi į savivaldybes ragindama atsakingiau planuoti projektų įgyvendinimo terminus. 2014-2020 metų ES fondų investicijų laikotarpiui įpusėjus savivaldybių projektams išmokėta tik 14 proc. visų skirtų lėšų ir kyla reali rizika, kad dėl nuolat atidedamų paraiškų pateikimo terminų suplanuoti projektai gali būti neįgyvendinti, o jiems skirtos investicijos prarastos.
Savivaldybėms, įgyvendinančioms valstybinio ar regionų planavimo projektus transporto sektoriuje, numatyta skirti beveik 164 mln. eurų 2014-2020 m. ES investicijų programos lėšų. Regioninių kelių rekonstrukcijos, naujų gatvių ar dviračių takų tiesimo projektai, miestų ir miestelių viešojo transporto parkų atnaujinimas, pritaikymas žmonėms su specialiaisiais poreikiais, ekologiškų autobusų įsigijimas – tai tik dalis ES lėšomis finansuojamų projektų, kuriuos savivaldybėms įgyvendinus iš esmės pasikeis visos šalies susisiekimo infrastruktūra, eismo sauga, aplinkai nekenksmingo transporto plėtra ir žmonių gyvenimo kokybė.
Šiuo metu finansavimas skirtas 70 regionų projektų. Miestų ir rajonų savivaldybės turi sėkmingai įgyvendintų ar šiuo metu įgyvendinamų projektų – gatvių rekonstrukcijų, dviračių takų tiesimo, viešojo transporto stotelių atnaujinimo ir kt.
Iš viso planuojama finansuoti daugiau kaip 150 Regionų plėtros tarybų atrinktų projektų, tačiau šis skaičius nuolat kinta. Dar ne visos savivaldybės turi parengtus ir patvirtintus darnaus judumo mieste planus (DJMP) – strateginius planavimo dokumentus, kurie turi užtikrinti, kad miestuose būtų derinami darnios plėtros, ekonominio gyvybingumo, socialinės lygybės, sveikatos ir aplinkos kokybės poreikiai, o miesto erdvė būtų naudojama subalansuotai, esamą susisiekimo infrastruktūrą pritaikant viešajam transportui, pėstiesiems ir dviratininkams.
Susisiekimo ministerija pažymi, kad geru projektų parengimu ir įgyvendinimu, mažiausiai kartų atidėtais paraiškų pateikimo terminais išsiskiria Kauno miesto ir rajono, taip pat viso Kauno regiono savivaldybės.
Vis dėlto ne visos savivaldybės sparčiai ir efektyviai įgyvendina ES investicijomis finansuojamus projektus. Savivaldybių nepasirengimą projektų įgyvendinimui iliustruoja paraiškų teikimo terminų nukėlimas, dažnas regionų projektų sąrašų keitimas. Tai kelia riziką dėl lėšų regione praradimo, todėl, jei ir toliau bus delsiama panaudoti ES skiriamas lėšas regionų plėtrai, Susisiekimo ministerija svarsto galimybę mažinti finansavimo intensyvumą arba perskirstyti finansavimą tarp regionų.
Dažniausiai regioninių projektų paraiškų pateikimo terminus nukeliančios – Šiaulių rajono, Kretingos rajono, Kalvarijos, Lazdijų, Kupiškio rajono savivaldybės kaip pagrindines paraiškų teikimo terminų atidėjimo priežastis įvardija žmogiškųjų išteklių stoką, užsitęsusias viešųjų pirkimų procedūras, projektavimo ir techninės dokumentacijos rengimo problemas.