Šiandieninis verslo pasaulis – konkurencingas ir gan dažnai nėra svetingas. Todėl įvairūs verslai siekdami jame išlikti bei sėkmingai įsitvirtinti turi pasirinkti tinkamą projektų valdymo metodiką. Verta pastebėti, kad šiuo metu itin didelio populiarumo sulaukia Scrum metodas, padedantis suburti bendrų tikslų siekiančią komandą, kurti, pristatyti ir prižiūrėti į rinką išleidžiamus produktus.
Tačiau tam, kad Scrum išties veiktų reikia gerai susipažinti su šia metodika, Scrum komandos sudėtimi, kiekvieno komandos nario vaidmenimis bei pareigomis. Tad aptarkime, kas apskritai yra Scrum ir ypatingą dėmesį skirkime Scrum meistro vaidmeniui bei pagrindinėms atsakomybėms.
Kas yra Scrum ir kaip tapti Scrum meistru?
Kalbant apie Scrum reikia žinoti, jog ši projektų valdymo sistema gyvuoja jau daugiau nei du dešimtmečius ir padeda daugeliui verslų sėkmingai kurti naujus produktus greičiau bei efektyviau. Akcentuojama, kad Scrum yra viena iš Agile metodikų, kuria vadovaujantis dideli projektai suskaidomi į lengviau valdomas užduotis, atliekamas trumpais laiko tarpais, vadinamais sprintais. Labai svarbu tai, kad Scrum praktika leidžia komandoms su iškilusiomis problemomis tvarkytis savarankiškai, mokytis iš patirties ir prisitaikyti prie pokyčių.
Kas yra Scrum meistras ir kaip juo tapti? Svarbu pastebėti, kad Scrum meistras – žmogus, padedantis Scrum komandai suprasti ir taikyti Scrum teoriją bei praktiką. Tad, visų pirma, norint tapti Scrum meistru reikia perprasti Scrum metodo veikimo principus, ką geriausiai padeda padaryti specialūs Scrum master mokymai. Baigus informatyvius mokymus suteikiama galimybė laikyti sertifikuoto Scrum meistro egzaminą ir įgyti sertifikuoto Scrum meistro statusą.
Unsplash.com
Pagrindinės atsakomybės
Atkreipiamas dėmesys į tai, kad Scrum meistras atlieka vieną iš pagrindinių Scrum vaidmenų, padėdamas komandai tapti efektyvesnei, vieningai, susiderinusiai tarpusavyje ir savarankiškesnei. Taip pat šis asmuo yra ryšininkas tarp Scrum komandos ir žmonių, nepriklausančių Scrum komandai. Vaidmuo – itin svarbus, tad neišvengiama ir atsakomybių. Išskiriame pagrindines atsakomybes, kurias tenka prisiimti kiekvienam Scrum meistrui.
Apmokymas
Viena svarbiausių Scrum meistro atsakomybių – komandos apmokymas. Scrum meistras turi užtikrinti, kad komandos nariai būtų gerai apmokyti ir suprastų Agile vertybes, Scrum veikimo principus bei procesą. Taip pat Scrum meistras yra atsakingas už tai, kad komanda bendradarbiautų tarpusavyje ir skirstytųsi darbus pagal savo įgūdžius bei efektyvumą. Labai svarbu žinoti, kad apmokydamas ir skatindamas komandą siekti efektyvių rezultatų Scrum meistras nėra atsakingas už projekto rezultatus, nes už tai atsakinga visa Scrum komanda.
Tarpininkavimas
Dar viena svarbi atsakomybė – tarpininkavimas. Scrum meistras yra tarpininkas tarp produkto šeimininko ir kūrimo komandos. Tai reiškia, jog Scrum meistras turi bendradarbiauti su produkto šeimininku ir komandos nariais, perduodamas jiems visą reikiamą, svarbią informaciją. Pavyzdžiui, Scrum meistras gali informuoti produkto šeimininką apie kūrėjų komandos prašymą suskaidyti užduotį į smulkesnes dalis prieš įtraukiant ją į sprintą. Gavęs šią informaciją produkto šeimininkas ją perduos produkto vadybininkui. Toks tarpininkavimas užtikrina, kad produkto šeimininkas ir kūrimo komanda reguliariai dalintųsi informacija ir kad abi pusės veiktų pasitikėdamos viena kita bei visapusiškai gerbdamos viena kitą.
Kliūčių pašalinimas
Pašalinti kliūtis, trukdančias atlikti užduotis, taip pat Scrum meistro atsakomybė. Pažymėtina, jog sutelkdami dėmesį į užduotis, kurias reikia atlikti kiekvieno sprinto metu, komandos nariai nustato tam tikrus trukdžius ir kliūtis, galinčias trukdyti pažangai. Tuomet, kai šių kliūčių komanda negali išspręsti pati, į pagalbą skuba Scrum meistras, turėdamas tikslą pašalinti visas kliūtis. Pavyzdžiui, jei komandos nariai įtraukiami į per daug nesusijusių susitikimų, Scrum meistras gali šią problemą aptarti su susitikimų organizatoriais ir nustatyti, kas iš tikrųjų turėtų dalyvauti susitikimuose. Apibrėžiant šią atsakomybę reikia suprasti, kad Scrum meistras turi būti visada šalia tam, jog apsaugotų savo komandos laiką ir sukurtą aplinką, kurioje visas dėmesys būtų sutelktas į geriausią savo darbo atlikimą bei efektyvių rezultatų siekimą.
Susitikimų planavimas
Kasdieniai susitikimai, kurių metu aptariami įgyvendinti bei planuojami darbai yra neatskiriama Scrum dalis, o šių susitikimų planavimas – Scrum meistro atsakomybė. Akcentuotina, kad Scrum meistras ne tik planuoja susitikimus, bet ir valdo tvarkaraštį , rodantį susitikimų dažnumą bei nustato, kas dalyvaus susitikimuose. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog Scrum meistras prisideda prie sprintų planavimo ir viso sprinto metu prižiūri darbo eigą tam, kad viskas vyktų sklandžiai.
Pasitikėjimu grįstų santykių kūrimas
Nors Scrum meistrui tenka prisiimti nemažai svarbių atsakomybių, tačiau jis neturi realios valdžios komandoje. Taip yra todėl, nes Scrum metodika pabrėžia, jog visi komandos nariai yra lygūs. Tai reiškia, kad Scrum meistras komandai turi vadovauti ne griežtai įsakinėdamas, o kurdamas pasitikėjimu grįstus santykius. Kaip įgyti komandos narių pasitikėjimą? Galima pasinaudoti šiais vertingais patarimais:
- Leiskite komandai jaustis patogiai. Scrum meistras turi būti tas žmogus, kuriam kiti komandos nariai galėtų patikėti visus savo rūpesčius ir pranešti apie kliūtis, trukdančias pažangai. Padėdamas įveikti visas kliūtis Scrum meistras užtikrins tai, kad komanda jausis patogiai, bus apsaugota nuo blaškymosi ir sėkmingai sieks užsibrėžtų tikslų.
- Mokykite ir treniruokite. Dažnai komanda įgyvendina Scrum nežinodama, kaip maksimaliai išnaudoti sistemą. Todėl Scrum meistro užduotis – supažindinti komandą su Scrum teorija bei praktika, duoti naudingų praktinių nurodymų, kas padėtų komandai perprasti Scrum sistemą ir sustiprintų pasitikėjimą.
- Būkite šalia. Vienas iš paprasčiausių būdų užsitarnauti komandos narių pasitikėjimą – būti šalia, kai jiems to reikia. Tai reiškia, kad Scrum meistras turi nedelsiant reaguoti, kai yra prašoma pagalbos, atidžiai išklausyti rūpesčius ir greitai išspręsti problemas.
- Dažnai bendraukite. Bendravimas – kelias į tarpusavio supratimą ir pasitikėjimu grįstus santykius. Be to, dažnas bendravimas su komanda gali padėti anksti pastebėti galimas problemas ir rasti geriausius bei greičiausius šių problemų sprendimo būdus.
Ar galiu tapti Scrum meistru?
Dažnai sužinojus, kokios atsakomybės tenka Scrum meistrui kyla klausimai – Ar galiu tapti Scrum meistru? Ar sugebėsiu susidoroti su laukiančiomis atsakomybėmis? Kylant tokiems klausimams derėtų gerai save išanalizuoti ir įvertinti:
- Ar mokate daryti įtaką žmonėms?
- Ar jūsų motyvas – darbas komandos gerovės labui?
- Ar turite pakankamai žinių apie produktą ar projektą, su kuriuo dirbate?
- Ar gerai suprantate, kas yra Scrum?
Jei daugiausiai problemų kyla dėl paskutinio punkto, tuomet gera žinia yra ta, jog Scrum metodo subtilybių paprastai ir aiškiai išmoko informatyvūs Scrum master mokymai. Tad Scrum meistru gali tapti iš bet kurios srities atėjęs žmogus, turintis noro mokytis, tobulėti ir augti kartu su savo komanda bei Scrum.
Užsak. Nr. 790.