Užtrukęs Vyriausybės formavimas pakoregavo Seimo narių darbotvarkę: į rugpjūtį ištuštėjusius parlamento rūmus politikai grįš anksčiau nei įprasta – šią savaitę jie balsuos dėl įgaliojimų Ministrų kabinetui suteikimo.
Politologai pastebi, jog likus metams iki Seimo rinkimų naujiesiems ministrams bus sudėtinga imtis kokių nors reikšmingų darbų, be to, dar užtruks laiko susipažinti su ministerijų veiklos specifika.
Ramūnas Vilpišauskas prognozuoja, kad pareigas naujieji kabineto nariai sieks išnaudoti matomumui didinti, Jūratė Novagrockienė pažymi, jog perimti problemines sritis nebus paprasta.
Atnaujintame Ministrų kabinete keičiasi trys ministrai – prie koalicijos prisijungusios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovai Rita Tamašunienė bei Jaroslavas Narkevičius vadovaus Vidaus reikalų ir Susisiekimo ministerijoms, žemės ūkio ministru tampa „socialdarbietis“ Andrius Palionis.
Vyriausybę vadina „hibridine“
Vilniaus universiteto profesorius R. Vilpišauskas pažymi, jog pats Vyriausybės performavimas buvo „reikalingas tik tam, kad būtų parodytas aiškus signalas, jog Seime yra susiformavus valdanti dauguma“.
„Tikimybė, kad bus reikšmingi sprendimai priimti likus maždaug metams iki Seimo rinkimų, yra nedidelė, o naujosios daugumos dalyviai veikiausiai siekia gauti ministrų pozicijas, kad pasididintų savo matomumą artėjant Seimo rinkimams“, – BNS sakė politologas.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Socialdemokratų darbo partija su „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos parama Seime nebeturėjo daugumos. Ją užtikrino po prezidento rinkimų prie koalicijos prisijungusi LLRA-KŠS – koalicijos partnerių atstovai šiuo metu turi 75 balsus be atsistatydinti spaudžiamo Seimo pirmininko.
„Tai, dėl ko vyko dalykine prasme derybos, išmokų klausimai, vaiko pinigų klausimai, veikiau rodo, kad jau dabar galvojama, kaip rinkėjams demonstruoti dosnumą, ir tai mes turbūt matysime Seime diskutuojant dėl kitų metų biudžeto projekto. Bet apie svarbių visuomenei problemų sprendimą, ar tai būtų demografinės problemos, ar ekonomikos augimo šaltinių paieškos, manau, kad rimtų sprendimų jau nėra pagrindo tikėtis“, – kalbėjo politologas.
Naująją Vyriausybę jis vadina „hibridine“: sudaryta savo srities profesionalų Ministrų kabinetas atsinaujina partiniu pagrindu deleguotas atstovais.
„Galima būtų netgi vadinti hibridine Vyriausybe, nes liko ne vienas jokiais partijai nepriklausantis ministras iš taip vadinamų profesionalų, bet kartu sąrašas papildytas politikais iš koalicijoj dalyvaujančių partijoj. Sakyčiau, savotiškas dabar yra ministrų kabinetas, jo keistumas irgi rodo, kad buvo siekiama pirmiausia suformuoti kažkokią valdančiąją daugumą, kad būtų išvengta pirmalaikių rinkimų“, – kalbėjo buvęs VU TSPMI vadovas.
Ateina į problemines sritis
Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Politikos mokslų katedros vedėja Jūratė Novagrockienė sako, kad „naujieji ministrai atsidūrė nepavydėtinoj padėty“ palyginti su tęsiančiais darbą.
„Per labai trumpą laiką neįmanoma iki galo susipažinti su ministerijos paskirtimi, veikla, ypatybėmis, specifika, todėl manau, kad jie prisiėmė labai didžiulę atsakomybę ir klausimas, kiek pagalvojo, kad ne taip paprasta per tokį trumpą laiką kažką padaryti“, – BNS sakė politologė.
„Naujieji ministrai bus įstumti į tą vagą ir labai priklausys nuo kiekvieno asmeniškai, ar kokių nors naujovių imsis, ar ne. Ypač Vidaus reikalų ministerijoj daug problemų, su policija, darbuotojais, keliami nuolatiniai kausimai dėl atlyginimų, įgyvendinamos reformos“, – kalbėjo J. Novagrockienė.
Ji pažymėjo, kad darbą baigiantis susisiekimo ministras Rokas Masiulis daugiausia akcentuodavo antikorupcinę veiklą, ir didelis klausimas, ar jo įpėdinis įsigilins į šią sritį.
A. Palioniui, pasak politologės, bus sudėtinga apginti savo poziciją nekelti ministerijos į Kauną: „A. Palionio nuostata „prieš“, manau, būtų labai teigiama, bet klausimas, kaip ji atitiks premjero bei Vyriausybės vykdomos programos nuostatas“.
„Naujųjų ministrų laukia iššūkiai, jau nekalbant apie tai, kad reikia laiko įsigilinti. Manau, kad šitie ministrai susidurs su daugybe problemų“, – reziumavo J. Novagrockienė.
Seimas šią savaitę taip pat balsuos dėl ekonomikos ministro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūros į Europos Komisijos narius. V. Sinkevičiui pradėjus eiti šias pareigas, keistųsi dar vienas ministras, „valstiečiai“ svarsto, jog atstovą į šią poziciją galėtų deleguoti „Tvarka ir teisingumas“.
192316 444632Great blog, Im going to spend much more time reading about this subject 191037
478163 365084Deference to op , some superb selective data . 494430