
Seimas ėmėsi svarstyti prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvą dėl papildomo neapmokestinamųjų pajamų (NPD) taikymo šeimoms su vaikais.
Tokioms Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisomis po pateikimo ketvirtadienį pritarė 82 parlamentarai, keturi buvo prieš, o septyni susilaikė.
Prezidentas siūlo nustatyti papildomą 1044 eurų per metus (87 eurus per mėnesį) NPD už kiekvieną vaiką ar įvaikį.
„Mūsų mokesčių sistema neturi mokesčių lengvatų šeimoms, ji iš esmės atsižvelgia į pajamų dydį, bet ne į aktualias išlaidas, susijusias su vaikų išlaikymu. Ir tai yra labai reikšmingos išlaidos. Namų ūkiai su vaikais susiduria su reikšmingomis maisto, energetikos, komunalinėmis, vaikų ruošimo į mokyklą, paskolų palūkanų išlaidomis“, – Seime sakė prezidento vyriausioji patarėja ekonomikos ir socialinės politikos klausimais Irena Segalovičienė.
„Asmenys, turintys vaikų, kainų pokyčius patiria daug skaudžiau“, – kalbėjo ji.
Papildomas NPD būtų taikomas ne tik dirbantiems pagal darbo sutartis, bet ir užsiimantiems individualia veikla.
Teisę į jį turėtų Lietuvoje nuolat gyvenantys tėvai, įtėviai ar nuolatiniai globėjai, kurie augina nepilnamečius, taip pat vyresnius nei 18 metų moksleivius iki 23 metų.
Išmoką tėvai gautų kartą per metus, deklaruodami pajamas. Ji būtų proporcingai mažinama tėvams, kurių metinės pajamos yra mažesnės nei 12 minimalių mėnesio atlyginimų (šiuo metu – 12 456 eurų iki mokesčių).
Konservatorius Mindaugas Lingė kalbėjo, kad šeimoms su vaikais kas mėnesį jau skiriami 122 eurų vaiko pinigai. Be to, anot jo, prezidento siūlymo finansinė nauda būtų penkiskart didesnė dirbantiems individualiai.
Liberalų frakcijos parlamentaras Eugenijus Gentvilas taip pat sakė, jog vaiko pinigai yra gera paramos šeimoms priemonė: „Vaiko pinigai yra puikus, puikiai veikiantis instrumentas. Galvokime, ką darome su savo biudžetu.“
„Siūlomas NPD už vaiką niekaip nepakeis vaiko pinigų. Šios priemonės tarpusavyje nekonkuruoja, o papildo viena kitą“, – sakė I. Segalovičienė.
Prezidentūra skaičiuoja, kad priėmus pataisą valstybės ir savivaldybių biudžetai per metus neteks apie 60 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio.
Socialdemokratas Algirdas Sysas savo ruožtu klausė, ar pataisų rengėjai realiai įvertino biudžeto galimybes atrasti tam tokią sumą, kai pats G. Nausėda kalba apie būtinybę ieškoti papildomų milijardų gynybai.
Liberalas Simonas Gentvilas ragino kuo daugiau valstybės išteklių sutelkti krašto apsaugos stiprinimui.
„Kaip trijų vaikų tėvas galiu pasakyti, kad man trūksta socialinių paslaugų. Tai yra gerovė, kurią norėčiau turėti, bet pinigai savaime to neišsprendžia“, – Seime teigė S. Gentvilas.
Prezidentūros teigimu, šeimos yra kertinis visuomenės akmuo, jos svarbios ekonomikai, o piniginėmis išmokomis, mokesčių lengvatomis ar paslaugomis natūra, pavyzdžiui, vaikų priežiūra, jos skatinamos kitose Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalyse.
Institucija teigia, kad Lietuva mokesčių lengvatų šeimoms neturi nuo 2018 metų, kai papildomas NPD už vaikus buvo panaikintas.
BNS rašė, jog G. Nausėda jau anksčiau Seimui siūlė vaikus auginantiems tėvams įvesti papildomą NPD, tačiau šio siūlymo pernai nepalaikė Ingridos Šimonytės Vyriausybė, teigusi, kad NPD nuo 2024 metų jau buvo padidintas daugiau.
I. Segalovičienė pernai lapkritį po susitikimo su pretendente į socialinės apsaugos ir darbo ministro postą Inga Ruginiene sakė, kad tai numatantis įstatymas yra registruotas Seime ir Prezidentūra tikisi, kad jis bus priimtas.
NPD šiemet siekia 747 eurus ir taikomas gyventojams, gaunantiems iki 1038 eurų algos.
Svarbu tankams pinigu yra.