Seimas linkęs kartu su kitais metais gegužės 11 d. vyksiančiais Prezidento rinkimais paskelbti privalomąjį referendumą dėl Konstitucijos 9 ir 147 straipsnių pakeitimo.
Seimas linkęs kartu su kitais metais gegužės 11 d. vyksiančiais Prezidento rinkimais paskelbti privalomąjį referendumą dėl Konstitucijos 9 ir 147 straipsnių pakeitimo.
Antradienį parlamentarai po svarstymo pritarė tai numatančiam nutarimo projektui. Už jį balsavo 49 Seimo nariai, 25 buvo prieš, susilaikė 13.
Nutarimo projekte, kurį pateikė Seimo narys „tvarkietis” Petras Gražulis, siūloma pateikti referendumui Konstitucijos 9 ir 147 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto tekstą: „Referendumas taip pat skelbiamas, jeigu jo reikalauja ne mažiau kaip 200 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę”, „Sumanymą keisti ar papildyti Lietuvos Respublikos Konstituciją turi teisę pateikti Seimui ne mažesnė kaip 1/4 visų Seimo narių grupė arba ne mažiau kaip 200 tūkstančių Lietuvos Respublikos piliečių, turinčių rinkimų teisę.”
Seimas ketina skelbti referendumą, manydamas, kad „referendumui inicijuoti reikalingas 300 tūkstančių rinkimų teisę turinčių Lietuvos Respublikos piliečių parašų skaičius yra per didelis”.
Jeigu Seimas priimtų šį nutarimą, referendumas būtų rengiamas 2014 m. gegužės 11 d. kartu su Respublikos Prezidento rinkimais.
Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius siūlė nepritarti siūlymui surengti privalomąjį referendumą. Jo nuomone, tai labai ydinga praktika, kai valdantieji grynai populistiniais tikslais šitokiu būdu bando rasti papildomų rinkėjų.
„Yra rizikuojama vardan populistinių tikslų organizuoti referendumą. Per kiekvienus rinkimus organizuojami referendumai. Prieš tokią praktiką pasisakome labai griežtai”, – Seimo posėdyje sakė A. Kubilius.
Seimo narė konservatorė Rasa Juknevičienė irgi mano, kad tai „akivaizdžiai populistinis neatsakingas siūlymas”. Kalbėdama apie mūsų politinės sistemos realybę ji netgi įžvelgė „Seimo gražulizaciją”.
Tuo tarpu projektą pateikęs Seimo narys P. Gražulis negailėjo kritikos konservatoriams.
„Manau, kad partija, kuri nepasitiki savo tauta, savo piliečiais neturėtų būti registruojama arba turi būti išregistruojama”, – tvirtino jis.
Konstitucijoje įtvirtinta, kad tik referendumu gali būti keičiamos pirmojo skirsnio „Lietuvos valstybė” bei keturioliktojo skirsnio „Konstitucijos keitimas” nuostatos.