Vakar Seimas pritarė Nacionalinei kovos su korupcija programai, kurioje per 4 metus numatyta įgyvendinti eilę korupcijos naikinimo priemonių.
Vakar Seimas pritarė Nacionalinei kovos su korupcija programai, kurioje per 4 metus numatyta įgyvendinti eilę korupcijos naikinimo priemonių.
Programą rengusiai komisijai vadovavęs teisingumo ministro Remigijus Šimašius teigia, kad programoje siekta įtvirtinti ne deklaracijas kaip būtina kovoti su korupcija (kaip buvo daroma anksčiau), o konkrečius veiksmus. „Deja, ilgame derinimo procese tiek Vyriausybėje, tiek Seime, nemažai priemonių virto labiau aptakiomis, nei turėtų būti, be to kai kuriose srityse trūksta ir ambicingesnių tikslų. Tačiau tikiuosi, kad konkrečiai įvardiję problemiškiausias sritis ir numatę joms konkrečius vaistus galėsime pasiekti, kad žmogus kuo mažiau susidurtų su tokiomis problemomis, kurias šiandien reikia spręsti korupcijos būdu”, – sako R. Šimašius.
Programoje įtvirtinta, kad siekiant užkirsti kelią perkamoms ar tik siaurai interesų grupei naudingoms įstatymų pataisoms bus nustatyta, kad rengiant teisės aktus privalu nurodyti kas yra tikrasis projekto iniciatorius, kokie konkrečiai asmenys dalyvavo rengiant teisės akto projektą ir koks buvo jų vaidmuo. Kartu turės būti pateiktas įvertinimas, kokį realų poveikį visuomenei turės teikiami siūlymai, o jei pateikiama informacija yra specialiai įrašyta neteisinga, numatyti ir atitinkamą atsakomybę. Visa ši informacija bus viešai skelbiama su pačiu įstatymo projektu.
Teritorijų planavimo ir statybos srityje bus mažinamas biurokratinių procedūrų skaičius, o kartu panaikinama galimybė valdininkams priimti kolegialius sprendimus, už kuriuos iš esmės niekas neatsako. Taip bus užtikrinta, kad konkretų sprendimą priėmęs tarnautojas turės prisiimti už jį ir visą atsakomybę. Teritorijų planavimo vilkinimui taip pat numatoma priešnuodžių – visas procesas bus perkeltas į elektroninę erdvę, kad žmogus galėtų čia ir pateikti dokumentus tvarkymui, ir stebėti, kada bei kokie veiksmai yra daromi, kas ir kokius sprendimus priima.
Įvedant daugiau skaidrumo teismuose planuojama visiškai automatizuoti bylų teisėjams paskirstymą, o visuomenei leisti matyti kaip tai daroma, kad „reikiamos” bylos nebepatektų ant „reikiamų” teisėjų stalo, o būtų paskiriamos visiškai atsitiktinai. Kartu numatoma užtikrinti, kad visuomenė galėtų dalyvauti priimant sprendimus tam tikrose bylose, o visi teismų baigiamieji sprendimai būtų paskelbti viešai.
Viešųjų pirkimų srityje taip pat numatoma plėsti centralizuotus pirkimus, lyginti už kokias kainas tuos pačius produktus ar paslaugas perka viešos institucijos ir privatus sektorius bei viešai skelbti visą informaciją apie viešųjų pirkimų metu pateiktus pasiūlymus bei sudarytas sutartis. Gerinant verslo sąlygas, bus peržiūrėta bei atsisakyta perteklinių leidimų ir licencijų.
Greta šių priemonių planuojama užtikrinti, kad asmenys, kurie turi teisinį neliečiamumą, negalėtų slapstydamiesi už senaties terminų išvengti atsakomybės. Kartu bus įdiegtas modelis, užtikrinantis, kad politikų ar valstybės tarnautojų valdomas turtas būtų laikinai perleistas valdyti, jei jis gali sukelti viešų ir privačių interesų konfliktą.
Tai tik keletas iš viso pluošto priemonių, kurias numatyta įgyvendinti. Programoje 2011-2014 metams siūloma didžiausią dėmesį skirti devynioms sritims: teritorijų planavimo ir statybos, sveikatos priežiūros, viešųjų pirkimų, įstatymų leidybos, teismų ir teisėsaugos institucijų darbą, verslo priežiūrą, valstybės tarnautojų veiklą, antikorupcinį švietimą ir atsakomybę už teisės pažeidimus.