Seime į priekį juda nedidelio kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimas.
Parlamentarai po svarstymo pritarė Laisvės partijos su koalicijos partneriais inicijuotoms pataisoms, kuriomis atsakomybė už nedidelį kiekį narkotinių medžiagų būtų perkelta iš Baudžiamojo į Administracinių nusižengimų kodeksą.
Tomas Tomilinas „prieš“, Sergejus Jovaiša – „už“
Už nedidelio kiekio narkotikų dekriminalizavimą balsavo 66 Seimo nariai, tarp jų – ir konservatorius Sergejus Jovaiša. Prieš buvo 38 Seimo nariai, tarp jų Anykščių krašto atstovas Seime, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Tomas Tomilinas. Dar penki Seimo nariai per balsavimą susilaikė. Kitu balsavimu pritarta atsakomybės perkėlimui į Administracinių nusižengimų kodeksą.
Už pirmą kartą grėstų bauda
Iki šiol už neteisėtą disponavimą nedideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų be tikslo jas platinti buvo baudžiama bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Dabar siūloma, kad už nedidelio kiekio narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų gaminimą, perdirbimą, įgijimą, laikymą, gabenimą ir siuntimą be tikslo jas parduoti ar kitaip platinti grėstų bauda nuo 50 iki 350 eurų.
Pakartotinis nusižengimas užtrauktų 300–500 eurų baudą, pažeidėjas būtų įpareigojamas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos ar kitose programose.
Taip pat Baudžiamąjį kodeksą siūloma praplėsti bausmių už neteisėtą disponavimą didesniu nei nedidelis kiekis narkotinių medžiagų be tikslo jas platinti sąrašą, numatant, kad už tai būtų baudžiama ne tik bauda, areštu ir laisvės atėmimo bausme iki 2 metų, bet ir viešaisiais darbais bei laisvės apribojimu.
Nemato prasmės palikti baudžiamąją atsakomybę
Konservatorius Sergejus Jovaiša balsavo už narkotikų dekriminalizavimą.
„Mes bandome sugrąžinti tokį įstatymą, kuris, berods, galiojo iki 2017 metų. Naujų pataisų įsigaliojimas praktiškai nepakeitė nieko „vartojimo ar nevartojimo prasme“. Tiesiog buvo „užkrauta“ teismų sistema papildomai ir tiems, kurie dėl disponavimo nedideliu kiekiu narkotinių medžiagų, be tikslo parduoti, būdavo sulaikomi, jiems grėsė baudžiamoji atsakomybė. Mes tiesiog matydami, kad prasmės nėra palikti baudžiamąją atsakomybę, ją keičiame į administracinę“, – sakė Seimo narys.
Policija ir medicinos ekspertai mato grėsmes
Atsakomybės švelninimui už disponavimą nedideliu kiekiu narkotinių medžiagų pastabų turėjo policija, įvairios ekspertų grupės.
Policijos departamentas „Anykštai“ pateikė analizę, kurioje įvardytos disponavimo nedideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų dekriminalizavimo grėsmės.
„Administracinėje teisenoje policija turi mažiau svertų ir galimybių išaiškinti ir ištirti teisės pažeidimus nei baudžiamajame procese (skirtingos taikytinos procesinės poveikio priemonės, apribotas patekimas į asmens gyvenamąsias patalpas ir pan.).
Medžiagų platintojams atsiras galimybė turėti papildomą gynybinę versiją, sunkiau įrodyti, kad daroma nusikalstama veika, patraukimas baudžiamojon atsakomybėn taps sudėtingesnis. Dėl to gali atsirasti nusikaltimus darančių asmenų nebaudžiamumo jausmas, kas gali turėti įtakos narkotikų platinimo apimčių ir psichotropinių medžiagų vartojimo masto didėjimui.
Yra tikimybė, kad gali augti narkotinių medžiagų paklausa, o dekriminalizavus neteisėtą disponavimą be išimties visų rūšių narkotinių ar psichotropinių medžiagų nedideliu kiekiu, gali gerokai išplisti sąlygiškai pavojingesnių medžiagų, tokių kaip heroinas, amfetaminas, LSD, kitų sintetinių medžiagų disponavimas, jų vartojimas. Tokia padėtis neigiamai įtakotų visuomenės sveikatą, sąlygotų papildomų problemų atsiradimą sveikatos priežiūros, socialinės rūpybos, teisėsaugos, švietimo ir kitose srityse.
Teisės pažeidimų tyrimo eigoje gali susiklostyti praktika, kad administracinio nusižengimo požymių turinti veika (disponavimas nedideliu kiekiu narkotikų), padaryta pakartotinai trumpu laikotarpiu, atsižvelgiant į bendrą atskirais atvejais disponuojamos medžiagos kiekį, bus pradėta vertinti sistemiškumo požiūriu, inkriminuojant tai kaip nusikalstamą veiką“, – rašoma Policijos departamento dokumente.
Birželį Seime vykusių diskusijų dėl narkotikų dekriminalizavimo metu medicinos ekspertai konstatavo, kad dekriminalizuojant atsakomybę už narkotikų vartojimą ir turėjimą savo reikmėms, būtina plėsti gydymo ir kitokios pagalbos prieinamumą.
Mano, kad mirtino pavojaus nėra
Seimo narys S.Jovaiša teigia, kad nuomonių šia tema yra labai įvairių.
„Vieni sako taip, kitaip. Čia priklauso nuo pašnekovų. Aš manau, kad šito reiškinio suvaldyti 100 proc. neįmanoma, reikia žiūrėti, kad narkotinių medžiagų vartojimo plitimo nebūtų“, – kalbėjo jis.
Seimo narys S.Jovaiša pastebėjo, kad jaunystėje „visko atsitinka pabandymo keliu“.
„Galbūt nėra čia jau tas mirtinas pavojus, kad po to reikėtų taikyti baudžiamąją atsakomybę. Tai vėliau turi neigiamos įtakos jaunuolių studijoms, ateities karjerai. Valstybė sąmoningai padaro tokią nuolaidą, kad jie sąmoningai ieškotų išeities kelių. Jeigu iš smalsumo ar kvailumo pabandoma narkotinių medžiagų, užteks ir administracinio pagrūmojimo“, – buvo įsitikinęs S.Jovaiša.
Anot S.Jovaišos, švelninant atsakomybę už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą, daugiau dėmesio žadama skirti „profilaktikai“ su narkotikais disponuojančiais asmenimis.
„Kontaktai su jais, nukreipimas į konsultacijas, aiškinimas, kaip jie turėtų elgtis“, – tęsė S.Jovaiša.
Pasisako už draudimus ir ribojimus
Tuo metu Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Seime Tomas Tomilinas balsavo prieš narkotikų dekriminalizavimą.
„Mano motyvai buvo tokie, kaip ir mano buvusios partijos (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, red.pastaba). Dalyvavau programos kūrime ir ją vykdau. Mūsų frakcijoje dėl narkotikų dekriminalizavimo nebuvo kažkokių abejonių. Aš savo balsavimu turbūt nieko nenustebinau“, – kalbėjo T.Tomilinas.
Seimo narys T.Tomilinas sutiko, kad dabar taikoma atsakomybė už disponavimą nedideliu kiekiu narkotinių medžiagų „galbūt yra per griežta“, tačiau sakė, kad geriau šiuo klausimu „nerizikuoti“.
„Draudimai ir prieinamumo ribojimai yra labai geros priemonės“, – buvo įsitikinęs jis.
Dėl narkotikų dekriminalizavimo Seime liko dar vienas balsavimas.
Realiai labai panašūs įstatymai buvo daug metų iki 2017 kai pažaliavę gandrai su milicininku ir kolchozniku priešaky sugalvojo, kad reikia baudžiako ir taip sėkmingai žlugdė jauniems žmonėms gyvenimus ir apkrovė teisinę sistemą šūdniekiais. Tai nieko labai naujo čia dabar ir nesugalvojo, tik atstatė šitą reikalą arčiau sveiko proto. Tomilinas tik laižo davatkėlėms raukšlas ir tikisi, kad jį vėl išrinks. Netikiu, kad jis toks durnas ir realiai yra prieš.
Piaras čia, piaras pasienyje naktį, piaras kalbant apie norą gyventi Anykščiuose ? Tai kada dirbame ?
Morgana dar niekaip neatsipeikėja nuo spiralių.Kurias bandė prakišti mergaitėms,moterims.Dabar narkotikus bando prastumt istatymą.Tai yra visai ne diskutuojama tema.
Pirma buvo uz zolyte ir laisvamaniu teises, dabar jau pries, tai gal nusvitimas atejo, ar tik zmoniu balsu reikes?. Okodel seimo nariui karantinuotis nereikia, jug „visuomenes sveikata svarbiau uz asmeninius interesus” cituoju Tomilino zodzius.
Taigi daryk ką gali kad saugot Lietuvą. Turi pulką vaikų, saugok nuo tos baisios grėsmės
Fašistai į dujų kameras kišo , konserfašistai narkotikais tauta naikins