Pagrindinis Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, pritarė įstatymo pataisai, siūlančiai viešojo sektoriaus organizacijoms įdarbinti 5 procentus neįgaliųjų, jeigu organizacijoje dirba ne mažiau kaip 25 darbuotojai. Anksčiau Seimo narių Tomo Tomilino, Justo Džiugelio ir Lino Kukuraičio pataisai jau pritarė Seimo Žmogaus teisių komitetas ir Neįgaliųjų teisių komisija.
Įstatymo pataisa siekiama palengvinti neįgaliųjų įsidarbinimą biudžetinėse įstaigose, valstybinėse ar savivaldybių valdomose įmonėse. Privačiam sektoriui kvotos nėra privalomos, taikoma tik rekomendacija.
Lietuvoje negalią turinčių žmonių įsidarbinimo procentas – vienas mažiausių Europoje ir daugelį metų negerėja, nepaisant skirtingų neįgaliųjų užimtumo rėmimo priemonių. Panaši kvotų sistema šiuo metu galioja daugiau kaip dešimtyje Europos valstybių.
„Šiuo metu valstybiniame sektoriuje dirba daugiau kaip 6 procentai neįgaliųjų, taigi daugiau nei siūloma kvota, tačiau pasiskirstymas labai netolygus – dauguma jų dirba švietimo ar socialinėje srityje, todėl norisi užtikrinti tolygumą ir didesnį negalią turinčių darbuotojų įtraukimą“, – sako vienas įstatymo projekto pataisos iniciatorių Seimo narys Tomas Tomilinas.
Pasak jo, valstybė yra didžiausias darbdavys, tad nors įpareigojimas įdarbinti tam tikrą skaičių neįgaliųjų nėra taikomas verslui, tikimasi, kad kvotų sistema taps veikiančiu pavyzdžiu ir paskatinimu visiems darbdaviams ją taikyti.
„Tikimės, kad tokia sistema galėtų pradėti veikti nuo 2024 metų, taigi yra pereinamasis laikotarpis, kuris leis įstaigoms ir organizacijoms pasiruošti, užtikrinti reikiamą infrastruktūrą ir suplanuoti neįgaliems darbuotojams palankias darbo vietas“, – sako Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas. T. Tomilino manymu, valstybė turi prisiimti didesnį vaidmenį ir rodyti pavyzdį siekdama neįgaliųjų integracijos į atvirą darbo rinką.
Siūloma, kad 2024 metais įsigaliojusi tvarka galiotų iki 2028 metų. Pasak projekto iniciatorių, tiek laiko turėtų pakakti, kad neįgaliųjų įdarbinimas taptų gerąja praktika ir vystytųsi savaime, be papildomo įstatyminio reguliavimo.
„Mano manymu, tai visiems naudingas sprendimas, kuris papildomai nieko nekainuotų valstybei, tačiau labai palengvintų neįgaliųjų įsitraukimą į darbo rinką. Būtina ne tik kalbėti apie atvirą visuomenę ir atvirą darbo rinką, bet iš tiesų tokią kurti“, – sako T. Tomilinas.
Šiuo metu Lietuvoje įsidarbina mažiau nei 30 procentų negalią turinčių darbingo amžiaus asmenų, kai Europos Sąjungos vidurkis yra 45 procentai.
677025 62072Real instructive and amazing anatomical structure of articles , now thats user pleasant (:. 328552
Kažin ar Tomas jaučia, kad jis jau politinis lavonas ar dar turi vilčių?
Ir iš kur tas noras būt valdžioj ? Nusibodo tavo pliurpalai ,žmogau .
neprivers jokios kvotos privatininkų, jie ką norės, tą ir priims
… nešdinkis iš ANYKŠČIŲ krašto su bauuuuuuura ir sergėjais visais.
kas tiesa-tas ne melas…