Seimas šią savaitę svarstys rezoliuciją, raginančią stabdyti aplinkos ministro Simono Gentvilo skubos tvarka inicijuotą Valstybinių miškų urėdijos pertvarką į akcinę bendrovę, kuri iš esmės pakeistų valstybės miškų politiką.
„Aš neturiu kito apibūdinimo ministrui S. Gentvilui kaip „politinis kamikadzė“. Visuomenės nuotaika yra kategoriška – miškų įmonės pertvarkai nei plačioji visuomenė, nei patys miškininkai nepritaria. Matydami kiek politinių aistrų sukėlė kitų valstybinių įmonių pertvarkos, o svarbiausia, kiek daug klaidų daroma miškų politikoje siekiant pelno, gyventojai reikalauja stabdyti pertvarką. Dar efektyvesnis pelno siekimas pertvarkius valstybės įmonę į privačią bendrovę, gali būti pražūtingas Lietuvos miškams. Nuotaika Seimo Aplinkos komitete taip pat nepalanki, šiam sprendimui nepritarė ir komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė“, – teigia Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Tomas Tomilinas.
Praėjusią savaitę, Aplinkos ministerijai ėmus derinti Miškų įstatymo pakeitimus, kurie leistų pradėti urėdijų pertvarką, kilo didžiulis visuomenės pasipiktinimas. Į Seimo narių elektroninio pašto dėžutes visą savaitgalį plūdo šimtai pasipiktinusių piliečių laiškų, raginančių stabdyti urėdijos pertvarką į akcinę bendrovę.
„Miškai svarbūs visai lietuvių tautai ir yra brangiausias valstybės turtas. Suinteresuotos visuomenės vardu prašau Aplinkos ministeriją paruošti įstatymų projektą, kuriuo būtų stiprinama dabar nepakankama miškų apsauga, išsaugota Valstybinės miškų urėdijos teisinė veikimo forma.
Siūlau Valstybinės miškų urėdijos tikslus orientuoti ne į miškų eksploatacijos ir pardavimų efetyvinimą, o į natūralių miško buveinių apsaugą ir puoselėjimą“, – rašoma Seimo nariams ir Vyriausybės atstovams adresuotuose laiškuose. Juose taip pat nurodoma, kad apie numatomus pokyčius ir jų tikslingumą nebuvo diskutuota su mokslininkais, aplinkosaugininkais, visuomene.
Seimui teikiamoje Rezoliucijoje teigiama, kad esama įmonės VĮ Valstybinių miškų urėdijos politika orientuota į pelną ir konkurenciją medienos rinkoje neišvengiamai veda prie miškų kirtimų intensyvėjimo ir neužtikrina įvairių miško funkcijų – ekologinės, socialinės ir ekonominės – pusiausvyros. Siekiama, kad gamtosauga, buveinių, ekosistemos apsauga, miško socialinė funkcija taptų lygiaverčiu tikslu Valstybinei miškų urėdijai, net jei tai vyksta konkurencingumo sąskaita.
Rezoliucijos projekte Seimas taip pat ragina Vyriausybę parengti įstatymo projektus, numatančius išplyninančių ūkinių miško kirtimų ribojimą ir visišką jų uždraudimą saugomose teritorijose ir priemiesčiuose, visų pirma, perorientuojant miškininkystę valstybiniuose miškuose, numatant racionalų pereinamąjį laikotarpį ir kompensacijas privatiems miškų savininkams.
„Aplinkos ministerija dvejus metus žadėjo naują Miškų įstatymo projektą, tačiau nėra jokių ženklų, kad jo sulauksime. Vietoj diskusijų apie miškų situacijos gerinimą, stebime skandalus dėl nelegalių miško kirtimų, ekosistemų nykimą“, – sako Seimo narys T. Tomilinas.
Anot jo, valstybė yra didžiausia miškų savininkė Lietuvoje, o jos interesus atstovaujanti Aplinkos ministerija turėtų užtikrinti, kad bent valstybiniuose miškuose būtų laikomasi aplinkosauginių standartų, ne vien verslo interesų, kai pramoniniai kirtimai vykdomi nepaisant ilgalaikių tokio elgesio pasekmių.
Konstitucijos 53 straipsnis tiesiogiai įpareigoja valstybę ir jos piliečius rūpintis natūralios gamtinės aplinkos, gyvūnijos ir augalijos, atskirų gamtos objektų ir ypač vertingų vietovių apsauga, prižiūrėti, kad su saiku būtų naudojami, taip pat atkuriami ir gausinami gamtos ištekliai. Aktyvūs piliečiai baiminasi, kad numatomi Miškų įstatymo pakeitimai neišvengiamai pažeis šią nuostatą ir turės ilgalaikių neigiamų pasekmių Lietuvos miškų būklei.
Suprantama, kad “padėkoti” turi būti kabutėse. Nesuprantama, kokie žaidimai vyksta Skvernelio partijoje, (gal rinkimai), nes naikindamas urėdijas jis žinojo apie AB, UAB, Ikeja
Kysis per mažas?
Tomilinas turėtų savo partijos vadui Skverneliui padėkoti už urėdijų reformą
Ir miškus parduos, ką vergai mastote?????33 metus laisve nuo proto?? pardavė lietuva už alų ir skalbimo miltelius.