Seimui antradienį ketinant tvirtinti kitų metų biudžetą, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) pranešė tądien atnaujinanti visuotinį mokytojų streiką.
„Seimo narių balsavimas galėtų būti lemtingas tikintis pokyčių, visiems svarbiausiems mūsų reikalavimams realizuoti reikalingos papildomos lėšos, net jeigu tai ilgalaikė perspektyva. Priešingu atveju biudžeto patvirtinimas neatsižvelgiant į susidariusią situaciją tik dar labiau pagilintų krizę švietimo sistemoje“, – sako LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas.
Antradienį Seimo posėdyje, kurį stebės LŠDPS atstovai, ketinama tvirtinti 2024 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymą. Mokytojai, kaip anksčiau skelbė profsąjunga, tądien nedirbs, neves pamokų.
Kaip skelbia LŠDPS, politikų prašoma kitų metų biudžete numatyti didesnį mokytojų atlyginimų kėlimą – kompromisinį variantą – po 15 proc. nuo sausio ir nuo rugsėjo.
Šiuo metu numatyta darbo užmokestį kitąmet didinti du kartus po 10 procentų. Profsąjunga nurodo, kad taip bus tik kompensuota infliacija, o 130 vidutinio darbo užmokesčio (VDU) rodiklis nebus pasiektas. Šis rodiklis įvardijamas pagrindiniu Vyriausybės bei politinių partijų ilgalaikiu įsipareigojimu mokytojams.
LŠDPS anksčiau yra pareiškusi nepasitikėjimą Vyriausybės atliktais vidutinio mokytojų darbo užmokesčio skaičiavimais.
Rugsėjo 29 dieną pradėtas profsąjungos streikas buvo atnaujintas lapkričio 22 dieną, LŠDPS su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) nesutarus dėl esminių reikalavimų: darbo užmokesčio pedagogams, darbo krūvio sandaros ir mokinių skaičiaus klasėse mažinimo.
Nacionalinės švietimo agentūros duomenimis, lapkričio pabaigoje streike dalyvavo apie 2 tūkst. pedagogų.
Švietimo susitarimo įgyvendinimui kitų metų biudžete papildomai ketinama skirti per 387 mln. eurų.
ŠMSM kartoja, kad labiau didinti atlyginimų nėra finansinių galimybių.