Vos išvažiavus iš Anykščių Kavarsko kryptimi abipus plento prasideda Anykščių parapijos Šeimyniškių kaimo laukai, pavienės ir į mažą gyvenvietę susispietusios sodybos. Kaimas tęsiasi iki Ažuožerių, glaudžiasi prie Pašventupio miško, dešiniojo Šventosios upės kranto. Pasak Anykščių seniūnijos seniūno Eugenijaus Pajarsko, Šeimyniškiai patrauklūs gyventi, juose gyvenamąją vietą deklaruoja 52 gyventojai. „Kaimas priemiestinis, patogus susisiekimas, o Anykščius galima ir pėstute pasiekti“, – šypsojosi seniūnas, pastebėjęs, kad kaime yra verslo įmonių, jo teritorijoje veikia Anykščių nuotekų biologinio valymo įrenginiai, keli autoservisai, kaimo turizmo edukacinę veiklą plėtoja „Anūkis“.
Prieš kelis amžius Anykščiai nebuvo tokie dideli, kaimiečių gyvenimo taip neįtakojo ir į jo žemes nesikėsino. Kaimas jau minėtas 1765 metų seniūnijų inventoriuose, o 1923 metais jame būta 33 sodybų su 180 gyventojų. Prieškaryje kaimas turėjo pradinę mokyklą, veikė malūnas, pieninės punktas, kaimo kapinės, kurios, nūnai, seniai nebenaudojamos, kaimiečiai laidojami Anykščiuose. Nuo 1944 iki 1988 kaimas turėjo Šeimyniškių apylinkės Darbo žmonių deputatų tarybos vykdomąjį komitetą. Beje, kaip teigia Anykščių krašto vietovių žinynas, kaimo pavadinimas kilęs nuo to, kad jame gyvenę žmonės negalėję iš šios vietovės išsikelti. Šimtmečiais kaimas vadintas Šeiminiškiais, tik 1971 – aisiais Lietuvos Aukščiausioji taryba patvirtino dabartinį kaimo pavadinimą –Šeimyniškiai.
Važiuojant link Kavarsko, dešinėje pusėje žvilgsnis kliūva už pievoje stovinčių, tarsi palapinės namelių, apie kuriuos vasarą būriuodavosi avys ar ganydavosi pora Žemaitukų veislės arklių ir pievos gilumoje stūksantis naujas dviejų aukštų pastatas. Įvažiuojant į šią teritoriją pasitinka lakoniškas užrašas – „Anūkis“.
Pasak šio ūkio savininkės, Anykščiuose žinomų žmonių Alvytos ir Romualdo Vitkų, kurie iš dukrų jau susilaukė 4 anūkų, dukros Regvytos Gelumbauskienės ūkis pradėtas kurti prieš penketą metų. „Pavadinime užkoduotas ne tik žodis Anykščiai, bet ir „anūkai“, – neslėpdama, kad ūkyje tvarkytis jai padeda tėvai, šypsojosi Vilniaus rajone gyvenanti ir sugrįžti į Anykščius ketinanti R. Gelumbauskienė. Per penkerius metus pastatyti keli ūkiniai pastatai, kuriuose laikomos karvės, arkliai, avys, ožkos, vištos, žąsys, triušiai ir kiti naminiai gyvūnai, iškilo pagrindinis išvaizdus pastatas, kuriame yra kelios salės edukacinėms programoms ar vaišėms. XX–ame amžiuje netenka stebėtis, kad daugumai didmiesčių vaikų triušis, kalakutas ar žąsis jau yra tokie pat egzotiniai gyvūnai kaip ir zoologijos sodų gyventojai.
„Ūkis niekuo nesiskirtų nuo įprastinio, tačiau mūsų gyvūnai įpratę prie dėmesio, ypač vaikų, – sakė daug laiko ūkyje praleidžianti R. Gelumbauskienė. – Kuriame tokį ūkį, kuriame natūralioje kaimiškoje aplinkoje įdomiai ir linksmai laiką galėtų leisti šeimos su vaikais, lopšelių darželių, auklėtiniai, moksleiviai. Nuo 11 iki 16 valandos mes ūkyje priimame ekskursijas. Vaikai, o ir suaugę, gali netrukdomi stebėti gyvūnus, čia švęsti gimtadienį ar kokią kitą šventę, dalyvauti edukacinėse programose. Dabar populiariausia Advento edukacinė programa. Susipažinę su Advento papročiais, tradicijomis, paragavę sodybos šeimininkės keptų skanumynų su arbata, vaikai aplanko gyvąją prakartėlę ir kitus sodybos gyventojus. R. Gelumbauskienė teigė, kad šiltuoju metų laiku ūkio gyventojų daugės.
Praeitą ketvirtadienį sodyboje šurmuliavo keturios dešimtys Anykščių vaikų lopšelio darželio „Eglutė“ vaikų. Ant stalo – Advento vainikas su tądien dar neuždegtom Advento žvakėm. Vaikams Edita Ražanienė vaizdžiai pasakojo, kad pirmoji žvakė bus uždegta sekmadienį, o vėliau po vieną kiekvieną savaitę. „Taip sulauksime Kristaus gimimo šventės“, sakė E. Ražanienė, papasakojusi apie Advento papročius, tradicijas, burtus, ir arbatos paskanavusius vaikus pakvietusi prie gyvosios prakartėlės.
„Anūkyje“ dirba keli aplinkinių ir Šeimyniškių kaimo gyventojai. Vienas jų – šiame kaime gimęs ir augęs Petras Danyla. Vyras gyvena visai šalia, tad bet kuriuo metu gali ateiti pašerti gyvulių ar prie kitų darbų. O gyvulius jis myli, turi žinių apie ūkininkavimą, nes to yra mokęsis.