Liepos 14 dieną, kaitrai pakilus net iki 34 laipsnių, Levaniškių bendruomenė, subūrusi drauge vykti Traupio ir gretimų bendruomenių narius, vyko į kelionę link Druskininkų. Į vienos dienos kelionę didžiuliu autobusu leidosi 50 anykštėnų.
„Malūno Kalvė“ – pirma vieta, ties kuria stabtelėjo didelis, komfortiškas autobusas. Grupė anykštėnų dalyvavo kalvio edukacinėje programoje, o būtent ši ekskursija menininkų sodyboje, įkurtoje vos prieš devynerius metus, yra viena ryškiausių Leipalingio bendruomenėje veikiančių verslų.
„Malūno kalvėje“ anykštėnai sužinojo Lietuvos kalvystės ir metalo gavybos istoriją, susipažino su metalo dirbinių ekspozicija, stebėjo šio amato demonstravimą ir netgi gavo dovanų iš kalvio ką tik nulietą pasagą. Linkėdamas visai atvykusiai grupelei laimės, kalvis Juozas Kavaliauskas baigė ,,Geležies kelio“ edukaciją ir dar šiltą pasagą įteikė Levaniškių bendruomenės pirmininkei Nerijai Kairienei.
Anykštėnai apžiūrėjo vienus iš unikaliausių eksponatų – kalviškosios kryždirbystės, įtrauktos į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą, dirbinius („saulutes“).
Įsigiję kalvio rankomis darytų suvenyrų, grupė judėjo toliau, link Druskininkų. Čia anykštėnai leidosi „Lyno keliu“, o gidė aprodė Druskininkų vandens parką. Ar žinote, kiek lankytojų ten jau apsilankė? Pasirodo, 30 000 kv. m. ploto vandens parke pramogavo jau net šeši milijonai! O kiek yra mineralinio vandens gręžinių šiame kurorte? Druskininkų gydyklų teritorijoje yra 19 mineralinio vandens gręžinių! Štai ir paslaptis, kodėl didžiausias ir populiariausias Lietuvos kurortas, šiais metais minintis savo 230 metų jubiliejų, tiesiog klesti. Be to, Druskininkų valdžia jau yra apgalvojusi dar vieną gigantišką projektą, kuris bus įgyvendintas šalia žiemos pramogų komplekso – „Sniego arenos“. Netrukus čia bus galinga restruktūrizacija ir bus įkurta „Jūra“!
Sujungę didžiausias Lietuvoje gydymo bazes ir čia siūlomas plačiausias laisvalaikio paslaugas, Druskininkai didžiuojasi turintys energijos užtaisą ir turistų ištisus metus…
Gidė anykštėnams parodė viešbučio „Flores“ Žiemos sodą, papasakojo įdomių faktų ir legendų iš 230 kurorto istorijos metų. O svarbiausia, kad anykštėnai sužinojo paslaptį, kaip galima Druskininkuose atjaunėti dešimčia metų! Sutikę buvusius keliautojus, galėsite įvertinti, ar turėjo jiems „Grožio šaltinio“ vanduo stebuklingojo poveikio…
Pasigrožėję grojančiu ir šokančiu miesto fontanu, keliautojai pajudėjo 5 km nuo Druskininkų – link Viečiūnų bendruomenės, kur jų laukė edukacinė programa ,,Dzūkiška griekynė“.
Stilizuotoje dzūkiškoje seklytėlėje anykštėnai pakliuvo į lietuvišką šventę su dzūkiškų patiekalų degustacija, su šokėjais ir muzikantais. Keliautojai pasisėmė gerosios patirties, kaip galima bendradarbiauti… VšĮ „Sūrūs vėjai“ turi savo veiklos modelį, ir priima grupes asmenų, tad anykštėnai įsitikino, kad iš tiesų: „Jei ne grikiai ir ne lyšiai, dzūkų bernai būt nuplyšę“. O štai dar vienas šmaikštusis dzūkų posakis: „Iš ryto grikiai ir darbai, vakare pramogos ir griekai…“
Vasariškai šiltą apžvalginę-pažintinę ekskursiją ir kelionę po Dzūkijos kraštą iš dalies parėmė Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija (pagal Nacionalinei mokėjimo agentūrai teiktą paraišką ,,Nacionalinė parama kaimo bendruomenių veiklai“).
Tai ar to paties negalėjo pasisemti savame roje bendruomenių grupės? Yra Niūronyse Arklio muziejuje ir klvė su kalviu kur gali ne tik arklis bet ir velnius pakaustyti, o Anykšiuose ir nuostabus baseinas su pirčių kompleksu ir Kalitos kalnas su slidinėjimo trasa ir vasaros rogučių bei tubingo pramogų trasa. Ir į Kavarską galima nuvykti tradicinių kaldūnų užsisakius visiems pavalgyti ir Šv. Jono šaltinio vandeniu karštyje atsigaivinti.
Ar būtinai reikėjo ŽŪM paramos, administruojamus NMA pinigus, skirtus kaimo bendruomenių veiklai stiprinti išvežti į Dzukiją, kai dar ne visi ir savo Aukštaitiją ir savo rajoną pažįsta?