Beveik miesto centre, ant Šventosios upės kranto, stovintis išskirtinis, seniausias miesto statinys – Okuličiūtės dvarelis su kolonomis – mena dvarininkus reformatus, 1863 – ųjų metų sukilėlius. Turbūt nerasi anykštėno, nebuvusio šiame pastate, nes jame daugiau kaip šešis dešimtmečius veikė biblioteka. Jai išsikrausčius,čia nevyko beveik nieko, išskyrus keletą reprezentacinių parodų, šaltas pastatas tapo nenaudojamas, tačiau dar šiemet jis atgis naujam, su kultūra, menais susijusiam gyvenimui. Šiuo metu jį už Europos Sąjungos ir Anykščių rajono savivaldybės lėšas rekonstruoja patirtį tokiuose darbuose turinti Alytuje registruota statybos bendrovė „Kortas“. Pastato rekonstrukcija kainuos 122 tūkst. 587 eurus.
Dvarelis iki šiol dvelkia paslaptimis ir vilioja istorikus. Neoklasicizmo stiliaus rūmai, pastatyti XIX amžiaus pirmoje pusėje, buvo dvarininkų, prijaučiančių reformacijai, susibūrimo vieta. Pati dvaro savininkė bajoraitė Okuličiūtė iki šių dienų išliko mįslinga ir paslaptinga asmenybė. Man nepavyko rasti duomenų nei apie jos kilmę, artimuosius, likimą.
Bene daugiausia žinių apie vienoje iš gražiausių vietų apylinkėse stovintį dvarelį, jo nuomone, su veik gražiausiu iš jo matomu vaizdu visoje Lietuvoje, paliko rašytojas Antanas Vienuolis – Žukauskas. Jo teigimu, per 1863 – ų metų sukilimą dvarelyje buvo įsikūręs sukilėlių štabas, rūsiuose buvo laikomi sukilėlių ginklai.
Sukilimui pralaimėjus, jo savininkė buvo ištremta, tikėtina, dvarelis buvo konfiskuotas ir atiteko tada Lietuvą valdžiusios carinės Rusijos generolui Amadai. Įvairių šaltinių teigimu, jis dvarelyje negyveno, pastatą padovanojo Okuličiūtę įskundusiam savo sekretoriui, o šis gyvenimą baigė liūdnai – pasikorė. Pastatas buvo ir nuomojamas, ten buvo įsikūręs paštas, antstoliai, miškininkai.
Tarpukariu Okuličiūtės dvarelyje šeimininkavo vaistininkas Donatas Šukevičius, o po karo rusai pastatą nacionalizavo, įkurdino ten savo valdžios organus, pionierių namus, kol šiems išsikrausčius į kitus namus, 1955 – aisiais dvarelyje ilgiems dešimtmečiams įsikūrė viešoji biblioteka. Darbo sąlygos žiemą buvo itin prastos: bibliotekininkės šaldavo. Iš šalčiu dvelkiančio pastato į naujus bibliotekos rūmus Anykščių bibliotekos Vaikų skyrius išsikraustė 2013 – aisiais.
Kelis pastaruosius dešimtmečius, išskyrus keletą reprezentacinių meno parodų, pastatas buvo nenaudojamas, o Anykščių šviesuomenė, savivaldybės valdininkai ieškojo galimybių jį rekonstruoti.
Pernai pradėtas įgyvendinti kompleksinio 197 kv. m. Okuličiūtės dvarelio sutvarkymo ir pritaikymo kultūrinei – meninei veiklai projektas. Alytiškės UAB „Kortas“ statybininkai keičia pastato stogą, langus, bus suremontuotos ne tik vidaus patalpos, bet ir rūsys, palėpės. Pasak Anykščių savivaldybės Statybos skyriaus vedėjo Ramūno Žemaičio, darbai vyksta sparčiai ir rudenį rekonstrukcija, kuriai bus išleista 55 tūkst 782 eurai Anykščių savivaldybės biudžeto ir 66 tūkst. 805 eurai Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų, bus baigta. Okuličiūtės dvarelis bus pritaikytas kultūriniam turizmui, galbūt jame įsikurs literatūrinė kavinė.