Kalbantis su anos Lietuvos pasaulį menančiais amžininkais, skaitant tarpukario spaudą, kaip viena didžiausių ano meto švenčių iškyla Vytauto Didžiojo 500 metų jubiliejus. Tai buvo didžioji tarpukario Lietuvos šventė, didysis džiaugsmas, žodžių „iš praeities tavo sūnūs te stiprybę semia“ įprasminimas. Ta proga kiekviename miestelyje kūrėsi visuomeniniai komitetai, sudaryti iš valdžios įstaigų, organizacijų bei tautinių mažumų atstovų. Ar bus kuriami panašūs komitetai Lietuvos šimtmečiui ateinančiais metais paminėti?
Kažin, nes kol kas visiška tyla, tik iš savivaldybės atskriejo, buvo bendruomenėse išplatinta užklausa, kas, kur ir ką tais jubiliejiniais metais yra numatę nuveikti. Susirinkę idėjas valdininkai, matyt, ir spręstų, kur ir ką iš tiesų reikia daryti. Bet ar čia valdininkų reikalas?
Jei sugrįžtume į tuos įsimintinus 1930 m., tai suprastume, kad to meto komitetai veikė visuomenės iniciatyva. Svėdasiškių komitetą sudarė penki vyrai: viršaitis Juozas Striukas, parapijos vikaras Jonas Matulevičius, mokytojas Mikėnas, jaunalietuvis mokytojas Vladas Baleišis ir žydų bendruomenės atstovas Jakovas Stolovas. Jie Vytauto Didžiojo metus pažymėjo paskaitomis, susirinkimais ir pasodintu Nepriklausomybės sodelyje ąžuolu. Skiemoniečiai ta proga pasodino net du ąžuolus, šiai iniciatyvai vadovavo Alantos girininkas Vytautas Rudavičius ir šalia savivaldybės namų pastatė puošnų aukštaitišką kryžių, už kurį sumokėjo pats viršaitis Antanas Bražėnas, raštininkas Adolfas Sukarevičius, dvarininkas Simonas Sližys. Dabar gi senuosius valsčiaus pastatus įsigijęs savo krašto patriotas Zenonas Karalkevičius žada ne tik atstatyti Vytauto Didžiojo kryžių, bet ir istoriniuose pastatuose įrengti muziejinę ekspoziciją.
Svėdasiškiai sekdami sena tradicija, degdami noru sužadinti visuomenę Lietuvos respublikos 100 metų jubiliejui krašte pažymėti, susibūrė į iniciatyvinę grupę. Smagu, kad nelaukdami paraginimų iš valdžios ir kitokių „aukštumų“ iniciatyvos imasi paprasti piliečiai. Žmonės, kuriems svarbu, kurie žada atminimo lentutėmis įamžinti pagrindinius tarpukarį menančius objektus, įprasminti dr. Jono Basanavičiaus viešėjimą Svėdasuose 1910 metų vasarą, organizuoti Vasario 16-ios šventę bei kitus jubiliejinių metų renginius Svėdasų krašte. Gal tai naujo sąjūdžio pradžia?..
51039 152536good post. Neer knew this, thanks for letting me know. 526067