![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2016/10/47977_62346_regular_siuksless.jpg)
Rugsėjo pradžioje posėdžiavusi rajono Taryba pritarė savivaldybės dalyvavimui projekte „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Anykščių rajono savivaldybėje“. Sekant užsienio šalių pavyzdžiu Anykščių rajone iki 2020 metų planuojama įrengti pusiau požemines konteinerių aikšteles.
Požeminių konteinerių aikštelių skaičius jau nustatytas
Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktorės Venetos Veršulytės įsakymu jau patvirtinta konteinerių aikštelių Anykščių mieste ir rajone išdėstymo schema. Remiantis Valstybinio atliekų tvarkymo 2014–2020 metų plano nuostatomis, Anykščių rajone numatoma įrengti 31 pusiau požeminę konteinerių aikštelę su 174 įvairaus tūrio ir paskirties konteineriais (nuo 1,3 kub. m iki 5 kub. m tūrio konteinerius, skirtus mišrioms komunalinėms atliekoms, stiklui, plastikui, popieriui ir kartonui bei maisto atliekoms) bei planuojama modernizuoti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę ir įsigyti tris konteinerius: statybos ir griovimo, stiklo bei plastiko atliekoms surinkti.
Bus daugiau grožio ir mažiau blogų kvapų
Su numatomais pokyčiais komunalinių aliekų tvarkymo infrastruktūroje rajono Tarybą supažindino sprendimo projektą rengęs savivaldybės Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėjo funkcijas atliekantis Mantas Vaičiulevičius.
„Anykščiai yra saugomos teritorijos, Anykščių regioninio parko, centras, todėl yra svarbi vizualiai estetiška aplinka, kas sunkiai suderinama su šiuo metu įrengtais antžeminiais atliekų konteineriais. Problemos sprendimo būdas – komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros modernizavimas bei komunalinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo efektyvumo didinimas.
Užsienio šalyse, taip pat Lietuvoje kai kuriose savivaldybėse, įrengus požeminės ar pusiau požeminės konteinerių aikšteles, pastebima, kad modernesnė atliekų surinkimo infrastruktūra daro teigiamą įtaką gyvenamajai aplinkai, kadangi pusiau požeminiai konteineriai pagerina miesto estetinį vaizdą, mažina vizualiai didelį konteinerių kiekį (pvz., įrengiant pusiau požemines aikšteles su 5 įvairaus tūrio (5 kub. m mišrioms, 3 kub. m plastmasei, 3 kub. m popieriui, 1,3 kub. m stiklui, 1,3 kub. m bioatliekoms). Pusiau požeminiais konteineriais užimamas žemės plotas sieks apie 10 kv.m, t. y. tiek, kiek ir 5 antžeminiai konteineriai. Norint pasiekti analogišką rodiklį naudojant standartinius konteinerius, prireiktų įrengti 12 konteinerių (4 mišrioms, 3 plastmasei, 3 popieriui, 1 stiklui, 1 bioatliekoms), o užimamas žemės plotas siektų apie 24 kv.m. Taigi, išaugtų užimamas žemės plotas apie du su puse karto, didėtų priežiūros, surinkimo ir kitos sąnaudos), panaikina nemalonius kvapus, šiukšliavežei reikia juos ištuštinti rečiau (dėl didesnio jų tūrio ir dėl to, kad atliekos jame labiau susislegia). Taip pat atkreiptinas dėmesys, į vieną iš būtinų ES finansuojamų projektų sąlygų, kad įrengus pusiau požeminius konteinerius būtų sprendžiamos problemos, susijusios su neįgaliųjų poreikių tenkinimu, t. y. būtų sudarytos sąlygos neįgaliesiems be papildomų pastangų atliekas išmesti į konteinerius, kadangi šių konteinerių išmetimo anga įrengta žemiau“,- rašoma sprendimo projekte.
Projektas mokesčių mokėtojams kainuos brangiai
Rajono Tarybai pritarus, komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Anykščių rajono savivaldybėje bus įgyvendinama kartu su UAB ,,Utenos regiono atliekų tvarkymo centras“. Anykščių rajono savivaldybei tenkanti investicijų dalis pagal Utenos regiono plėtros tarybos sprendimu patikslintą Utenos regiono plėtros 2014–2020 metams planą, šiam tikslui siekia iki 519 270 Eur Europos Sąjungos paramos lėšų.Tiesa, prie projekto solidžią 85 549 Eur sumą teks pridėti ir pačiai Anykščių rajono savivaldybei.
Kilo ir abejonių
Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtrai nepritarė Švietimo, kultūros, sporto ir turizmo komitetui priklausantys rajono Tarybos nariai, tačiau balsuojant rajono Tarybos posėdyje, susilaikė tik vienintelis šio komiteto narys, socialdemokratas Egidijus Šilaika.
„Prie projekto nemaža pinigų suma teks prisidėti ir pačiai savivaldybei. Žinoma, yra labai gerai, kad įgyvendinus šį projektą Anykščiuose bus gražiau. Tame pačiame posėdyje buvo numatyta svarstyti sprendimo projektą dėl klasių ir mokinių skaičiaus vidurkio klasėse nustatymo šiais mokslo metais. Manau, kad šis klausimas dabar aktualesnis nei komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra“, – apie motyvus, kodėl balsuodamas susilaikė, „Anykštai“ sakė E. Šilaika.
Mokesčių mokėtojai
kol kas nežinioje
Neatmestina, kad dalį komunalinių atliekų infrastruktūros plėtros kaštų teks padengti už atliekų išvežimą bei tvarkymą mokantiems rajono gyventojams. Priminsime, kad rajono Tarybos šio antrojo pusmečio veiklos plane liepos mėnesį buvo numatyta svarstyti sprendimo projektą dėl įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydžio nustatymo, tačiau iki šiol šis klausimas rajono Tarybos nepasiekė. Skaičiavimus, kokia bus nauja komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo tvarka, savivaldybės užsakymu vis dar atlieka UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“, kurioje vyriausiąja konsultante dirba buvusi aktyvi liberalė ir šios partijos kandidatė į Seimą Jūratė Griciūtė.