Seimas svarstys Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama griežtinti vadovėlių rengimo priežiūrą.
Pasak projekto iniciatoriaus, Darbo partijos frakcijos nario Vytauto Gapšio, leidėjai, leisdami vadovėlius, konkuruoja tarpusavyje ne investuodami į vadovėlių kokybę, o skirdami dėmesį vadovėlių reklamai ir mokyklų (mokytojų) skatinimui juos pirkti, todėl siūloma griežtinti bendrojo ugdymo vadovėlių ir mokymo priemonių rengimo priežiūrą.
„Švietimo ir mokslo ministerija turėtų tvirtinti bendrojo ugdymo dalykų – vadovėlių ir mokymo priemonių atitikties teisės aktams rengimo priežiūros taisykles, tvarkas, kad būtų galima pasižiūrėti, kiek tų vadovėlių išleidžiama. (…) Šiandien turime paradoksalią situaciją. Argi normalu, kad 11-12 klasėms siūloma rinktis net iš 58 vadovėlių, skirtų lietuvių kalbai mokytis? Vien istorijos dvyliktokai gali mokytis iš 20 vadovėlių. Ir visa ši vadovėlių gausa tikrai nerodo mokymo kokybės, greičiau atvirkščiai”, – stebisi V. Gapšys.
Įstatymą taip pat siūloma papildyti nuostata, kad mokinys, kuris mokosi pagal pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programas, ne tik vadovėliais, bet ir mokymo priemonėmis naudotųsi nemokamai.
Seimo Darbo partijos frakcijos narės, Švietimo ir mokslo reikalų komiteto pirmininkės Audronės Pitrėnienės nuomone, priimtos pataisos pakeistų situaciją mokyklose, nes būtų užtikrinama geresnė vadovėlių turinio kokybė, tai teigiamai paveiktų mokinių pasiekimus, leistų mokykloms efektyviau ir taupiau naudoti mokinio krepšelio lėšas, taip pat užtikrintų sveiką konkurenciją tarp leidyklų.
Pasak jos, įsigaliojus įstatymo pakeitimams tėvai nebeprivalėtų už savo asmenines lėšas pirkti pratybų sąsiuvinių, kurie šiuo metu priskiriami individualioms mokymo priemonėms.
„Dabar pratybų sąsiuvinius tėvai perka patys. Vienam vaikui šie pratybų sąsiuviniai per metus gali kainuoti net apie šimtą litų. Pratybų sąsiuviniai nėra individualios mokymosi priemonės, kuriomis aprūpinti privalo tėvai, tai turi būti nemokama mokymo priemonė”, – teigia A. Pitrėnienė.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, Švietimo ir mokslo ministerija nevykdo vadovėlių ir mokymo priemonių rengimo priežiūros.
Numatoma, kad pataisos įsigaliotų šių metų balandžio 15 d.
Projektui po pateikimo pritarė 63, nė vieno nebuvo prieš, susilaikė 6 Seimo nariai. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas, projektą plenariniame posėdyje numatoma svarstyti gegužės 21 d.