Siūloma praplėsti Nacionalinės žemės tarnybos tvarkomos žemės informacinės sistemos informacijos apdorojimo ribas ir pobūdį, kiek tai susiję su žemės ūkio paskirties žemės privačia nuosavybe.
Tai numatančias Žemės įstatymo pataisas įregistravo Seimo narys Kazys Starkevičius.
Įstatymo projektu numatoma nustatyti, kad žemės informacinėje sistemoje turės būti tvarkoma ir teikiama visuomenei aktuali informacija apie kiekvienos Lietuvos savivaldybės teritorijoje Lietuvos ir užsienio fizinių bei juridinių asmenų privačios nuosavybės teise įsigytus žemės ūkio paskirties žemės sklypus pagal atskiras Lietuvos, Europos Sąjungos valstybių narių ir kitų Lietuvos transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančių asmenų kategorijas.
„Priimtas įstatymas, užtikrindamas informacijos apie nuosavybės teise valdomus ir naujai įgyjamus žemės ūkio paskirties žemės sklypus pagal atskiras subjektų kategorijas viešumą, sudarys prielaidas apsimestinių sandorių išaiškinimui ir turės tam tikrą teigiamą įtaką kriminogeninei situacijai”, – sako K. Starkevičius.
Įstatymo projekto parengimą paskatino tai, kad nuo 2014 m. gegužės 1 d. pagal Europos Sąjungos teisę žemės ūkio paskirties žemę Lietuvoje nuosavybės teise galės įsigyti Europos Sąjungos, galimai ir Lietuvos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančių valstybių fiziniai bei juridiniai asmenys.
„Lietuvos visuomenė ir įstatymai pripažįsta, kad žemės ūkio paskirties žemė yra nacionalinis turtas. Šios paskirties žemės rinkos atvėrimas užsienio subjektams sukėlė pagrįstus didelės dalies visuomenės nuogąstavimus, kadangi įsigijimo sąlygas ir tvarką, ypač – įsigijimo apribojimus, kuriuos lygia greta su nacionaliniais subjektais turi tenkinti užsienio subjektai, skirtas nustatyti įstatymas dar tik rengiamas ir visuomenei nežinomas. Atsakant į visuomenės nuogąstavimus būtina ne tik nustatyti naujus bendrus Lietuvos ir ES piliečiams žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo kriterijus ir apribojimus, bet ir užtikrinti šios paskirties žemės fondo pokyčių stebėseną bei viešumą. Visuomenė turi teisę žinoti, kokie subjektai (pagal atskiras jų kategorijas) kokią dalį tokios žemės sklypų jau valdo ir naujai įsigyja nuosavybės teise atskirose savivaldybių teritorijose”, – sako K. Starkevičius.
Priėmus siūlomą įstatymą, būtų vykdoma žemės ūkio paskirties žemės fondo nuosavybės stebėsena, ir tokia informacija būtų prieinama visuomenei.
Įstatymo projektą inicijavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija Seime. Projektą parengė Seimo nariai K. Starkevičius, Stasys Šedbaras ir Kovo 11-osios Akto signataras Česlovas Vytautas Stankevičius.
Šiuo metu Nacionalinės žemės tarnybos tvarkomoje žemės informacinėje sistemoje informacijos pateikiama apdorota statistinė informacija apie privačios fizinių asmenų žemės ūkio paskirties žemės sklypus ir savininkų skaičius pagal atskiras savivaldybes, taip pat analogiškai apdorota informacija apie privačios juridinių asmenų žemės ūkio paskirties žemės sklypus ir savininkų skaičius. Informacijos apdorojimas pagal nacionalinius ir užsienio subjektus ir pagal jų žemės valdų dydžius bei žemės naudojimą pagal tiesioginę paskirtį šiuo metu nenumatytas ir nevykdomas.