Kartu su veganų, žaliavalgių, ekologišką gyvenimo būdą propaguojančių žmonių banga atėjo nauja „mada“ neskiepyti vaikų. Tėvai tokį kardinalų sprendimą aiškina galimų kontraindikacijų baime, pavyzdžiui, autizmo išsivystymu, vaikų ugdymo įstaigų darbuotojai skambina pavojaus varpais, nes vienoje grupėje būna ir skiepyti, ir neskiepyti vaikai, sveikatos apsaugos ministerijos pareigūnai tvirtina, kad atsisakius skiepų bus „prisižaista“ iki epidemijų protrūkio.
Ką apie vaikų skiepijimą mano Anykščių rajono pediatrai, „Anykštai“ išsiaiškinti nepavyko.
Anykščių pediatrai prevencinei
veiklai laiko neturi
Anykščių ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja Asta Sereikienė tvirtino, kad su žurnalistais negalinti bendrauti be ligoninės administracijos žinios.
Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) dirba keturios vaikų ligų gydytojos. „Anykštai“ pavyko susisiekti su trimis – Marina Palevičienė tuo metu sirgo. Dirbančios gydytojos apie skiepus nekalbėjo – Ledina Kaladienė sakė turinti labai daug pacientų ir bendrauti su žiniasklaida neturinti laiko. Margarita Aukštaitienė taip pat šia tema neturėjo ką pasakyti, o Danguolė Gražienė teigė, kad vienysis su kolege (M. Aukštaitiene – red.past.) ir nieko šia aktualia daugeliui tėvelių tema nekalbės.
Teko kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją, kur noriai bendrauti su žiniasklaida sutiko viceministrė Laimutė Vaidelienė.
Paskiepijama daugiau nei
95 proc. kūdikių
„Pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimis skiepijamas nuo hepatito B (pirmoji hepatito B vakcinos dozė atliekama pirmąją parą po gimimo) ir BCG (tuberkuliozės) vakcina (2-3 gyvenimo dieną). Tai pirmieji skiepai pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jie nėra privalomi, tad naujagimis iš ligoninės išrašomas net ir negavęs šių skiepų. Kasmet Lietuvoje šiais skiepais paskiepijama daugiau nei 95 proc. naujagimių“ – apie pirmuosius skiepus kūdikiams kalbėjo viceministrė.
Paklausta, ar tėvai, pasirašydami dokumentą, leidžiantį skiepyti jų vaiką, prisiima ir atsakomybę už vieno ar kito skiepo galimas pasekmes, L. Vaidelienė teigė, jog „tėvai turi pasirašyti informuoto asmens sutikimą prieš kiekvieną skiepą, kaip ir prieš bet kurią kitą medicininę procedūrą, gydymą ar pan. Tai yra įprasta praktika ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Pasirašymas prieš įvairias procedūras, gydymą, skiepus reiškia, kad asmuo arba vaiko tėvai suprato jiems pateiktą informaciją, o ne atsakomybės prisiėmimą“.
Neskiepyti vaikai nebus
priimti į darželius
Diskusijas visuomenėje kelia ne tik klausimas dėl privalomo vaikų skiepijimo, bet ir numatomos baudos tėvams, atsisakiusiems paskiepyti vaikus. Kalbama ne tik apie neskiepytų vaikų nepriėmimą į darželius, bet ir pinigines baudas tėveliams.
Šią situaciją viceministrė pakomentavo taip: „Šiuo metu galioja reikalavimai, kad vaikai, priimami į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigą, turi būti paskiepyti nuo tymų, raudonukės ir poliomielito, jei neturi kontraindikacijų skiepijimui. Ši tvarka yra patvirtintas Sveikatos apsaugos ministro įsakymu ir įsigaliojo nuo šių metų pradžios. Minėti reikalavimai taikomi naujai į įstaigas priimamiems vaikams. T.y., jei vaikas nėra skiepytas nuo minėtų ligų, jis nepriimamas į ikimokyklinio ugdymo įstaigą, o jau priimtiems iki 2016 m. sausio 1 d. ši nuostata netaikoma.
Įstatymų projektai dėl administracinės tėvų atsakomybės buvo pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei. Šie įstatymų pakeitimai leistų užtikrinti tarptautinius įsipareigojimus siekiant likviduoti poliomielitą, tymus, raudonukę Europos regione ir pasaulyje.“
Skiepas – kartu ir
prevencija nuo epidemijų
Pasak viceministrės, skiepai suteikia apsaugą paskiepytam asmeniui ir leidžia valdyti užkrečiamąsias ligas, mažinti sergamumą, mirtingumą, komplikacijų dažnį. Kai kurias ligas siekiama pašalinti ir išnaikinti (poliomielitą, tymus, raudonukę). Ilgalaikių skiepijimų visose pasaulio šalyse dėka poliomielitas išnaikintas daugelyje šalių ir regionų, todėl reali grėsmė užsikrėsti poliomielito viruso Europoje nedidelė. Tačiau, sumažėjus skiepijimo apimtims ir susidarius imlioms gyventojų grupėms, poliomielito virusas vėl galėtų plisti ir ilgalaikės pastangos išnaikinti šią ligą būtų bevaisės, o poliomielito virusas keltų didžiulę grėsmę ne tik neskiepytiems, bet ir tiems, kurie neskiepyti dėl kontraindikacijų ar tiems, kuriems dėl asmens imuniteto ypatybių nesusiformavo specifinis imunitetas po skiepijimų. Todėl likviduojamų užkrečiamųjų ligų grėsmė vertinama ne tik kaip rizika užsikrėsti šia liga realiu laiku, bet sukėlėjo plitimo atsinaujinimo ar suintensyvėjimo rizika. Tai įrodė tymų protrūkiai Europos šalyse.
Šalyse taikoma skirtinga praktika dėl skiepijimo privalomumo. Kai kuriose šalyse skiepijimai pagal skiepų kalendorius yra privalomi (Vengrija, Kroatija), kitur ribojamas patekimas į vaikų ugdymo ir mokymo įstaigas (Jungtinės Amerikos Valstijos).
Visuomenę reikia šviesti,
o ne bausti
Anykščiuose esančios kavinės „Paukštukas Pūga“ savininkė, dviejų mergaičių mama Lina Tamoliūnienė teigė, kad abi dukros skiepijamos pagal privalomų skiepų kalendorių be jokių kalbų. „Tačiau bausti tėvus dėl neskiepytų vaikų, manau, yra kvaila. Visuomenę reikia šviesti, o ne bausti. Kita vertus, aš už tai, kad į darželius neskiepytų vaikų nepriimtų, nes visada atsiras tokių, kurių skiepyt negalima, ir kas tada atsakys už tokio vaikučio ligą ar net mirtį. Aš neskiepiju vaikų nuo vėjaraupių, gripo, žpv (žmogaus papilomos virusas – red.past.), ypač su pastarąja, manau, yra paskubėta. Labai džiaugiuosi atsiradusia nemokama vakcina nuo virusinio plaučių uždegimo.
Bobos, kovojančios prieš vakcinas, nemąsto. Be to, dažniausiai jos veidmainės. Negirdėjau, kad kas skųstųsi, pavyzdžiui, vakcina nuo stabligės… Gal nereikėtų žaisti ir su tokiom ligom kaip tymai, poliomielitas ar raudonukė“.
Žmogaus organizmas su
liga sugeba kovoti pats
Keturis vaikučius auginanti Rasa (vardas ir pavardė redakcijai žinomi – red.past.) yra prieš privalomą vaikų skiepijimą. „Domėtis skiepais pradėjome gimus pirmai dukrytei, t.y. prieš devynerius metus. Pirmus skiepus mergaitė gavo ligoninėje, o kitus atidėjom iki jai sukako pusantrų metukų. Antrasis vaikas yra skiepytas tik nuo tuberkuliozės, o paskutinieji du – visai neskiepyti. Kodėl pasirinkome vaikų neskiepyti? Mes tikime žmogaus organizmu, jo gebėjimu pačiam kovoti su ligos sukėlėjais ir sveikti… Ir kai vaikučiai serga, stengiamės įsikišti tik tuomet, kai tai tikrai būtina… Be to, jau turime šiokią tokią patirtį – mūsų pirmagimė (skiepyta) paprastomis ligomis serga sunkiausiai, taip pat ji turi atopinį dermatitą, kuris atsirado pradėjus skiepyti… Aš nepritariu šiai prievartai, kaip ir bet kokiai kitai. Neskiepydama vaikus aš prisiimu už juos atsakomybę, o kas prisiims atsakomybę, jei skiepai sukels komplikacijas mano vaikams?“
Į darželius turėtų eiti tik
paskiepyti vaikai
Anykščių vaikų lopšelio – darželio „Spindulėlis“ direktorė Diana Čereškienė, paklausta, kurią pusę palaikytų, sakė: „Mano nuomone, būtina Lietuvoje numatyti privalomus skiepus, tačiau jokiu būdu negalima taikyti administracinės atsakomybės, piniginių baudų tėvams, neskiepijantiems vaikų. Žmones reikia ugdyti, šviesti, mokyti ir taikyti kitokias poveikio priemones.
Manau, kad draudimas neskiepytus vaikus priimti į darželius yra pagrįstas, nes reikia saugoti ir kitus vaikučius, o šis suvaržymas galbūt paskatins tėvus skiepyti savo atžalas. Tačiau aš vis dėlto už tai, kad galutinį sprendimą dėl vaikų skiepijimo priimtų patys tėvai, o neskiepytiems vaikučiams būtų suteikta galimybė lankyti tokį darželį ar grupę, kurią lanko tik neskiepyti vaikučiai (toks poreikis ir galimybė, manau, būtų tik didmiesčiuose)“.
Kito Anykščiuose veikiančio darželio „Žilvytis“ direktorė Virginija Padūmienė teigė, kad neskiepyti vaikai neturėtų lankyti ne tik darželio, bet ir mokyklos. „Argumentai, kuriuos pateikia vaikų neskiepijantys tėveliai, man atrodo neargumentuoti, nepasverti. Dėl baudų pasakysiu tiek – man, kaip mamai, kuri atsisakė skiepyti vaiką, būtų gyvenime per didelė našta bijoti dėl vaiko ateities. Kelčiau tokį klausimą – ar aš galiu taip žiauriai rizikuoti, įkeisdama pačius brangiausius? Juk pagaliau ne viskas matuojama pinigais…“