Stojančiųjų į universitetus egzaminų įvertinimų vidurkis turėtų būti bent 50 balų, o stojančiųjų į kolegijas – bent 41 balas iš 100, pirmadienį paskelbė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM).
Minimali egzamino išlaikymo riba kitąmet bus 40 balų iš 100.
Tai numato kitų metų stojimo į aukštąsias mokyklas konkursinės eilės tvarka, kuri nustatyta po pasitarimų su aukštosiomis mokyklomis.
Mokslo ir studijų įstatyme nustatyta, kad valstybinių brandos egzaminų įvertinimų aritmetinis vidurkis turi būti ne mažesnis nei pagrindinis mokymosi pasiekimų lygis, jeigu stojama į universitetines studijas, ir ne mažesni nei patenkinamas, jei stojama į kolegines studijas.
Šiemet trijų valstybinių brandos egzaminų įvertinimų aritmetinis vidurkis turėjo būti ne mažesnis nei 36 balai, jei stojama į universitetines studijas, ir ne mažesnis nei 16 balų, jei stojama į kolegines studijas.
Nuo šių metų, visiems mokiniam pradėjus mokytis pagal atnaujintas ugdymo programas, pereita nuo trijų – patenkinamas, pagrindinis, aukštesnysis – prie keturių pasiekimų lygių, nes atsirado slenkstinis lygis.
Anot ŠMSM, įvedus slenkstinį lygį, pasikeitė skaitinės pačių lygmenų reikšmės.
„Esminė pasikeitimo priežastis – išskaidyto valstybinio brandos egzamino įvedimas nuo 2024 metų“, – sako ŠMSM.
Anot ministerijos, perėjus prie išskaidyto egzamino, kuris laikomas per du kartus, galima surinkti 100 taškų, iš jų 40 (lietuvių kalbos ir literatūros – 30) – iš pirmosios egzamino dalies III gimnazijos klasėje.
Taip pat pasikeitė egzamino užduoties struktūra – 35 proc. egzamino užduoties yra skiriama slenkstinio lygio, tai yra lengviausio lygio, uždaviniams atlikti, klausimams atsakyti, todėl ir egzamino išlaikymo riba pakilo nuo 16 iki 40 balų.
„Taigi nors stojantiesiems reikės pasiekti skaitine prasme didesnį egzaminų rezultatų vidurkį negu ankstesniais metais, dėl galimybės per visus egzaminus surinkti 100 taškų, o dalį jų – jau III gimnazijos klasėje, reikšmingesnio egzamino išlaikymo kartelės pokyčio nėra“, – teigia ministerija.
B kurso egzamino rezultatas bus dauginamas iš 0,7, A kurso – iš 1,1
Kaip ir ankstesniais metais, stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę ne mažiau kaip tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir pasirinktą egzaminą.
Išimtis taikoma stojantiesiems į menų studijas ir baigusiesiems trumposios pakopos studijas – jiems pakaks dviejų egzaminų: stojantiesiems į menus nereikės matematikos, o baigusiesiems trumposios pakopos studijas nebūtinas pasirenkamasis egzaminas.
Visiems stojantiesiems taip pat reikės pasiekti mažiausią stojamąjį konkursinį balą, nustatytą pačių aukštųjų mokyklų. Mažiausius konkursinius balus tvirtina kiekviena aukštoji mokykla ir skelbia savo priėmimo taisyklėse.
Nuo kitų metų matematikos bei lietuvių kalbos ir literatūros valstybiniai brandos egzaminai organizuojami pagal vidurinio ugdymo bendrojo kurso (B) bendrąją programą ir pagal vidurinio ugdymo išplėstinio kurso (A) bendrąją programą.
Sudarant konkursines eiles, skirsis A ir B kursų valstybinių brandos egzaminų rezultatų svoriai.
Skaičiuojant konkursinį balą B kurso egzamino rezultatas bus dauginamas iš 0,7 koeficiento, o A – iš 1,1 koeficiento.
Antroji konkursinė eilė jaunuoliams iš socialiai jautrios aplinkos
Anot ŠMSM, ir toliau išlieka antroji konkursinė eilė jaunuoliams iš socialiai jautrios aplinkos.
Antrąja konkursine eile galės naudotis stojantieji iš labai mažas pajamas gaunančių šeimų, ne vyresni kaip 25 metų našlaičiai, neturintys abiejų tėvų, globotiniai, turintieji 45 proc. ar mažesnį dalyvumo lygį arba sunkaus ar vidutinio neįgalumo lygį.
Taip pat pretenduoti galės ir turintieji ne trumpesnės nei 24 mėnesių praktinės veiklos patirties, jei stos į bakalauro ar vientisąsias studijas.
Į praktinės veiklos patirtį įskaitomas pastarųjų trejų metų darbas pagal darbo sutartį, savanoriška veikla pagal savanoriškos veiklos sutartį, atlikta nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba, profesinė karo tarnyba ir savanoriška nenuolatinė karo tarnyba.
Stojantiesiems per antrąją konkursinę eilę keliami tokie patys akademinio pasirengimo reikalavimai, kaip ir kitiems stojantiesiems: reikės būti išlaikius tris valstybinius brandos egzaminus atitinkamu lygiu, atitikti aukštųjų mokyklų nustatytą žemiausią konkursinį balą.
Trijų valstybinių brandos egzaminų vidurkio reikalavimas taikomas 2024 ir vėlesnių metų abiturientams stojantiems tiek į valstybės finansuojamas, tiek į valstybės nefinansuojamas studijų vietas valstybinėse ir nevalstybinėse aukštosiose mokyklose.
Ankstesnių metų abiturientams taikomi jų vidurinio išsilavinimo įgijimo metais ministro nustatyti minimalūs reikalavimai.
Labai gerai.Kukuos univerai.