
Socialinių paslaugų poreikis visuomenėje tampa vis didesnis. Tuomet, kai asmuo dėl negalios ar senatvės nebegali gyventi savarankiškai ar padedamas artimųjų, jam gali būti teikiamos socialinės paslaugos tiek jo gyvenamojoje aplinkoje, tiek pasirinkus socialinės globos įstaigą. Už socialinių paslaugų organizavimą yra atsakingos savivaldybės, tad dėl jų skyrimo ir teikimo rekomenduojame kreiptis į savivaldybės specialistus. Viešojoje erdvėje (skelbimų svetainėse, socialiniuose tinkluose) galima rasti fizinių asmenų siūlymų teikti neįgalių ar senyvo amžiaus asmenų priežiūros ar globos paslaugas, nors jie neturi tam reikiamų leidimų, neatitinka keliamų reikalavimų, tad kyla rizika dėl tokių paslaugų saugos. Primename, kaip ir kas gali teikti socialinė globos ar socialinės priežiūros paslaugas, kad jos atitiktų visuomenės poreikius ir būtų saugios.
Socialinių paslaugų priežiūros departamentas primena, kad Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme numatyta, kad socialinės globos paslaugas teikti gali tik socialinių paslaugų įstaiga, t. y. juridinis asmuo, turintis teisę įstatymo nustatyta tvarka teikti socialinę globą. Svarbu pažymėti, kad fiziniai asmenys veikiantys individualiai (vykdantys individualią veiklą) turi teisę teikti tik pagalbos į namus ar laikino atokvėpio paslaugas asmens namuose.
Suaugusiųjų asmenų su negalia ir (ar) senyvo amžiaus asmenų artimieji raginami atsakingai rinktis globos paslaugas. Kadangi asmenys, kuriems reikia pagalbos, ne visuomet yra pajėgūs patys priimti sprendimus, jais besirūpinančių žmonių atsakomybė yra užtikrinti jiems saugias ir orias gyvenimo sąlygas bei slaugos kokybę.
Socialinių paslaugų priežiūros departamentas savo svetainėje skelbia socialinės globos paslaugų teikimo vietų žemėlapį, kuriame pateikta informacija apie ilgalaikės, trumpalaikės socialinės globos paslaugų teikimo vietas Lietuvoje, remiantis Socialinės globos licencijavimo elektroninėje priemonėje esančia informacija apie juridiniams asmenims išduotas licencijas šiai paslaugai teikti. Žemėlapis yra pasiekiamas atsidarius šią nuorodą – https://sppd.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/socialines-globos-paslaugu-teikimo-vietu-zemelapis/. Prireikus socialinės globos paslaugų, rekomenduojama vadovautis šiais oficialiais duomenimis.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) savo ruožtu pabrėžia, kad norint vykdyti suaugusių asmenų stacionarių socialinės globos įstaigų veiklą, būtina turėti leidimą-higienos pasą, kuris liudija, kad įstaigoje teikiamos paslaugos atitinka visuomenės sveikatos saugos reikalavimus, nustatytus Lietuvos higienos normoje HN 125:2019 „Suaugusių asmenų socialinės globos įstaigos: bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Išduodant šį leidimą, įvertinamos veiklos sąlygos, kurios gali turėti poveikį sveikatai (patalpų įrengimo, apšvietimo, mikroklimato, vandens tiekimo ir kt.). Paslaugų teikėjai minėtų reikalavimų privalo laikytis visą laiką, vykdydami veiklą. Nesilaikant šių reikalavimų, paslaugų vartotojams gali kilti įvairių su sveikata susijusių rizikų – užkrečiamųjų ligų, traumų ir kt.
NVSC stacionarių socialinės globos įstaigų paslaugų teikėjams padeda įgyvendinti nustatytus reikalavimus, konsultuoja juos, vėliau kasmet arba pagal poreikį atlieka paslaugų priežiūrą (kontrolę), kad būtų užkirstas kelias galimiems pažeidimams ir galimoms grėsmėms paslaugų gavėjų sveikatai.
Labai svarbu, kad socialinės globos paslaugų teikėjai laikytųsi maitinimo organizavimo reikalavimų ir užtikrintų tiekiamo maisto saugą ir kokybę. Maisto tiekimo ir ruošimo veikla registruojama Maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo ir registravimo reikalavimų, patvirtintų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2008 m. spalio 15 d. įsakymu Nr. B1-527 „Dėl Maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo ir registravimo reikalavimų patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
Socialinių paslaugų įstaiga, t. y. juridinis asmuo, teikiantis socialinės globos paslaugas savo patalpose ir jų metu teikiantis maitinimą, turi turėti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) išduotą leidimą veiklos kodu „56.29.G Socialinės globos ir rūpybos įstaigų maisto tvarkymo skyrių veikla“, kai maistas gaminamas vietoje. Tais atvejais, kai tiekiamas kitame maisto tvarkymo subjekte įsigytas maistas, kuris išdalinamas globojamiems asmenims, tuomet būtinas VMVT leidimas su veiklos kodu „56.29K Kita maitinimo veikla”.
Visi maistą tiekiantys subjektai turi įgyvendinti maisto saugos ir higienos reikalavimus, nustatytus Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 852/2004 dėl maisto produktų higienos ir Lietuvos higienos normoje HN 15:2021 „Maisto higiena“.