Liepos 29-ąją traukos centru tapo Kunigiškių I kaime esantis Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus, kur to šeštadienio vidurdienį „suplaukė“ daugybė žmonių. Į jubiliejinius renginius muziejuje sukvietę organizatoriai (Svėdasų krašto muziejus, vaižgantiečių klubas „Pragiedrulys“ ir Anykščių kultūros centro Vaitkūnų skyrius) žadėjo visiems besirenkantiems prasmingą kultūrinę programą, o šviesus dangus virš Kunigiškių – ramią, giedrą dieną, ko lietaus išvargintą vasarą labai trūko…
Į renginį pakvietė mokyklinis varpelis
Kai erdvus muziejaus kiemelis prisipildė vietinių gyventojų ir atvykusių iš svetur, pasigirdo skardus seno, pagaminto dar 19 amžiaus viduryje, mokyklinio varpelio garsas. Taip Anykščių kultūros centro Vaitkūnų skyriaus vadovė ir šio sambūrio organizatorė Aldona Bagdonienė originaliai paskelbė renginio pradžią. Pasak šios kultūros darbuotojos, mokyklinis varpelis čia nuaidėjo neatsitiktinai. Juk susirinkta ne bet kur, o į buvusią Kunigiškių pradžios mokyklą, su kuria susietas net kelių kartų šio krašto žmonių gyvenimas. Kadaise mokyklinis varpelis į pamokas ne vieną dešimtmetį kvietė vaikystėje šimtus vaikų, tarp jų ir būsimąjį lietuvių literatūros klasiką, publicistą, literatūros mokslininką, visuomenės veikėją kanauninką Juozą Tumą – Vaižgantą, garsią išeivijos rašytoją Eleną Viktoriją Nakaitę–Arbienę, savo kūrinius pasirašinėjusią Alės Rūtos slapyvardžiu, žinomą dailininką, akvarelės meistrą, pedagogą Kajetoną Sklėrių, mokslininkus inžinierius Povilą Sklėrių, Gvidą Kazlauską, chemiką Feliksą Staniulį, pedagogą, originalių mokyklinių vadovėlių autorių, literatūrologą Zigmą Kuzmickį, rašytoją, išeivijos spaudos darbuotoją kunigą Joną Kuzmickį – Gailių, architektą Bronių Kazlauską ir daugelį, daugelį kitų. Čia, Kunigiškių mokykloje įrengtame mokytojo bute kurį laiką vaikystėje augo ir būsimasis pasaulinio garso mokslininkas, lietuvių mitologijos tyrinėtojas, vienas iš semiotikos mokslo kūrėjų profesorius Algirdas Julius Greimas, kurio 100-mečio garbei Lietuvos Respublikos Seimas šiuos metus paskelbė „Greimo metais“. Renginio vedėja A.Bagdonienė pabrėžė, kad istorijos paminklas–buvusi Kunigiškių mokykla išliko iki šių dienų, tapo unikaliu muziejumi, kurio 30-ies veiklos metų visi ir susirinkome šiandien švęsti.
Skambia aukštaitiška tarme, vaižgantiška šneka pasveikinusi visus susirinkusius, „brungius susiedėlius ir svarbias asabas“ pristačiusi, vedančioji pakvietė tylos minute pagerbti Anapilin išėjusius muziejaus steigėjus, puoselėtojus, rėmėjus. O tuomet prie mikrofono buvo pakviestas vienas iš Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus steigėjų, čia lygiai 25 –erius besidarbuojantis žurnalistas, kraštotyrininkas, muziejininkas, Vytautas Bagdonas, (kuris, beje, yra ir laikraščio „Anykšta“ neetatinis bendradarbis).
Prisiminta muziejaus istorija
Pasak muziejų prižiūrinčio Vytauto Bagdono, laikmečių vingiuose senosios Kunigiškių pradžios mokyklos pastatas buvo visokiausių įvykių liudininkas ir matė daugybę žmonių. Juk vien tiktai mokykla čia veikė daugiau kaip šimtą metų, pokario laikais, įrengus mokyklą kitame kaime, čia veikė biblioteka, klubas. Ne vieną dešimtmetį buvusioje mokykloje gyveno kolūkiečių šeimos, čia buvo įrengti keli butai. Kurį laiką pastatas netgi stovėjo tuščias, nenaudojamas, apleistas, niokojamas gamtos darganų ir piktavalių žmonių. Matydami tokios apgailėtinos būklės statinį, neliko abejingi tiek vietiniai gyventojai, tiek kitur gyvenantys kraštiečiai. Spaudoje pasipylė rašiniai, buvo kreipiamasi į tuometinės valdžios institucijas su vieninteliu prašymu: „Išsaugokime buvusios Kunigiškių pradžios mokyklos pastatą…“ Ir tikrai, 1980 metais buvo paruoštas
pastato restauravimo projektas, tačiau tik po šešerių metų prasidėjo atstatomieji darbai. 1986-ųjų pabaigoje, Šv. Kalėdų išvakarėse statybininkai užbaigtą objektą perdavė užsakovams – tuometinio „Lenino keliu“ kolūkio atstovams. O jau sekančių metų vasarą duris atvėrė restauruotame buvusios pradžios mokyklos pastate įkurdintas muziejus.
Muziejininkas V.Bagdonas savo pasisakyme pasidžiaugė, kad muziejus iki šiol sėkmingai tebeveikia, yra lankomas, pastaruoju metu atsirado naujų ekspozicijų, muziejuje organizuojami įvairūs kultūriniai renginiai. Na, o visi muziejuje esantys eksponatai yra padovanoti geradarių, nei už vieną daiktą nemokėti pinigai. Užbaigdamas neilgą, bet konkretų pasisakymą, V.Bagdonas padėkojo muziejaus globėjams – Anykščių rajono savivaldybei ir Svėdasų seniūnijai, taip pat tarė „ačiū“ visiems žmonėms, kurie muziejų lanko, dovanoja eksponatų, finansiškai paremia, padeda tvarkyti aplinką, dalyvauja renginiuose.
„Kas būtų muziejus be žmonių? Būtų tiktai pastatas. O jūsų visų dėka muziejus atgyja, gyvuoja, gyvena, veikia, pildosi naujais eksponatais, džiugina kultūriniais renginiais, išsaugo istorinę atmintį“,- kalbėjo lygiai 25 savo gyvenimo metus paskyręs šiam muziejui šis Svėdasų krašto šviesuolis.
„Deimančiukų“ dešimtmetis
Kartu su Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus jubiliejumi buvo paminėta ir dar viena prasminga sukaktis. Ogi šiame muziejuje organizuojamo talentų sambūrio „Ieškokime „deimančiukų“savyje ir šalia savęs“ 10-metis. Apie tai, kaip gimė sumanymas suburti Svėdasų krašto talentus, kokiu populiariu kasmetiniu renginiu „deimančiukų“ suėjimas tapo mintimis pasidalijo sambūrio seniūnė buvusi svėdasiškė, dabar Kupiškyje gyvenanti tautodailininkė, literatė, dainų kūrėja ir atlikėja Onutė Jėckienė. Jeigu pirmuosiuose talentų sambūriuose dalyvavo tik po keliolika Svėdasų krašto atstovų, tai vėliau jų gretos vis augo, į sambūrius atvykdavo ir aplinkinių rajonų gyventojai, mėgstantys meistrauti, siūti, austi, megzti, piešti, bandantys kūrybines jėgas literatūroje. Pasak O. Jėckienės, „deimančiukų“ sambūris tapo tokiu populiariu, kad be jo jau nebeįsivaizduojama ir muziejaus veikla.
Pasinaudodama proga, ši talentinga moteris įteikė „deimančiukų“ sambūrio organizatoriams vietos kultūrininkams Aldonai ir Vytautui Bagdonams savo rankomis išsiuvinėtas, du jubiliejus įprasminančias juostas. O būtėniškė Domicelė Augutienė muziejaus ir talentų sambūrio jubiliejų proga įteikė dvi pačios sukurtas labai originalias puokštes iš gėlių žiedų ir augalų vaisių. Beje, Domicelė kartu su vyru Stasiu Augučiu ant muziejaus pastato sienos prieš renginį sukomponavo labai gražų ir prasmingą meninį akcentą.
Pagerbti trys garbūs kraštiečiai
Renginio vedėja A. Bagdonienė, pabrėžusi, kad kiekvienas tiek muziejaus, tiek ir „deimančiukų“ sambūrio jubiliejus yra įsimintinas, reikšmingas, gražus ir savitas, pakvietė prisiminti ir dar iškilesnius jubiliejus. Juk neseniai trys garbūs svėdasiškiai, visuomenėje gerai žinomi žmonės neseniai pasiekė aštuonių dešimčių metų aukštumas. Todėl muziejaus kiemelyje iškilmingoje aplinkoje buvo pasveikinti ir pagerbti šie trys jubiliatai: teatro, kino ir televizijos aktorius, režisierius, respublikos nusipelnęs artistas Ferdinandas Pranas Jakšys, mokslininkas, bibliotekininkas, bibliografas, pedagogas, visuomenininkas Romualdas Vytautas Rimša, inžinierius, tarptautinio lygio restauratorius, kultūros veikėjas, daugelio dainų, tarp jų ir apie Svėdasų kraštą kūrėjas Aleksandras Algimantas Indriūnas. Jubiliatai, pasinaudodami proga, išsakė savo palinkėjimus muziejui toliau klestėti, būti kultūros židiniu ir šviesuliu. O aktorius F. P. Jakšys, kaip ir ankstesnių metų muziejaus renginiuose, labai jautriai, išraiškingai citavo Vaižganto mintis, padeklamavo poetės Aldonos Puišytės eilėraštį.
Sveikinimų ir dovanų „lietus“
Tądien pasveikinti, išsakyti palinkėjimų muziejaus 30-mečio proga buvo tikrai nemažai. Lietuvos Respublikos Seimo narys Antanas Baura išsakė daug teigiamų atsiliepimų apie Kunigiškuose veikiantį muziejų, padovanojo knygų, o taip pat įteikė Seimo Kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio padėką muziejininkui Vytautui Bagdonui už jo ilgametį nuoseklų, nuoširdų ir kūrybingą darbą, gražias kultūrines iniciatyvas. Savo padėką ir dovaną muziejininkui V.Bagdonui įteikė ir Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, o rajono savivaldybės administratorius Audronius Gališanka padovanojo suvenyrų. Iš rajono vadovų lūpų taip pat pasigirdo ir pažadas naujai suremontuoti muziejaus pastatą, kad 2019-uosius– Vaižganto jubiliejinius metus–muziejus sutiktų atjaunėjęs, pasikeitęs. Kraštietis mokslininkas, biomedicinos mokslų daktaras doc. Juozas Lapienis atidengė ant pastato sienos ką tik pritvirtintą menišką` ąžuolinę lentą su užrašu, bylojančiu apie muziejaus 30-metį. Šią atminimo lentą sukūrė ir padovanojo muziejui iš Utenos krašto kilęs tautodailininkas, gamtos mokslų daktaras doc. Romualdas Šimkūnas, kuris pats šventėje negalėjo dalyvauti, tad šią garbingą misiją atlikti patikėjo savo kolegai Juozui. Doc. J. Lapienis muziejui įteikė ir kitą tautodailininko R.Šimkūno medžio drožinį su išrašytais svarbiausiais Vaižganto kūriniais. Nuoširdžiausius sveikinimus ir linkėjimus jubiliejinių renginių proga išsakė ir iš Kauno atvykęs kraštietis mokslininkas, technikos mokslų daktaras doc. Gvidas Kazlauskas. Jis taip pat Kunigiškių muziejui perdavė Kaune veikiančio Juozo Tumo-Vaižganto muziejaus vedėjo poeto Alfonso Pakėno dovaną– įrėmintą didelio formato nuotrauką, kurioje Vaižgantas įsiamžinęs su savo mylimu taksų veislės šuneliu Kauku. Sveikinimo žodžius tarė
ir renginio rėmėja D.Kutkienės individualios įmonės savininkė Danutė Kutkienė, Rokiškio rajono Kamajų seniūnijos visuomenininkas Vytautas Vilys, net iš Jungtinių Amerikos Valstijų atvykęs svėdasiškis menininkas Pranas Almuntas Baronas , vaitkūnietė Jolita Balaišytė bei kiti renginio svečiai.
O rokiškėnas ūkininkas Vytautas Šlikas į šventę atsivežė įspūdingo dydžio naminės duonos kepalų, kuriuos įteikė ne vienam muziejaus rėmėjui ir globėjui. Visiems susirinkusiems į jaukų muziejaus kiemelį nuotaikingą koncertą paskyrė Anykščių kultūros centro Kurklių kaimiškos muzikos kapela „Virinta“. Be muzikinių kūrinių kapelos kolektyvas muziejui padovanojo ir puošniu žiedu pražydusią gazoninę gėlę.
Ne vienas sveikintojas ranką spaudė, gėlių puokštes teikė tą šeštadienį ne vien tiktai muziejaus šeimininkui Vytautui Bagdonui, bet ir renginio organizatorei bei vedėjai Aldonai Bagdonienei. Jų šeimai už bendrą kultūrinį darbą, bendrus organizuojamus renginius, už muziejaus tvarkymui skirtą laiką buvo išsakyta nemažai komplimentų. O aktorius Ferdinandas Pranas Jakšys įspūdingą rožių puokštę įteikė ir rūpestingai visą renginį foto aparato pagalba fiksuojančiai, Kaune Vytauto Didžiojo universitete lietuvių filologiją ir leidybą studijuojančiai jų dukrai Simonai Bagdonaitei, visiems priminęs, kad ši jaunoji foto menininkė prieš keletą metų parengė ir išleido fotografijų albumą apie Vaižganto gimtojo krašto įspūdingą dangų ir paslaptingus debesis…
Nepamiršo padėkoti rėmėjams
Įsimintinos šventės Kunigiškuose organizatoriai, atsisveikindami ir kviesdami visus į tradicines „Vaižgantines“ Vaižganto gimtuosiuose Malaišiuose rugsėjo 16-ąją, nepamiršo nuoširdžiai padėkoti rėmėjams : Lietuvos Respublikos Seimo nariui Sergejui Jovaišai, UAB „Alauša“ (generalinis direktorius Algimantas Čaplinskas), kraštietei Danutei Peželienei, Danutės Kutkienės individualiai įmonei. Už renginio įgarsinimą padėkota Anykščių kultūros centro Svėdasų skyriui ir asmeniškai Viliui Lapieniui, o už meninio akcento sukūrimą–būtėniškiams Domicelei ir Stasiui Augučiams. Už paramą padėkota Kunigiškių seniūnaitijos seniūnaičiui Pranui Maišeliui bei Rokiškio rajono Juodonių kaimo turizmo sodybos šeimininkui Broniui Juozelskiui. Už nuotaikingą koncertą ačiū ištarta dainininkams ir muzikantams iš kaimiškos kapelos „Virinta“. Atsidėkota ir informaciniams rėmėjams, tarp kurių buvo ir UAB Anykštos redakcija leidinių grupė.
O po oficialiosios dalies dar niekas neskubėjo į namus. Muziejuje visi turėjo progos apžiūrėti senąsias ir atnaujintas ekspozicijas, net kelias naujas parodas. Dar ilgokai pabendrauta, pasišnekučiuota ir prie vaišių stalo čia pat, muziejaus kiemelyje po aukštaūgiais klevais.
Simonos BAGDONAITĖS nuotr.
J