Pirmadienį, gegužės 7-ąją, minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, dienraščiai „Vakarų ekspresas”, „Šiaulių kraštas” kartu su kitais leidiniais surengė įvairių formų protestą prieš dabartinės valdžios vykdomą nuoseklią spausdinto žodžio naikinimo politiką – pirmieji dienraščio puslapiai yra tušti.
Pirmadienį, gegužės 7-ąją, minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, dienraščiai „Vakarų ekspresas”, „Šiaulių kraštas” kartu su kitais leidiniais surengė įvairių formų protestą prieš dabartinės valdžios vykdomą nuoseklią spausdinto žodžio naikinimo politiką – pirmieji dienraščio puslapiai yra tušti.
„Vakarų ekspresas” iš anksto buvo paprašęs politikų nesiųsti jiems veidmainiškų sveikinimų šios šventės proga.
„Tuščias pirmasis puslapis yra ženklas, kurį, pripažįstame, reikėjo parodyti dar 2009-aisiais, kai pajutome pirmą nokautuojantį politikų smūgį – beveik keturis kartus padidintą PVM, pradėtus didinti mokesčius honorariniams atlyginimams (beje, sutinkame, kad tai reikėjo daryti, bet ne tokiu milžinišku tempu).
Kadangi tylėjome, mušti mus patiko. Atėmė dar ir teisinius skelbimus – vieną iš pagrindinių regioninių dienraščių pajamų šaltinių. Tai nepribaigė – padidino mokesčius spaudos platintojams”, rašo „Vakarų ekspreso” redaktorius Martynas Vainorius.
Kolegos iš „Alytaus naujienų” prisiminė, kad dar 2006-aisiais įstatymas uždraudė politinę reklamą spausdinti pirmuose laikraščių puslapiuose. T. y. politinei reklamai pritaikyti tokie pat reikalavimai kaip ir alkoholio ar tabako reklamai. Viena vertus, spaudai tokiu būdu užkertamas kelias užsidirbti, nes pirmajame puslapyje reklama yra brangesnė, o kita vertus, kodėl politinė reklama gali visą parą puikuotis interneto portalų viršuje?
Visų pastarojo meto valdžios žygių rezultatus puikiai iliustruoja pernai žurnalistų etikos inspektorės Zitos Zamžickienės Seimui pristatyta veiklos ataskaita. Joje rašoma, kad įgyvendinant visas minėtas mokestines reformas nesusimąstyta apie galimas ilgalaikes neigiamas pasekmes. Be to, didesni mokesčiai nepatvirtino vilčių surinkti daugiau pajamų.
„Dėl naujos mokesčių politikos jau 2009 metų pradžioje buvo stabdoma laikraščių ir žurnalų leidyba, masiškai atleidinėjami žurnalistai, kiti visuomenės informavimo priemonių darbuotojai. Mažėjo prenumeratorių, išlikę laikraščiai ir žurnalai brango, krito jų pardavimas.
Padaugėjo užsakomosios žiniasklaidos, prastėjo bendra jos kokybė. Todėl net nekyla klausimas, ar naudinga buvo tokia mokesčių reforma. Naudą arba nuostolius galime įvertinti ir pinigais. 2008 metais iš laikraščių leidybos surinkta 18,9 mln. litų PVM, 2009 m. – 16,4 mln. litų. Iš žurnalų leidybos 2008-aisiais surinkta 7,8 mln. litų, 2009 m. – 9 mln. litų. Tačiau pastarasis rodiklis veikiausiai susijęs ne su mokesčių reforma, bet su didėjančia žurnalų pasiūla. Vadinasi, konkrečiu atveju reikia kalbėti ne apie 1,2 mln. litų naudą, bet apie 1,3 mln. litų nuostolį. Daug sunkiau suskaičiuoti tuos praradimus, kurie neturi piniginės vertės išraiškos”, – rašoma žurnalistų etikos inspektorės ataskaitoje.
Beje, spaudai visoje Europos Sąjungoje pagrindinis PVM tarifas, be Lietuvos, dar taikomas tik Bulgarijoje, Slovakijoje, Latvijoje ir Suomijoje. Visur kitur suprantama, kad tai – specifinė sritis ir jos negalima prilyginti trąšoms ar tualetiniam popieriui.
Valdžios smarkiai spardomam sarginiam šuniui vis dar pavyksta vykdyti savo misiją, nors ir ne taip sėkmingai, kaip anksčiau. Bet kiek tai tęsis?!
Visgi šios kadencijos valdžia taip nekenčia spaudos, kad negirdi ne tik šių argumentų, bet ir prezidentės, kurios pasiūlymus paprastai priima be didesnio pasipriešinimo ir diskusijų, pozicijos, jog reikia pagaliau atlaisvinti užmegztą kilpą ir vėl laikraščiams taikyti lengvatinį PVM. Pernai žiemą suradę formalų pretekstą nebesvarstyti šių prezidentės siūlomų pataisų, parlamentarai, priimdami Pavasario sesijos darbų programą, buvo įsipareigoję tai padaryti dar kovo mėnesį. Spėkite, ar tai padarė?
Rusų liaudis turi gerą posakį – geriau siaubinga pabaiga nei nesibaigiantis siaubas. Todėl „Vakarų ekspresas” kiekvienam Seimo nariui el. paštu nusiuntė klausimą, kaip jie balsuotų už minėtąsias pataisas, jei pagaliau parlamento vadovybė teiksis jas įtraukti į darbotvarkę. Per daugiau nei savaitę (buvo paprašyta atsakymą pateikti iki gegužės 3-iosios) iš visų Seimo narių į klausimą sugebėjo atsakyti tik 23 parlamentarai – Irena Šiaulienė, Agnė Bilotaitė, Evaldas Jurkevičius, Kęstutis Daukšys, Vytautas Gapšys, Algimantas Dumbrava, Jonas Stanevičius, Dalia Teišerskytė, Naglis Puteikis, Petras Auštrevičius, Algis Čaplikas, Mečislovas Zasčiurinskas, Rimantas Sinkevičius, Edvardas Žakaris, Kęstas Komskis, Kęstutis Glaveckas, Agnė Zuokienė, Edmundas Jonyla, Saulius Stoma, Andrius Mazuronis, Jurgis Razma, Rima Baškienė ir Algirdas Sysas. Visi jie tvirtino, kad yra už tokią lengvatą. Likusieji tikriausiai pabijojo viešai prisipažinti, jog nekenčia spaudos.
Todėl šiandien savo pirmu puslapiu valdžiai sakome: „Užteks.” Užteks iš mūsų tyčiotis ir Spaudos dienos proga kasmet siųsti veidmainiškus sveikinimus. Kiekvienas šiandien gautas sveikinimas jums bus atsiųstas atgal.
Kartu šis pirmasis puslapis yra viena pirmųjų bent jau regioninės spaudos vienijimosi užuomazgų. Ir tai yra pati didžiausia pergalė, rašo „Vakarų ekspresas”.