Iš Anykščių kilusi 24-erių metų sporto meistrė Ieva Žurumskaitė Tenerifeje vykusiose povandeninio plaukimo pasaulio taurės varžybose asmeninėje 50 m. nėrimo rungtyje iškovojo sidabro medalį, o su komanda estafetėje pagerino Lietuvos rekordą ir užėmė 4-ąją vietą. I.Žurumskaitė Tenerifėje startavo penkiose rungtyse, visose pateko į geriausiųjų dešimtukus.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto magistrantė plaukimo treniruotes pradėjo lankyti gyvendama Anykščiuose, pas trenerį Žilviną Ovsiuką, o povandeniniu plaukimu mergina susidomėjo persikėlusi į Kauną. Povandeninis plaukimas – neolimpinė sporto šaka, kuriai priskiriamos povandeninio plaukimo ir nardymo rungtys. I. Žurumskaitė ,,Anykštai‘‘ dėstė, kad ji labiausiai mėgsta varžytis 50, 100 ir 200 m. povandeninio plaukimo rungtyse krauliu.
Povandeninio plaukimo varžybos vyksta standartiniuose baseinuose. Šis plaukimas nuo paprastojo skiriasi ir tuo, jog povandeninio sporto atstovai naudoja plaukmenis – arba monolastus, arba du atskirus lastus. Nardymo varžybose sportininkai naudojasi deguonies balionėliais, o povandeninio plaukimo rungtyse – kvėpavimo vamzdeliais.
Ieva 50 metrų po vandeniu nuplaukia per 24 sekundes. Palyginimui – Giedriui Titeniui priklausantis Lietuvos vyrų 50 m. plaukimo krūtine rekordas yra 27,20 sek.. Sportininkė kalbėjo, kad būtent didelis povandenio plaukimo meistrų greitis yra vienas iš žavių dalykų šiame sporte. ,,Buvau pasikvietusi draugus į varžybas. Patiko greičiai. Mūsų sportas ir techniškai yra gražus, plaukmenys prideda žavesio,” – kalbėjo sportininkė.
Tiesa, ji pati sakė povandeniame plaukime atsidūrusi atsitiktinai. Iš Anykščių po vienuoliktos klasės Ieva išvyko mokytis į Daniją pagal mainų programą. Grįžusi iš užsienio, vidurinę mokyklą ji nusprendė baigti Kaune ir, šiame mieste pabandžiusi atnaujinti plaukimo treniruotes, pateko pas trenerę, kuri yra ir povandeninio plaukimo meistrė. ,,Trenerė Lina Pleskytė pasiūlė pabandyti povandeninį plaukimą. Pradžioje priešinausi. Lastai, vamzdeliai… Nesąmonė! Techniškai sudėtinga išmokti valdyti ne tik lastus, bet ir kvėpuoti per vamzdelį – kada jį atkimšti, kada užkimšti, ką daryti per posūkius. Kol išmoksti – springsti vandeniu. Trenerė įdėjo man tą vamzdelį į burną ir sako: ,,plauk“. Po savaitės jau viskas pavyko. Trenerė tikino, jog pati tik per mėnesį išmoko. Tad, regis, pataikiau į savo vėžes ir jau šešeri metai profesionaliai sportuoju,“ – kalbėjo sportininkė.
2024-ųjų Paryžiaus olimpinėse žaidynėse povandeninis plaukimas jau turėtų būti olimpinė rungtis. Tačiau Ieva mano, kad į Paryžiaus olimpiadą ji važiuos kaip žiūrovė. Sveikatos mokslų universiteto magistrantė dėstė, kad treniruojasi du kartus per dieną, sportui kasdien skiria 4-5 valandas. ,,Turi paaukoti socialinį gyvenimą, draugus… Juk dar reikia kažkada ir pamiegoti, pavalgyti, pasimokyti. Ko norėjau pasiekti šiame sporte – pasiekiau, dabar bandau išmokti mėgautis ir varžybomis, ir treniruotėmis,“- aiškino sportininkė.