Trečiadienio popietę Europos Parlamentas (EP) apsvarstė europarlamentaro Viktoro Uspaskicho prašymą grąžinti jam parlamentinę neliečiamybę. Savo sprendimą Parlamentas paskelbs ketvirtadienį.
Trečiadienio popietę Europos Parlamentas (EP) apsvarstė europarlamentaro Viktoro Uspaskicho prašymą grąžinti jam parlamentinę neliečiamybę. Savo sprendimą Parlamentas paskelbs ketvirtadienį.
ELTA primena, kad 2011 m. balandžio 11 d. V. Uspaskichas paprašė Parlamento persvarstyti jo neliečiamybės panaikinimą, remiantis „WikiLeaks” paviešinta 2006 m. spalio mėnesio JAV ambasados Vilniuje diplomatine pažyma, kurioje cituojamas tuomečio Lietuvos užsienio reikalų ministerijos sekretoriaus Albino Januškos teiginys apie Lietuvos valdžios organų pastangas suorganizuoti V. Uspaskicho išvažiavimą iš Lietuvos. Europarlamentaro nuomone, šis dokumentas rodo, kad jis yra politinio persekiojimo auka.
EP sprendimą panaikinti V. Uspaskicho imunitetą priėmė pernai rugsėjį, remdamasis Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros prašymu. Baudžiamojon atsakomybėn patraukti V. Uspaskichą, kaip tuometį Seimo narį, už įtariamai neskaidriai vykdytą finansų apskaitą Lietuvos parlamentas davė sutikimą dar 2008-aisiais.
Anot V. Uspaskicho, priimdamas šį sprendimą EP rėmėsi klaidingu teisiniu pagrindu, nes esą buvo akivaizdžiai klaidingai aiškinama Lietuvos Konstitucija. Taip pat Darbo partijos lyderis nurodė, kad priimant sprendimą turėjo būti atsižvelgta į tai, jog Lietuvoje jo atžvilgiu yra vykdomas tendencingas politinis persekiojimas. Dar du nurodomi pagrindai susiję su galimais procesiniais pažeidimais.
Tuo tarpu EP Teisės reikalų komitetas lapkričio 21 d. pasiūlė Parlamentui neatkurti V. Uspaskicho neliečiamybės, remiantis tuo, kad nenustatyta pakankamo priežastinio ryšio tarp tariamų naujų faktų ir V. Uspaskichui iškeltos bylos dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo. Taip pat pažymima, kad veiksmai, dėl kurių Lietuvoje teisiamas V. Uspaskichas, buvo padaryti tuomet, kai kaltinamasis dar nebuvo EP narys.