Jūsų ankstesnis elgesys yra geriausias jūsų būsimo elgesio prognozuotojas. Būtent dėl šios priežasties, vis dažniau atrankų procesuose yra pasitelkiami elgesio pokalbiai (angl. Behavioral interviews), kurie leidžia sutelkti dėmesį į ankstesnes kandidato patirtis bei elgseną jose ir taip numatyti, kaip kandidatas elgsis būsimoje darbo vietoje. Norėdamas išsiaiškinti jūsų ankstesnes patirtis, atrankų specialistas paprašys jūsų pateikti konkrečius pavyzdžius, kaip praktikoje pademonstravote vienus ar kitus savo įgūdžius ar susidorojote su specifiniais iššūkiais.
Norint gerai pasirodyti tokio tipo darbo pokalbiuose, verta į klausimus atsakyti pasakojant istoriją, kuri aiškiai iliustruotų jūsų sugebėjimus. Tą padaryti padeda STAR metodo naudojimas.
Kas yra STAR metodas?
STAR metodas – tai struktūruotas požiūris atsakant į elgesio pokalbio klausimus, kuris apima 4 atsakymo žingsnius: situaciją, užduotį, veiksmą ir rezultatą (angl. Situation, Task, Action, Result):
1. Situacija. Apibūdinkite kontekstą, kurioje atlikote užduotį ar susidūrėte su konkrečiu iššūkiu. Nurodykite aplinkybes ir pateikite pakankamai informacijos, kad atrankų specialistas kiek įmanoma geriau suprastų pačią situaciją.
2. Užduotis. Pateikite tikrąją užduotį, už kurią buvote atsakingas toje situacijoje. Tokiu būdu atrankų specialistui padėsite suprasti, ką jums reikėjo padaryti.
3. Veiksmas. Išvardinkite, ką atlikote, norėdami išspręsti situaciją ar atlikti gautą užduotį. Akcentuokite, ką, kaip ir kodėl padarėte: tai yra puiki galimybė pabrėžti turimus įgūdžius bei problemų sprendimo gebėjimus.
4. Rezultatas. Pasidalinkite, kokį rezultatą pavyko pasiekti. Būkite specifiški ir, jei įmanoma, naudokite skaitinę išraišką (pavyzdžiui, pardavimai augo 15 %, klaidos mažėjo 70 %).
STAR metodas: naudojimo pavyzdys
Klausimas: Pateikite pavyzdį, kaip jums sekėsi išspręsti konfliktą komandoje?
Atsakymas:
1. Situacija. Ankstesnėje darbovietėje, kur užėmiau projektų vadovo poziciją, turėjome situaciją, kai dirbome su itin svarbiu projektu, kurio įgyvendinimo terminas buvo labai trumpas. Įpusėjus projektą, išsiskyrė komandos narių nuomonės dėl projekto vystymo eigos, kas lėmė projekto vėlavimą.
2. Užduotis. Kaip projektų vadovas buvau atsakingas už tai, kad projektas būtų įgyvendintas laiku, todėl šį konfliktą buvo būtina išspręsti.
3. Veiksmas. Suplanavau atskirą susitikimą su nesutariančiais komandos nariais, kad suprasčiau kiekvieno jų perspektyvas. Atidžiai abu išklausiau ir pripažinau jų susirūpinimą. Tada visi drauge pasidarėme „minčių lietų“, kuriame pasidalijome idėjomis, kaip galėtume susitarti bei judėti pirmyn. Galiausiai priėmėme abiem pusėm priimtiną sprendimą. Papildomai, sukūriau aiškų komunikacijos planą, kad ateityje tokių situacijų būtų galima išvengti.
4. Rezultatas. Išsprendėme konfliktinę situaciją bei grąžinome projektą į vėžes: ne tik užbaigėme jį laiku, tačiau ir viršijome kliento lūkesčius. Be to, komandos nariai išmoko efektyviau bendrauti, o tai lėmė ir bendrai pagerėjusią komandos dinamiką.
Patarimai sėkmei
Štai keletas patarimų, kurie padės efektyviau taikyti STAR metodą praktikoje:
1. Pasiruoškite iš anksto. Prieš darbo pokalbį apgalvokite įvairias situacijas, kuriose labiausiai atsiskleidė jūsų gebėjimai bei pasiekimai. Papildomai iš karto apgalvokite savo atsakymus į dažnai praktikoje sutinkamus elgesio pokalbių klausimus: duokite pavyzdį, kaip išsprendėte konfliktinę situaciją su kolega, pasidalinkite, kaip padarius darbe klaidą ją išsprendėte, pasidalinkite pavyzdžiu, kaip jums pavyko valdyti laiką atliekant paskirtą užduotį, pasidalinkite iniciatyvos demonstravimo pavyzdžiu, pateikite lyderystės demonstravimo pavyzdį, kokių žingsnių ėmėtės bandant pasiekti užsibrėžtus karjeros tikslus?
2. Atsakinėkite glaustai ir aiškiai. Atsakinėkite aiškiai ir apie esmę, venkite nereikalingų detalių bei sutelkite dėmesį į STAR metodo elementus.
3. Kiek įmanoma daugiau praktikuokitės. Kuo daugiau šį metodą taikysite praktikoje, tuo lengviau vėliau į taikysite ir darbo pokalbiuose. Pabandykite praktikuoti šį metodą su draugų pagalba: imituokite darbo pokalbius, kad galėtumėte patobulinti savo atsakymus.
4. Išlaikykite pozityvumą. Net ir aptardami iššūkius ar konfliktines situacijas, koncentruokitės į teigiamus dalykus ir tai, ką išmokote iš šių patirčių.
STAR metodo įvaldymas gali ženkliai pagerinti jūsų galimybes gauti išsvajotą darbą: struktūruoti bei apgalvoti atsakymai leis potencialiam darbdaviui atskleisti ne tik savo patirtį, tačiau ir turimus įgūdžius. O jei nori praktikoje patikrinti, kaip veikia šio metodo taikymas: HEADEX darbo pasiūlymai laukia tavo kandidatūros.
Užsak. Nr. 696