Specialistai sutaria, kad neformalus ugdymas ir užklasinė veikla gali turėti lemiamą įtaką moksleivių gyvenimo ir mokslo krypties pasirinkimui. Tokių rezultatų tikisi ir šiemet Trakų rajone vykusio renginių ciklo gabiems vaikams ,,Ateities mokslininkai“ organizatoriai, energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminanti bendrovė ,,Renerga“. Mokslininkai, išradėjai, kūrėjai bei fizikos, chemijos ar astronomijos entuziastai atskleidė mokiniams daug mokslo įdomybių ir laboratorijų paslapčių, kartu eksperimentavo ir atliko įvairius bandymus.
Nustebino vandenilio galimybės
Pagrindinis renginių ciklo „Ateities mokslininkai“ tikslas – skatinti gabius moksleivius iš Kretingos, Jonavos ir Anykščių rajonų domėtis žaliąja energetika, gamtosauga, tvariu ir atsakingu pramonės vystymusi.
Vandens energijai skirtą dieną vaikai sužinojo apie vandenilio variklį ir savo rankose laikė nedidelių elektros prietaisų kroviklį, kurio pagalba su puse stiklinės vandens galima įkrauti, pavyzdžiui, mobilųjį telefoną. Renginio svečiai Marius Urbonavičius ir Šarūnas Varnagiris, Lietuvos energetikos instituto, Vandenilio energetikos technologijų centro doktorantai ir jaunesnieji mokslo darbuotojai, atskleidė, kad šio prietaiso gamybos technologija dar yra pakankamai brangi ir sudėtinga.
,,Šiame prietaise vyksta įdomūs ir tuo pačiu sudėtingi procesai – cheminiai elementai reaguodami su vandeniu generuoja vandenilį, kuris tiekiamas į kuro elementą, skirtą elektros energijai generuoti. Kol kas ši technologija yra pakankami brangi, nes vienas išmaniojo telefono įkrovimas kainuoja apie du eurus. Nepaisant kainos, tokio tipo prietaisai yra itin populiarūs toli nuo elektros tinklų esančiose vietose“, – sakė tyrinėtojai.
Patys pasigamino vėjo jėgaines
Vandens energijai skirtą dieną, vaikai ne tik gilino žinias ir klausėsi įdomių paskaitų apie alternatyviosios energijos rūšis, bet ir patys pasigamino mažas vėjo jėgaines.
Renginio dalyvės, moksleivės Kamilė iš Anykščių A. Vienuolio progimnazijos ir Kornelija iš Kavarsko vidurinės mokyklos pripažino, kad gaminti tokias mini jėgaines buvo labai smagus ir įdomus užsiėmimas. Merginos greitai suprato jėgainių veikimo principą ir nesunkiai pagavo vėjo gūsį, reikalingą energijai generuoti.
Domino alternatyvūs energijos šaltiniai
Žemės energijai skirtą dieną vaikai bandė įminti, kokias paslaptis gaubia giluminiai žemės sluoksniai. Lektoriai moksleiviams pristatė žemės šilumos panaudojimo elektros energijos gamybai galimybes Lietuvoje. Apžvelgė, kuriose šalies vietovėse yra palankiausios sąlygos plėtoti geoterminę energetiką.
Moksleivių dėmesį itin sukaustė bepiločiai orlaiviai, kuriuos pristatė Antanas Gedvilas, Lietuvos bepiločių orlaivių naudotojų asociacijos prezidentas. Vaikai turėjo galimybę pasigėrėti nuostabaus grožio stovyklos apylinkėmis, kurios yra Trakų rajone, iš paukščio skrydžio.
Daug įspūdžių suteikė ir į stovyklos teritoriją įriedėjęs elektromobilis, kurį vairavo Lietuvos elektromobilių asociacijos prezidentas Laurynas Jokužis.
,,Miestuose apie 80 % teršalų susidaro dėl benzinu ar dyzelinu varomų automobilių. Tuo tarpu, jei visi ateityje pradėtų važinėtis po miestą elektromobiliais, tarša sumažėtų iki 20 %“, – savo spėjimais dalinosi neįprasto automobilio savininkas.
Pasak renginio organizatorių, praktinės įžvalgos ir pavyzdžiai, kaip popieriuje užrašytos formulės ir skaičiai virsta realiais daiktais bei energijos procesais, neabejotinai paskatins moksleivius aktyviau domėtis tiksliaisiais mokslais, atsakingai rinktis būsimas studijas ir taip prisidėti prie ateities kūrimo.