Pasvalyje registruota viešoji įstaiga „Socialinė kryptis“ turi planų iš Anykščių rajono savivaldybės išsinuomoti buvusios mokyklos pastatą Kurklių seniūnijos Užunvėžių kaime. Savivaldybei būsimieji pastato nuomininkai šį 20 metų nenaudojamą, apleistą, prastos būklės pastatą žada renovuoti.
Pastatą žada renovuoti bei įsteigti centrą
Vasarį sušauktame Anykščių rajono tarybos posėdyje buvo planuojama priimti sprendimą dėl buvusios Užunvėžių mokyklos pastato nuomos viešajai įstaigai „Socialinė kryptis“. Tarybos nariai informuoti, kad šių metų sausio 25 dieną Anykščių rajono savivaldybėje gautas viešosios įstaigos „Socialinė kryptis“ prašymas išnuomoti buvusios Užunvėžių mokyklos pastatą.
„Viešoji įstaiga Socialinė kryptis (toliau – įstaiga) įsteigta 2021 m. sausio 28 d., siekiant daryti teigiamą socialinį poveikį jaunimui, vietos bendruomenėms, kitoms socialinėms grupėms. Siekdama plėsti savo paslaugų spektrą ir skatinti Anykščių rajono jaunimo ir kitų visuomenės grupių aktyvumą, finansinį raštingumą ir kūrybiškumą, įstaiga planuoja įrengti visuomenės verslumo ir kūrybiškumo ugdymo centrą (toliau – centras), kurio paslaugomis galėtų naudotis tiek Anykščių, tiek kitų rajonų gyventojai.
Buvusios mokyklos pastatas Užunvėžių g. 1, Užunvėžių k., Anykščių r. sav. nenaudojamas, pastato būklė – bloga. Pastatas būtų renovuojamas projektinėmis bei kitų šaltinių lėšomis“, – buvo rašoma sprendimo projekte.
Sprendimo projekte taip pat buvo numatyta, kad buvusios Užunvėžių mokyklos pastatas viešajai įstaigai „Socialinė kryptis“ būtų išnuomotas penkeriems metams. Už 1 kv.m nuomojamo ploto iš viešosos įstaigos buvo numatyta prašyti po 11 ct arba 552,48 Eur per metus.
Vyriausybės atstovas išnuomoti neleido
Tačiau vasarį vykusiame Anykščių rajono tarybos posėdyje klausimas dėl Užunvėžių mokyklos nuomos iš darbotvarkės buvo išbrauktas.
Sprendimo projektą dėl buvusios Užunvėžių mokyklos pastato nuomos rengusi Anykščių rajono savivaldybės Viešųjų pirkimų ir turto skyriaus vedėjo pavaduotoja Audronė Savickienė „Anykštai“ sakė, kad klausimas dėl pastato nuomos iš vasarį vykusio Anykščių rajono tarybos posėdžio darbotvarkės buvo išbrauktas po Vyriausybės atstovo pastabų.
Nustatyta, kad dabartiniai viešosios įstaigos „Socialinė kryptis“ įstatai neatitinka reikalavimų, kad ši galėtų nuomotis Anykščių rajono savivaldybės nekilnojamąjį turtą.
Pasak A.Savickienės, jei viešoji įstaiga pakoreguos savo įstatus, klausimas dėl buvusio Užunvėžių mokyklos pastato nuomos galės būti grąžintas į Anykščių rajono tarybos posėdžius.
Rajone dirba nuo praėjusių metų
Būsimieji Užunvėžių mokyklos nuomininkai turi dvi viešąsias įstaigas – „Socialinė kryptis“ ir „Socialinė iniciatyva“. Abiejų šių viešųjų įstaigų vadovė yra Viktorija Gaspariūnaitė.
Viešoji įstaiga „Socialinė iniciatyva“, veikianti beveik trejus metus, nuo praėjusių metų vasaros įgyvendina projektą ,,Mobilus darbas Anykščių rajone“. Mobilaus darbo su jaunimu tikslas – užtikrinti jaunų žmonių turiningą laisvalaikį, ugdymąsi, socialinę integraciją.
Mobilus darbas su jaunimu vykdomas Andrioniškio, Skiemonių ir Viešintų seniūnijose. Pavyzdžiui, kai kuriuose iš šių miestelių jaunimui pernai buvo organizuotos diskotekos, vyko filmų peržiūros, jaunimas kartu su savanoriais ruošė kalėdines dovanėles ir vykdė kitas veiklas.
Sužavėjo Užunvėžių aura
Anykščių rajono mero pavaduotojas Dainius Žiogelis „Anykštai“ pasakojo, kad viešoji įstaiga „Socialinė kryptis“, veikianti šiek tiek daugiau nei vienerius metus, Užunvėžių kaime planuoja kurti jaunimo užimtumo mokymo centrą.
„Jie nužiūrėjo, kad galima gauti finansavimą respublikiniam centrui steigti. Šios viešosios įstaigos vadovė yra labai iniciatyvi, ji yra dirbusi Pasvalio rajono savivaldybės investicijų skyriuje, o dabar yra aktyvi savanorė, šaulė. Jie pamatė pavyzdžių Europoje, konkrečiai – Suomijoje, kaip veikia jų planuojami įsteigti centrai, ir nori panašų atidaryti Anykščių rajone“, – pasakojo D.Žiogelis.
Pasiteiravus, kodėl viešajai įstaigai „Socialinė kryptis“ Anykščių rajono savivaldybė siūlo nuomotis prastos būklės buvusios mokyklos pastatą, kai Anykščių rajone yra uždarytų ir dar geros būklės mokyklų, mero pavaduotojas D.Žiogelis dėstė, kad tai susiję su „daug filosofijų“.
„Jie laikosi savo požiūrio į gamtą, grožį, istorinę aurą. Jiems nereikia pastato gyvenvietėje. Juos sužavėjo buvusios Užunvėžių mokyklos pastatas. Jų požiūris visai kitoks, todėl domina stovyklos gamtoje, lėtas turizmas ir panašiai“, – aiškino D.Žiogelis.
Iš buvusios mokyklos pastato nieko nebelikę…
Anykščių rajono mero pavaduotojas D.Žiogelis sakė, kad iš buvusios Užunvėžių mokyklos „nieko nelikę“ – jis jau 20 metų stovi nenaudojamas.
„Ten yra sienos, stogas, bet eina kalba apie didžiules investicijas. Mums viešosios įstaigos vadovė pristatė galimybes gauti finansavimą per projektus“, – tęsė D.Žiogelis.
Susisiekti su viešosios įstaigos „Socialinė kryptis“ vadove V.Gaspariūnaite redakcijai nurodytu mobiliojo telefono numeriu nepavyko – jis yra išjungtas.
Statybas finansavo signataras
Užunvėžių mokyklos mūrinis pastatas buvo pastatytas 1939 – 1940 metais. Jos statybai užunvėžietis inžinierius, Vasario 16-osios akto signataras Steponas Kairys 1939 m. paaukojo 8000 litų – visą Kaune gautą premiją. Tuomet I–IV mokyklos skyriuose mokėsi 55 vaikai.
1953 metais Užunvėžių pradinė mokykla buvo reorganizuota į septynmetę, joje mokėsi beveik 100 mokinių, dirbo 10 mokytojų. 1962–1969 metais mokykla veikė kaip aštuonmetė. 1963–1966 metais Užunvėžiuose veikė ir neakivaizdinė (vakarinė) suaugusiųjų aštuonmetė mokykla. 1969–1975 metais Užunvėžiuose vėl liko tik pradinė mokykla. 1975 metais uždarius mokyklą, jos pastate dar tam tikrą laiką veikė biblioteka ir parduotuvė, paskui jis liko nebenaudojamas ir pamažu tapo apleistas.
Tai kad ten visiškas užkampis. Tas kaimas – tai viena gatvė, bažnyčia ir gal 4-5 sodybos, kuriose gyvena 70-80 m. jaunimas, tai su kuo ten dirbt? Be to, ta mokykla ne pagrindinėj gatvėj, o nuošaly, prie miško, aplink tik ūkininkų laukai.
Per kaimą, kuriame gimė signataras Steponas Kairys, teka Virintos intakas Nevėža. Vietiniai gyventojai nuo seno jį vadina Užunevėžiu, tačiau man labai keista, kad kaimo pavadinimą įvairūs rašytiniai šaltiniai vartoja skirtingai. Štai Visuotinė Lietuvių enciklopedija mini Užunevėžių kaimą, Stepono kairio fondas taip pat rašo panašiai, tik jau varoja Vienaskaitoje t.y. Užunevėžis. Pats signataras su pasididžiavimu apie gimtinę rašo, kad gimė Užunevėžio kaime, bet gal kalbininkų nenuginčysime. Jie Lietuvos vietovardžių žodyne šį kaimą vadina Užunvėžiai , be raidės o žodžio viduryje. Tuo viskas ir pasibaigia.
Tačiau man rūpi, kad anykštėnai , ypač socialdemokratai, inicijuotų per tam tikras institucijas, kad kaimas būtų vadinamas vienodai.
o jeigu iniciatyvą paims tik demokratai- vardan… ir be soc, tai kaip Jūsų rūpestis tada pasisuks?
Zosei iš Biliūno gatvės Skvernelis ir Užunvežiai nieko bendro neturi, jei būtų koks policinkų kaimaas arba komisarų būtų jam gerai, socialdemokratai žino savo istorija ir ja padirūpins, o vardan,,, ta partija??? Manau yra vienijanti konformistus, frustruotojus, ir karjeristus:( taip kad čia nėra apie ką net diskutuoti:)
Tegul socialdemokratai pasirupina savo idejinio vedlio gimto kaimo pavadinimo suvienodinimu.pilnai pritariu gerai minciai ir man uzkliuvo toks dvigubas pavadinimas
taigi jie tik manipuliuoja signataro vardu, o idėjų visai nesilaiko.
Labai prastas pavyzdys ir Anykščių soceldemokrato skyriaus veikloje, kaip taip per 20 metų nenaudojamas savivaldybėi atitekęs turtas tapo toks nunaudotas -be langų be durų… kuriame niko nebelikę.
Ir šiame straipsnyje plačiu formatu atvaizduojamas partijos skyriaus vadas iki šiol nepajudino pirštų, nors deklaruoja ūkiškumą ir rūpestį už savivaldybės turtą.
Katine tu katine kavacko pin… D ukiskas tu… Nach jei tas pastatas butu parduotas būtu jūsų seniunijos teritorijos kai kuriu pastatų likimas, o dabar bus galbūt išsaugotas
Ziurek neuzkliuk uz skverno
Suokiau, suokiau, bet va užkliūvo ten aukščiau. Tikiuosi, kad savivaldos rinkimams artėjant pagreitės procesas, prisidedant ir spaudos rėmimui prie šio projekto.
per projektus – tai yra savivaldybe uz viska sumokes, tik per kitas eilutes
mano galva tas mero pavaduotojo pasakymas ”daug filosofijų” nevisai atitinka valstybės tarnautojo veiklos ir tarnybinės etikos principų iš kurių vienas yra viešumas ir skaidrumas. Valstybės tarnautojo tarnybinė veikla turi būti vieša ir suprantama, atvira įvertinti.
Galimai ir dėl to užkliuvo Vyriausybės atstovui sprendimo projektas.
Net su bažnyčios vartais pačiam nieko nesigavo patylėtumei manyčiau? ar Untans pakvietė parcijon?
Ar Tamsta norite kad visi tylėtų, o politinai vadovai kaip kokioje Baltarusijoje diktuotų savas valdymo taisykles?
Tik viešumas ir demokratiškai išreiškiama kritika padeda kontroliuoti politinės valdžios atstovus nuo galimų ne visai skaidrių sprendimų priėmimo.
Grynaveisliui skiriate kritiką ir demagogiją? Kažkaip pačio pilietiškiausio Juozo niekad negirdėjau gvildenant Užunvežių mokyklos situacijos:) čia ne Anykštėno kortelė ir ne bažnyčios vartai:)
Kas kaltas, kad signataro duotuota mokykla tokia. Visos valdžios. Nėra jokio pasiteisinimo. Ne pagarba didžiulė. Vieta gera. Jaunimo ten maža. Bet aplinka tobula. Kaip ne susidomės. Logiška. Saugokite tą vietą Anykščių kraštui.