Martynas DULKĖ
Spalio 2 dieną, sekmadienį Svėdasų bažnyčioje švęsti tituliniai Šv. arkangelo Mykolo atlaidai, pažymėtas pirmosios šventovės paminėjimo 500 metų jubiliejus.
Iškilmėse dalyvavo Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas, džiugino spalvinga procesija, skambios giesmės.
Buvo pristatyta knyga „Penki amžiai Šv. arkangelo Mykolo globoje“, taip pažymint didžios šventės sutapimą su Angelų sargų diena, šventoriaus koplytėlėje eksponuota tapybos darbų paroda „Angelai gyvena“.
Pasak Vilniaus vyskupijos dokumentų, Svėdasų bažnyčia pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėta 1522 m., tad į jubiliejinius, titulinius Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios atlaidus sugužėjo didelis būrys parapijiečių ir svečių iš kaimyninių bei tolesnių parapijų.
Didžio remonto pastoliais apjuostoje šventovėje prasidėjo pamaldos, kurioms vadovavo Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas OFM kartu su vyskupijos kancleriu kun. Egidijumi Tubeliu bei vietiniu klebonu Raimondu Simonavičiumi. Kvietė melstis už šeimas, kad jose subręstų jaunuolių kunigystės pašaukimui, nes jau kuris laikas iš Panevėžio vyskupijos nebėra besimokančių kunigų seminarijose.
Spalvingai, vėliavų šilku šlamančiai, smilkalu dūmais dvelkiančiai, giesme plaukiančiai procesijai apsukus ratą aplink bažnyčią ir sugužėjus į vidų, iškilmės tęsėsi.
Vyskupas Linas, pamoksle taikliai atsiliepė į Evangelijos skaitinyje išsakytas mintis, kalbėjo apie žmogaus kelyje sutinkamus tikėjimo iššūkius, kvietė kasdien gyventi tikėjimo ir pasitikėjimo Viešpačiu dvasia.
Apie būtinybę atsispirti pražūtingai naujųjų laikų dvasiai, kantriai iškęsti išbandymus ir pasilikti tikinčiam. Didinga istorija – pamatai, į kuriuos galima atsiremti, išlikti stipriems ir su didžiu ryžtu perduoti tikėjimą jaunimui, ateinantiems. Kaskart prašyti – Viešpatie, sustiprink mūsų tikėjimą.
Giedojo vietinis choras, vadovaujamas Valdo Trečioko, bei giesmininkės iš Utenos – Lina Lukošienė, Stasė Genulevičienė ir Kristina Vaitiekėnienė. Ypač pakiliai nuskambėjo „Didis Dieve, pasaulio kūrėjau“ ir „Svėdasų himnas“.
Po pamaldų aptarta jubiliejaus proga išleista Raimondo Guobio knyga „Penki amžiai Šv. arkangelo Mykolo globoje“.
Žodį taręs jos autorius pažymėjo, kad, nors įkvėpimo netrūko, bet vis atsirasdavo netikėtų, atrodytų, mistiškų trikdžių, tačiau knyga, nors ir ne visai tobula, skaitytojus pasiekė laiku. Joje aptariama seniausioji, kunigaikščių Radvilų laikus siekianti istorija, juk būtent Radvilos buvo didieji Svėdasų bažnyčios rėmėjai: jie skyrė žemės valdų, rėmė pinigais. Legendomis apipinta Svėdasų varpų istorija, svėdasiškių ryžtas juos gelbėti, nors siautė abu XX amžiaus pasauliniai karai, apžvelgtos dabartinės, 1794 m. pastatytos bažnyčios įdomybės, mūsų parapijoje tarnavę kunigai ir jų tarnystės metai. Bažnyčios statytojo, lietuviškos dvasinių apmąstymų knygos „Uvogos apie išganymą dūšios“ (1825 m.) autoriaus kan. Mykolo Smolskio fenomenas, iš Svėdasų krašto kilę kunigai, skleidę tikėjimo šviesą Lietuvoje ir tolimesnėse šalyse. Jonas Baleišis – Žytomyro klebonas, Jonas Vizbaras – Liepojos, Aleksandras Bublys MIC – sėkmingai darbavęsis misijose JAV, Steponas Matulis – vadintas šviesiausiu Europos lietuviu, kelis dešimtmečius uoliai tarnavęs Anglijoje. Neregėto masto blaivybės judėjimas, katalikiškų organizacijų veikla, katalikiškos spaudos skaitymo pakilimas – svėdasiškiai pelno gausiausiai ją skaitančios šalyje parapijos šlovę, vargonininkų bei giesmininkų nuopelnai, dramos pakilimo, skambėjusių operečių aidas, pučiamųjų orkestras, kanklių orkestrėlis, vyskupų apsilankymo įdomybės. Piligriminiai žygiai praėjusio amžiaus pradžioje į Vilniaus šventvietes ir į Čenstakavą Lenkijoje ir dar daugybė nepaprastai įdomių žinių žinelių.
Šventoriuje, buvusio grafų Marikonių mauzoliejaus koplyčioje, veikė tautodailininkės Laimutės Kozlovienės tapybos darbų paroda „Angelai gyvena“.