Paminklas Juozui Tumui-Vaižgantui buvo pastatytas 1937 metais Anykščių rajone Svėdasų miestelyje, skulptorius – Bernardas Bučas (1903–1979), architektas – Feliksas Vizbaras (1880–1966).
Paminklo architektūrinis-skulptūrinis sprendimas – J. Tumo-Vaižganto biustas ant aukšto, laiptuoto postamento su pjedestalu, fasadų apdaila ir puošyba: postamento ŠR ir PV fasadų stačiakampės bronzinės plokštės su bareljefais.
Paminklą supa tvora, juosianti Nepriklausomybės sodelį. 2017 m. paminklą bei ją supančią teritoriją apžiūrėjo Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Restauravimo taryba, kuri konstatavo, jog paminklo postamentas ir cokolinė dalis yra pajuodę, apaugę dumbliais, siūlės ištrupėjusios, vietomis matosi druskų klodai. Biusto ir reljefų paviršiai yra margi, todėl juos būtina valyti ir konservuoti patinuojant. Restauravimo taryba nutarė, kad skulptūrinį biustą ir du reljefus būtina konservuoti ir restauruoti. Paminklo postamento poliruoti akmens luitai prarado blizgesį, būtina paviršių perpoliruoti, antiseptikuoti. Paminklinės tvoros akmenis taip pat reikia valyti nuo biologinių nešvarumų, o ištrupėjusias siūles užtaisyti ir konservuoti. 2017 m. Anykščių rajono savivaldybės iniciatyva bei lėšomis, vadovaujantis Restauravimo tarybos išvadomis, buvo parengta Juozo Tumo-Vaižganto paminklo ir tvoros, juosiančios Nepriklausomybės sodelį, tyrimų, konservavimo-restauravimo programa. Programą parengė aukščiausios kategorijos skulptorius-restauratorius Kęstutis Norkūnas.
2018 m. Anykščių rajono savivaldybė skyrė lėšas atlikti J. Tumo-Vaižganto paminklo bei tvoros juosiančios Nepriklausomybės sodelį restauravimo-konservavimo darbus. Vadovaujantis parengtos ir patvirtintos restauravimo-konservavimo darbų metodikos bei programos sprendiniais UAB „Vilniaus restauratoriai“ atliko paminklo restauravimo-konservavimo bei tvoros remonto darbus. Nuvalius biustą, pasimatė jį sukūrusio autoriaus signatūra. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Restauravimo tarybos nariai išvažiuojamojo posėdžio metu apžiūrėjo restauruotą J. Tumo-Vaižganto paminklą, tvorą ir teigiamai įvertino atliktus tvarkybos darbus.
2019-ieji Seimo nutarimu yra paskelbti Juozo Tumo-Vaižganto metais. Be paminklo rekonstrukcijos, Anykščių krašto ir kituose šalies muziejuose bei bibliotekose bus rengiamos teminės ekspozicijos, susijusios su J. Tumo-Vaižganto asmenybe, veikla ir kūryba. Taip pat bus surengta paroda su edukacine programa „Ieškojau laimės kitiems…“, organizuojamas tarptautinis mėgėjų teatrų festivalis „ARTimi“, rašytojo kūrybos skaitymai. Numatoma išleisti ir rašytojo jubiliejinėms gimimo metinėms skirtą pašto ženklą. Šiai progai paminėti Nacionalinis Kauno dramos teatras kartu su Maironio literatūros muziejumi bei Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu Kaune organizuos mokslinę konferenciją ir literatūros vakarą. Konferencijos ir minėjimai vyks ir kitose Lietuvos vietose, taip pat ir Latvijoje, Daugpilyje, kur Vaižgantas mokėsi. 2019-aisiais – J. Tumui-Vaižgantui skirtais metais – numatoma įgyvendinti nemažai leidybinių projektų. Planuojama parengti ir išleisti rašytojo Raštų laišku tomą, publicistikos rinkinį, teminių citatų rinkinį „Vaižgantas apie..“, Aistės Kučinskienės monografiją apie rašytojo epistolinį paveldą, Gyčio Vaškelio apybraižą apie Vaižgantą ir jo kūrybą, Gitanos Vanagaitės knygą „Vaižgantas: Aš visomis pajėgomis protestuoju prieš nebūtį“, išleisti kitas knygas. Taip pat numatyta parengti rašytojo apsakymų ir laiškų garsines knygas bei paskelbti jas Lietuvos kultūros paveldo interneto svetainėje www.epaveldas.lt.