Liepos 15 dieną, šeštadienį, Svėdasuose vyko Anykščių rajono bendruomenių sambūris „Visi savi 2023“. Praėjusiais metais šis sambūris vyko Ažuožeriuose, jame svėdasiškiai laimėjo pereinamąją taurę ir teisę surengti tokį renginį Svėdasuose.
Parinktas kitoks renginio formatas
Renginys šiemet vyko naujoviška, teatralizuota forma – čia improvizuotai buvo teikiamos kurortui būdingos sveikatinimo paslaugos.
Dalyvavo aštuonios bendruomenės iš 42-iejų, įrašytų į Anykščių rajono bendruomenių sąrašą. Atvyko Budrių, Raguvėlės, jungtinė Skiemonių kaimo ir Anykščių rajono Skiemonių seniūnijos Katlėrių bendruomenė, Leliūnų, Šlavėnų, Svėdasų, Vaižganto krašto bendruomenės. Panašu, kad devintasis bendruomenių sambūris jau bus paskutinis, nebent rengėjai ras kitą renginio formą.
Keletą metų iš eilės buvo tradicija, kad bendruomenės varžydavosi sportinėse rungtyse. Šiemet bendruomenės buvo gavusios po užduotį – įkurti savo kurortinių procedūrų gydyklą, sanatoriją ar SPA centrą, arba teikti kurortui būdingas pramogas.
Renginio metu dalis komandos teikė sanatorines ar poilsio paslaugas lankytojams, kita komandos dalis vyko į kitų bendruomenių įkurtas „sanatorijas“ ir mėgavosi jų teikiamomis sveikatinimo paslaugomis – pasitelkę fantaziją dalyviai smagiai leido laiką (teikė kitiems procedūras), mėgavosi kitų teikiamomis paslaugomis. Vyko dvi edukacijos: muilo gamybos ir vantų rišimo pamokos.
Sambūryje dalyvavo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, Seimo narys Tomas Tomilinas ir jo padėjėjas Antanas Baura. Po erdvę vaikštinėjo pagal aprangos kodą apsirengusios „smetoniškos“ damos ir kavalieriai, kiti tarpukario laikotarpį atspindintys personažai.
Kurortinis pasaulis paštininko akimis
Dviračiu visą šventei skirtą teritoriją apvažiavo žavusis paštininkas, muziejininkas Raimondas Guobis, dalijo Svėdasų vienos dienos kurorto vienkartinį laikraštį „Svėdasų pliažas“.
Svėdasiškis, krašto istorijos tyrinėtojas, „pašto punkto“ tarnautoju pasirėdęs R. Guobis apžvelgė Svėdasų krašto gamtines gėrybes. Kaip teigė R. Guobis, svėdasiškiai turėjo įtakos ir Lietuvos kurortų raidai tarpukariu. „O dar caro laikais gerai Baltijos pajūrio kurortus pažinęs kan. Juozas Tumas-Vaižgantas visus skatino keliauti į kurortus, ypač mėgo Birštoną, tad sugalvojo pavadinimus ten mineraliniu vandeniu trykštantiems svarbiausiems šaltiniams – Vytautas ir Birutė, o į tą puikų kurortą kvietė džiugiu šūkiu „Birštonuokimės“. Į Svėdasų kurortą jis būtų pakvietęs „Svėdasuokimės“, – pasakojo muziejininkas, primindamas istorinę datą, kai prieš 90 metų Anykščiai tapo kurortine teritorija.
Kokių tik neteikta procedūrų
Svėdasų bendruomenės atstovai buvo atidarę vienos dienos SPA, pavadintą „Svėdasietiška laimė“. Saulėkaitoje įkaitusios renginio viešnios galėjo patogiai prigulti, įmerkti kojas į atgaivinantį vandenį su įvairiais atpalaiduojančiais, masažuojančiais priedais: akmenukais, specialiomis druskomis ir t. t. Raguvėlės bendruomenė buvo įsteigusi „Blogų minčių išrūkymo sanatoriją“, o Skiemonių kaimo bendruomenės ir Skiemonių seniūnijos Katlėrių bendruomenės sanatorijos „Atgaja“ darbuotojos kvietė užsukti pagal šūkį „Kojom patieka, dūšiai lengvumas, tu nepajusi – atgis visas kūnas!“
Veikė Šlavėnų kaimo bendruomenės „Mašiotų dvaro arbatinė“. Vaižganto krašto bendruomenės aktyvistai darbavosi „Linų sanatorijoje“, papuoštoje linų ir juozažolių puokšte. Pamerkti juozažolių sugalvota ne atsitiktinai, o specialiai – pabrėžiant vardą Juozas (plg. Juozas Tumas-Vaižgantas), o linai simbolizavo Vaižgantą – senovės lietuvių linų dievą.
Siūlė ežero dumblo voneles
Budrių bendruomenė buvo įkūrusi „Budrių paežerės“ daktaryčių gydomąjį kampelį. Daktarytės vaizdingomis pavardėmis: Stasė Arbakarščiauskienė, Genutė Žoliauskinkienė, Janė Gydoliauskienė, Birutė Stiprinsveikiauskienė, A Lina Sveikgreičiauskienė, jos asistentė Austėja Masažauskytė – vos spėjo priimti lankytojus į savo gydyklą. Visi domėjosi unikalia naujiena – Budrių ežero purvo ir dumblo vonia!
Daktarytės pristatė savo veiklos šmaikščiuosius principus: „Gimei pavargęs, tai gyvenk taip, kad pailsėtum; Mylėk savo lovą, kaip pats save; Jeigu matai, kad kažkas ilsisi, padėk jam; Darbas – tai šventa! Neliesk jo!; Jeigu kažką gali padaryti rytoj, nedaryk to šiandien!“
Dėl kitų metų – neaišku
Šiemet nebuvo renkama bendruomenė nugalėtoja, kuriai paprastai būdavo deleguojamas kitų metų sambūrio rengimas, taigi neliko varžytuvių – vietoje to surengtas festivalis.
Svėdasų bendruomenės pirmininkė Virginija Valikonytė džiaugėsi, kad dalyvavo gausybė žiūrovų: „Jie visi ir yra tikrieji renginio vertintojai“.
Pasak vedėjo Jono Buziliausko, renginys baigėsi „gala koncertu“, kuriame dalyvavo Ieva Mikštaitė, Gintarė Karaliūnaitė ir grupė „Kely“.
tiesiog galėtų organizuoti iš eilės >> abėcėlės tvarka
Ir aš tin buvau, pyragus ir gėrimus ragavau, ponus iš Seimo ir rajono valdžios sutikau ale jiem nei runkū nei kojū nebučiavau.
Gal dėl to neintikau, bet su mūsų viršaičiu pasišnekuvau apie šitū sujidimū.
Kai Svėdasys tiek gražiū ir linksmū žmaniū susrika zgadoj pabendravo ir sveikesni po kurortą pracedūrū nama pargrįža gera ir man unt dūšios, kad nebuva varžytuviū ir rungčiū kas iš savų savesini ir savus ne visai savais par tas linktynes ir rinkimus paverčia.
A kū kiti dėl savo pavažnumo garodyja dar laikas parodys.