„Anykšta“ susitiko su ilgamete „Gojaus“ šokėja Skaiste Uselyte, gyvenančia Anykščiuose ir jau daugelį metų propaguojančia sveiko gyvenimo būdą. Drauge su bendrų pomėgių turinčia kompanija mergina stengiasi dieną pradėti pozityviu mąstymu bei investicija į kūną.
Vieni kitiems padeda išlaikyti motyvaciją
Šešetas sveikos gyvensenos propaguotojų „Anykštai“ pasakojo apie savo kasdienybę. Paklausus, kiek laiko jie renkasi rytinės mankštos, kilo linksmas šurmulys bandant atgaminti tikslią vieno iš pirmųjų susitikimų datą. Ir nors kiekvieno atmintyje užfiksuotas skirtingas laikas, visgi buvo prieita prie bendro sutarimo, jog drauge mankštinamasi jau apie devynetą metų. Šio sumanymo pradininkė Skaistė prisimena, jog mintis suburti bendraminčius jai kilo grįžus namo po vienos iš kelionių: „Aš grįžau iš Australijos žiemą. Ir kadangi man taip trūko saulės, aš panorau suburti grupę „Pabusk su saule“ , – sakė ji.
Ir nors kolektyvas mankštintis pradeda ankstyvais rytais, kuomet tik pradeda švisti, visgi prisipažįsta, jog tarp jų taip pat esama mėgėjų pamiegoti.
„Tingėjau ir pati anksti keltis. Bet kai žinau, jog pakviečiau žmones ir jie ateis, manęs laukia – tai ir aš privalau atsikelti, – dalijosi patirtimi Skaistė. – Keldavausi su saule.
Vasarą tai būdavo ir šeštą, ir šešios trisdešimt. O rudeniop, kai saulutė vėliau kyla – tada ir mes vėliau renkamės“, – pasakoja Skaistė.
Neturi nuolatinės susitikimų vietos
Kuomet nėra didelio diskomforto mankštintis lauke, Skaistė kartu su draugais renkasi netoli „Gaisrininkų salos“. Tačiau atėjus vėsesniems orams, mankštos perkeliamos į Anykščių kultūros centrą. Ir nors jaunimas po mankštų propaguoja maudymąsi ir žiemą, po mankštos kultūros centre bėgti iki upės sudėtingiau: kūnas atvėsta, kol pasieki Šventąją, o ir krantas, anot sveikuolių, nėra pritaikytas maudymuisi.
Tačiau rytinės mankštos nėra pririštos prie vienos nuolatinės vietos: saulei leidžiantis vis žemiau, sveikuoliško gyvenimo būdo entuziastai taip pat keliauja ten, kur spindulių galima gauti kiek įmanoma daugiau. „Saulei riedant metų ratu, ir mes bėgame paskui saulę“, – pasakoja kitas grupės narys, buvęs „Naujų vėjų“ bendruomenės vadovas Juozas Kvedaras. Jo mintims pritaria ir kiti: „Ten, kur saulė išlenda pirma, mes ten ir traukiamės“, – papildo kita dalyvė, viena iš „Gyvo miško“ įkūrėjų Monika Peldavičiūtė.
Rytas prasideda nuo meditacijos
Pasidomėjus, ar visada laikomasi tos pačios tvarkos, Skaistė pasakoja, jog visuomet pradedama nuo meditacijos tyloje. Meditacijos metu, kaip teigia šios grupės nariai, galima padėkoti už naują rytą, už savo artimuosius bei apkabinti save. Po jos vyksta jogos pratimais pagrįsta mankšta. „Manęs kartais nebūna, tai kolektyvas pats susirenka. Kaip vesti mankštą – visi moka“, – sako Skaistė. Tiesa, pati mankšta taip pat turi savo seką, pradedant saulės pasveikinimo pratimais, po to pereinant prie Tibeto pratimų. Įprastai mankšta trunka apie 1-1.5 valandos, tačiau pasitaiko rytų, kuomet visas susitikimas užtrunka ir ilgiau.
Sveikos gyvensenos propaguotojai turi ir kitą tradiciją – drauge išgerti masala arba matcha arbatos. „Arbatos žodžiu ceremonija“, – šypsosi Monika. Ją papildo kita bendramintė Raminta Šniaukštaitė, pritardama, jog visa ši ceremonija labiausiai ir sustiprina bendravimą: „Man rodos, čia esmė yra šito būrelio, nes paskui mes galime va taip va „čiatint“. <…> Bendruomenę gal tokie dalykai labiausiai ir kuria.“
Kompiuterio ekranas niekuomet neatstos tikro ryšio
Prisiminusi neseniai pasibaigusį karantiną ir jo metu išpopuliarėjusias treniruotes, transliuojamas internetu, paklausiau, kokia apie tai jų nuomonė. Į mankštas einantys anykštėnai sakė, jog bandė mankštintis nuotoliniu būdu, ir pripažino, jog tai neatstoja gyvų susitikimų bei žmogiško artumo: „Nelabai man. Ne tas, na, nėra tokio ryšio. Bendravimo. Nes mes daugiau renkamės kaip draugai, bendraminčiai. O mankštą gali padaryti namuose. Renkamės dėl arbatos, išsimaudymo, pozityvo ryte, kad anksčiau atsikeltume“, – dalijosi patirtimi Skaistė.
Pasisveikinę su ryto saule, įsikrauna energijos
Pasiteiravus, kodėl būtent tokia seka prasideda ritualas, Juozas primena: „Saulės pasveikinimas, kaip taisyklė, turi eiti pirmiausia.“ Ir jeigu tą rytą saulės visgi nesimato, komanda pataria nenumoti į tai ranka ir bandyti ją prisikviesti: „Būna kartais labai debesuota, o padarom saulės pasveikinimą – ir saulė išlenda. Būna tokių stebuklų dažnai“, – sako Skaistė.
Ne paslaptis, jog ryto ritualai yra svarbi žmogaus dienos dalis, norint pradėti kiek sveikiau gyventi. „Šiaip iš esmės ryto ritualai svarbu. Kiekvieną dieną įkrauna energijos, pozityvo, kažkokių gerų minčių. Jeigu ne, rytas gali prasidėti kitą kartą ne tokiom gerom emocijom“, – dalijasi patarimais Monika. „Kai įlendi į tą šaltą vandenį ir, atrodo, pasijunti kaip naujai gimęs. Viskas nusiplauna“, – papildo Moniką Skaistė.
Prisijungti gali visi prijaučiantys
Ar jie skelbiasi apie savo rytinius susitikimus ir ar bando kaip nors juos reklamuoti? Skaistė su Monika atsako, jog visiškai ne. Didžiausia reklama, pasak merginų, kuomet informacija sklinda iš lūpų į lūpas: „Realiai viešai per daug neskelbiam. Žmonės natūraliai prisijungia, pamato. Arba iš pažįstamų sužino.“ Sveikos gyvensenos mėgėjai pasakoja, jog būdavo net tokių atvejų, kuomet žmonės tiesiog eidami pro šalį sumanydavo prisijungti prie jų arba šliejasi prie grupės tie, kurie nenori vieni sportuoti.
Kolektyvas teigia, jog yra atviras naujiems nariams. „Mes visiems atviri. Tiesiog atsikelk rytais, jau ir tiek bus gerai“, – motyvuoja Skaistė. Nors mankštos vyksta visiškai nemokamai, tačiau šito kolektyvo nariai mano, kad ne visiems gali patikti ankstyvasis kėlimasis.
947469 150328I admire your piece of function, regards for all of the interesting posts . 149759