Joninės – tradicinė lietuvių šventė, iki krikščionybės atsiradimo Lietuvoje vadinta Rasų švente. Šios šventės naktis yra trumpiausia metuose, dėl to lietuvių buvo mistifikuota, sureikšminta, manyta, kad tą naktį vyksta stebuklai. Manyta, kad Joninių naktį surinktos žolelės turi ypatingų gydomųjų galių, netekėjusios merginos iš nusipintų vainikėlių spėdavo ateitį, o vidurnaktį visi eidavo ieškoti paparčio žiedo.
Klausėme anykštėnų – ar jie švenčia Jonines? Gal Joninės – tik Jonams? Ar šia proga nepasigendama renginių Anykščiuose?
Rita BABELIENĖ, Anykščių menų centro direktoriaus pavaduotoja, sakė: „Be abejo švenčiame. Šventė reikalinga visiems – juk tradicijos, trumpiausia naktis. Mes kaime visada švenčiame – kūrenam laužą, pernakt sėdim. Aš tik už tai! Mes patys ypatingų tradicijų nesilaikom – anksčiau jų daugiau buvo – vyrai per laužus šokinėdavo, kitokių pramogų susigalvodavom. Dabar pasėdim prie laužo, padainuojam – švęsti susirenkam pusė kaimo.
Pačiuose Anykščiuose renginių nelabai yra – dabar pabuvimas organizuojamas Niūronyse. Manau, kad būtų smagu, jei ir anykštėnams būtų organizuojama kokia šventė, pavyzdžiui, Dainuvos slėnyje. Nors, kai pagalvoji, Anykščiuose ir taip yra įvairiausių švenčių, o kiekvieną jų suorganizuoti ne taip jau ir paprasta – viskas kainuoja”.
Tuo tarpu Laimis TRUMPICKAS, Vį Anykščių miškų urėdija Mikierių girininkijos girininkas, teigė: „Nelabai švenčiame. Negalvoju, kad Jonines turi švęsti tik Jonai, bet užtenka tų švenčių. Tiek, kiek yra renginių šia proga – tiek man ir užtenka”.