Kai tik Anykščiuose, prie upės, įrengiamas naujas objektas, – Šventoji išeina iš krantų ir patikrina darbų kokybę.
Per Šv.Kalėdas Šventosios vandens lygis mažiau nei per dvi paras pakilo 2 metrus 40 centimetrų, upė užliejo ką tik baigto Tilto gatvės projekto mažosios architektūros elementus – suoliuką, šviestuvus, terasą bei šventines instaliacijas.
ir aukščiau Anykščių
Panašu, kad Šventoji baigs niokoti ir ankstesnio projekto – kairiojo upės tako – mažosios architektūros elementus ir patį taką. Sekmadienį, gruodžio 26-ąją, upės ledas buvo susiformavęs gerokai aukščiau kempingo „Po žvaigždėm“ administracinio pastato durų apačios.
Vandens lygis sekmadienį abiejose Anykščių užtvankos pusėse buvo susilyginęs, ir vanduo pradėjo semti aukščiau miesto, prie Šventosios upės, įsikūrusius „Elmos“ bendrijos kolektyvinius sodus.
Pirmadienį, gruodžio 27-osios rytą, žemiau Anykščių užtvankos vandens lygis buvo nukritęs 19 centimetrų, tačiau „Elmos“ bendrijos sodininkams nepalengvėjo – aukščiau miesto Šventosios vandens lygis tebekilo.
Apsėmė stebėjimo postą
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Anykščių posto stebėtojas Petras Buterlevičius „Anykštai“ sakė, kad net ir jis nebuvo pasiruošęs tokiam staigiam upės vandens lygio kilimui – ilgaaulius guminius batus jis buvo palikęs stebėjimo posto namelyje, kuris, jam atvykus, buvo apsemtas. P.Buterlevičius šypsojosi, kad bandė gelbėtis apsiavęs šiukšlių maišais, bet jie nedaug tepadėjo – postą stebėtojas pasiekė jau permirkęs.
Visgi P.Buterlevičius tikino, kad Kalėdų potvynis jo nestebina – upė staiga neužšalo, joje plaukė ižas, o jis tradiciškai užkimšo upę kiek žemiau SPA „Vilnius Anykščiai“. O pirmadienį, panašu, kad susiformavo dar vienas ižo kamštis, tik aukščiau užtvankos.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Anykščių posto stebėtojas P.Buterlevičius „Anykštai“ kalbėjo, kad grėsmės, jog pajudėjęs ižas išlaužys viską pakeliui, nėra. Pasak jo, ižas yra lengvas ir ne toks grėsmingas kaip per pavasario polaidžius einančios ledo lytys. „Kai amžinatilsį Vytautas Pupeikis vadovavo Anykščių civilinei saugai, manęs per kiekvieną potvynį klausdavo: „Petrai, ką darom?“ Aš jam visada atsakydavau, kad laukim rytdienos, upė pati išsivaduos. Taip ir dabar galiu pasakyti – laukim rytdienos. Nėra čia tragedijos“, – kalbėjo P.Buterlevičius.
Žalą skaičiuos pavasarį
Anykščių rajono vicemeras Dainius Žiogelis „Anykštai“ sakė, kad jis nemažai laiko per pačias Kalėdas praleido prie Šventosios. Upei ėmus lipti iš krantų, buvo atjungtas apšvietimas, bet visi kiti potvynio padariniai lieka stichijos valioje. „Ką mes galime padaryti? Kai nutirps ledas, pamatysime, ar gerai suoliukai ir terasa pritvirtinti“, – dėstė D.Žiogelis.
Numatė, kad bus potvynių
Tilto gatvės projektą atliko anykštėno Juliaus Biliūno vadovaujama UAB„Metro architektūra“. „Prognozavome, jog pakrantė bus užlieta. Projekte numatyta mažosios architektūros elementų standartų klasė yra gerokai aukštesnė, nei galėjo būti pagal reikalavimus“, – apie potvynį kalbėjo architektas.
Jis sakė manąs, jog iš maumedžio padaryta terasa bei metaliniai suoliukai dėl potvynio neturėtų nukentėti. J.Biliūnas dėstė, jog jis žinąs, kad upės lygis galįs pakilti ir dar aukščiau, o tokiu atveju kiltų grėsmė ne tik Tilto gatvės kompleksui, bet ir gyvenamiesiems namams. „Tokiu atveju, matyt, savivaldybė turėtų ieškoti sprendimų“, – sakė Tilto gatvės komplekso projektuotojų vadovas.
Nežino, ar draudimas atlygins nuostolius
Anykščių rajono vicemeras D.Žiogelis kalbėdamas su „Anykšta“ svarstė, jog jeigu potvynis padarys žalos ką tik baigtam Tilto gatvės projektui, draudimas greičiausiai nuostolių neatlygins.
„Žinau, kad draudimas statybos brokui buvo, bet statybos yra pabaigtos“, – kalbėjo D.Žiogelis.