Streikuoti žadančių pedagogų bendruomenėje švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis įžvelgia atskirų profsąjungų įtakos nepasidalijimą ir net trečiųjų šalių provokacijas.
„Kodėl nepasitenkinimas kyla šiuo metu, kada, įvardykime tiesiai, vyksta karas Ukrainoje, kada Rusijos ideologija puola Lietuvą, Latviją, Estiją ir Lenkiją, kaip labiausiai Rusijai kenkiančias šalis, kada mes turime embargą, kada kyla reali grėsmė mūsų ūkiui, mokesčių surinkimui? Staiga profsąjungos pasireiškia su kategoriškais, radikaliais ir praktiškai neįvykdomais sprendimais. Į šitą klausimą turėtų atsakyti kiekvienas žmogus, paklaustas, kam tai yra naudinga“, – įvykių versiją trečiadienį iškėlė švietimo ministras.
D. Pavalkis vardijo, jo nuomone, įtartinus sutapimus.
Kažkodėl sujudėjo Lenkų rinkimų akcija, pajudėjo kai kurios profsąjungos, kažkodėl Kaliningrade, Minske vyksta kažkokie judėjimai, vyksta naujo fronto atidarymas Ukrainos pietuose Mariupolio link. Ką tai reiškia? Sudėkite viską į vieną eilutę ir taps maždaug aišku”, – Rusijos interesus įžvelgė ministras.
Pasak D. Pavalkio, keliantieji radikalius reikalavimus mokytojų atstovai neabejotinai žino, kad Vyriausybė gali diskutuoti tik apie kitų metų biudžeto pertvarkymus, todėl jų norai yra neperspektyvūs.
„Tačiau net ir neigiamai žiūrėdami į tuos keliamus reikalavimus mes kviečiame visas profsąjunga derėtis. Ministro Pirmininko pasirašytas potvarkis Andrių Navicką (Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininką. – ELTA), kaip šio susivienijimo pirmininką, taip pat įtraukė į darbo grupę – mes atviri visiems”, – pabrėžė D. Pavalkis.
Mokytojų ketinimus taip pat neigiamai įvertinęs Premjeras Algirdas Butkevičius laikėsi pozicijos, kad pedagogai geopolitinės įtampos kontekste neturėtų kelti sumaišties šalies viduje.
„Buvau labai nustebęs dėl vieno iš reikalavimų, kad dar šiais metais būtų padidinti atlyginimai, kada žinoma, kad biudžetas yra planuojamas metams ir metų viduryje jis nėra perskirstomas. (…) Aš tikiuosi, kad mokytojų sąmoningumas nugalės ir piketų jie neorganizuos. Tikiuosi, kad mokytojai supranta ir vertina geopolitinę padėtį ir kokia įtampa juntama iš išorės. Jeigu Lietuvoje bus kuriama įtampa ir visa tai darys mokytojai, tada aš labai giliai susimąstysiu”, – įtarimais dalijosi ir Vyriausybės vadovas.
Streikuoti žadančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga” bei Krikščioniškoji švietimo darbuotojų profesinė sąjunga pasigenda socialinio dialogo ir reikalauja mokinio krepšelį bei mokytojų bazinę algą atstatyti iki prieškrizinio lygio. Pedagogai taip pat reikalauja ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimus prilyginti bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimams, mažinti mokinių klasėse skaičių, pasirašyti šakos kolektyvinę sutartį, iki 2015 m. rugsėjo 1 d. sudaryti palankias sąlygas pedagogams išeiti į senatvės pensiją nuo 55 metų.
Jeigu šie reikalavimai nebus vykdomi, grasinama masinėmis akcijomis.
Kol vienos profesinės sąjungos grasina streikais, kitos yra patenkintos šiuo metu vykstančiomis derybomis. Iš profsąjungų ir ministerijų atstovų sudaryta derybinė grupė iki kitų metų balandžio turi paruošti konkrečias programas, dalis jų pradėtų veikti nuo 2015-ųjų rugsėjo, kitos – 2016 ar 2017 metais.
Anot Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko Eugenijaus Jesino, akivaizdu, jog šiemetinio biudžeto sandaros pakeisti neįmanoma, todėl streikuoti planuojančių profesinių sąjungų reikalavimai ir terminai yra nerealūs.
„Pirmą kartą Lietuvos istorijoje praktiškai vyksta derybos, vyksta darbas, todėl dabar įnešti tokią sumaištį, klaidinti mokytojus, vietoj to, kad būtų siekiama švietimo sistemos pokyčių, yra netikslinga”, – teigia E. Jesinas.
Profesinių sąjungų atstovai neigia, jog tarp jų kilo konfliktas. Anot jų, skiriasi tik reikalavimų įgyvendinimo priemonės bei sparta, tačiau dėl bendrų švietimo pokyčių iš esmės yra sutariama.
Premjeras trečiadienį sudarė darbo grupę, kuri ieškos sprendimų, leisiančių pasiekti aukštesnę moksleivių ugdymo kokybę bei sudaryti geresnes mokytojų darbo sąlygas, primena ELTA. Darbo grupėje, kuriai vadovaus švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis, taip pat dirbs Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo, Finansų ministerijų atstovai bei socialiniai partneriai.
Streikuoti grasinančios profsąjungos atstovai tvirtina, jog jų tolimesni veiksmai priklausys nuo darbo grupės veiklos rezultatų.