Nuo sausio 1 – osios vidutinė senatvės pensija vidutiniškai didėja 20 eurų – nuo 268 iki 288 eurų. Nepaisant didėjimo, senatvės pensija išlieka viena mažiausių tarp Europos Sąjungą sudarančių valstybių.
„Anykšta“ antradienio laikraščio rubrikoje „Komentarai“ klausė – kaip manote, ar didėjimo 20 eurų užtenka, kad kompensuotų augančias kainas? Kokia pensija turėtų būti, kad užtikrintų orią senatvę?
Juozas RATAUTAS, buvęs „Sodros“ Anykščių skyriaus vadovas:
– Manau, tas padidėjimas 20 eurų yra nemažas (juk pavertus litais tai beveik 70 litų). Buvo grupė padidėjimų, kurie buvo labai simboliški, o čia jau ženklu. Lieka laukti dar vieno padidėjimo, buvo pažadai nuo liepos pirmos, dabar lyg ir nuo kitų metų sausio 1 d.
Man atrodo, kad būtų daug svarbiau pensiją susieti su ekonomine situacija ar ekonominiais rodikliais. Jei ekonominiais rodikliai, pavyzdžiui, infliacija, didėja, tai pensija turėtų taip pat didėti. Jei pensija priklausytų nuo ekonominės situacijos, o ne politinės valios, žmogus galėtų saugiai jaustis ir planuoti, kainų didėjimas nebūtų toks baisus. Sakyčiau, kad tai būtų socialiai teisingesnis sprendimas. Žinoma, turėtų būti saugikliai, kad pensijos nemažėtų. Teko girdėti puse lūpų, kad Vyriausybėje apie tai diskutuojama.
Kiek užtenka oriai senatvei – labai subjektyvus dalykas. Vienam ir šimtas eurų dideli pinigai, o kitam ir milijonas mažai. Priklauso nuo daug ko. Kokia turėtų būti? Manau orientacija turėtų būti į Europos Sąjungos valstybes. Mano bičiuliai Vokietijoje gauna po 1300 eurų. Jie laisvai pragyvena, perka prekes ir paslaugas, keliauja po užsienį ir labai džiaugiasi gyvenimu. Žinoma, tokiai pensijai pasiekti labai daug trūksta. Gal pensija turėtų būti 60 procentų vidutinio turėto atlyginimo. Gal to ir reikėtų siekti. Dabar vidutinė pensija mūsų rajone nesiekia 40 procentų nuo turėto atlyginimo dydžio. Naujajame socialiniame pakete panašūs principai numatyti. Dabartinė mūsų sistema yra dirbtinai „suplokštinta“ – kuo daugiau gaudavai dirbdamas, tuo mažiau santykinai gausi pensijos ir atvirkščiai. Manau, kad tai socialiai neteisingas įstatymas neskatinantis investuoti į savo pensiją. Pensijos pririšimas prie turėtų pajamų, paprastesnė pensijos skaičiuoklė, žinojimas kiek gautų, skatintų žmogų mokėti mokesčius ir investuoti į savo ateitį.