Viskas, kas pagaminama, suvartojama ir anksčiau ar vėliau virsta atliekomis, kurių didžiuma pasiekia atliekų tvarkymo centrus, tačiau dalis, deja, patenka į aplinką, teršia miškus, paežeres. Tradiciškai balandis vadinamas švaros mėnesiu. Vien per pirmąją balandžio savaitę Anykščių komunalininkai surinko ir į Utenos regiono atliekų tvarkymo centro eksploatuojamą Didelių ir pavojingų atliekų priėmimo ir laikino saugojimo aikštelę atvežė apie 80 tonų atliekų. Vyksta šiukšlių rinkimo akcijos, gyventojams primenamos pražūtingos gamtos šiukšlinimo pasekmės, propaguojama atliekų rūšiavimo svarba ir ką tik įdiegtų taromatų nauda.
Ar keičiasi gyventojų įpročiai? Ar pastebite teigiamų rezultatų, kai pradėjo veikti tarą superkantys taromatai?
Kęstutis ŠEREPKA, Anykščių regioninio parko direktorius:
– Situacija gerėja. Kasmet plaukiam Šventosios upe ir renkam šiukšles. Tokiose akcijose jų surenkame vis mažiau. Kita vertus, taip greitai, kaip norėtųsi, žmonių sąmoningumo ir atsakomybės dėl gamtai daromos žalos procesas nevyksta. Antai poilsiavietėse yra šiukšlių konteineriai, tačiau poilsiautojai vis tiek primėto šiukšlių ne tik pačioje poilsiavietėje, bet ir šalia jos esančiuose vandens telkiniuose, miškuose. Mūsų darbuotojams tenka tas šiukšles surinkti. Teigiamai vertinu balandžio mėnesio aplinkos tvarkymo akcijas, talkas. Jeigu jų nebūtų, niekas nieko nedarytų, būtų prastai. Talkose dalyvavę, manau, nešiukšlina.
Teigiamos taromatų įtakos aplinkos teršimui plastikine ir stikline tara kol kas nepastebėjau. Tuo įsitikinti buvo per maža laiko. Juolab turistinis ir poilsinis sezonas dar neprasidėjo.