Viskas, kas pagaminama, suvartojama ir anksčiau ar vėliau virsta atliekomis, kurių didžiuma pasiekia atliekų tvarkymo centrus, tačiau dalis, deja, patenka į aplinką, teršia miškus, paežeres. Tradiciškai balandis vadinamas švaros mėnesiu. Vien per pirmąją balandžio savaitę Anykščių komunalininkai surinko ir į Utenos regiono atliekų tvarkymo centro eksploatuojamą Didelių ir pavojingų atliekų priėmimo ir laikino saugojimo aikštelę atvežė apie 80 tonų atliekų. Vyksta šiukšlių rinkimo akcijos, gyventojams primenamos pražūtingos gamtos šiukšlinimo pasekmės, propaguojama atliekų rūšiavimo svarba ir ką tik įdiegtų taromatų nauda.
Ar keičiasi gyventojų įpročiai? Ar pastebite teigiamų rezultatų, kai pradėjo veikti tarą superkantys taromatai?
Inga ŽUKAUSKIENĖ, Anykščių savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė (ekologė):
-Taromatų naudą įvertinti dar labai sunku, nes tik 2017 m. I ketvirtyje sužinosime, kiek per taromatus savivaldybės teritorijoje sutvarkyta atliekų ir kiek surinkta rūšiuojamojo surinkimo priemonių pagalba. Taromatų atsiradimą galima vertinti dvejopai. Tai viena iš galimybių gyventojams atsikratyti atliekomis. Bet šias atliekas iš gyventojų rūšiuojamojo surinkimo priemonėmis iš individualių namų valdų ir daugiabučių surenka ir UAB „Anykščių komunalinis ūkis“. Pakuočių tvarkymo organizacijos, atsakingos už pakuočių atliekų tvarkymą, turi remti dvi ganėtinai brangias sistemas, t.y. taromatus ir rūšiuojamąjį surinkimą savivaldybėse.
Rūšiuojamąjį surinkimą (iš individualių namų valdų konteineriais ar maišais), kuris savivaldybėse pradėtas vystyti ne taip jau seniai – nuo 2013 m. Taromatai atsirado nuo 2016 m. vasario. Iki 2020 m. griežtėja pakuočių atliekų perdirbimo užduotys. Valstybė, baimindamasi nepasiekti nustatytų atliekų tvarkymo užduočių pakuočių tvarkymo srityje, įvedė dar vieną sistemą, t.y. taromatus, kad padidintų surenkamų pakuočių atliekų kiekius. Pakuočių tvarkymas gyventojui nieko nekainuoja, jei jis šias atliekas pristato į tam skirtas priemones, t.y. į rūšiavimo konteinerius ar taromatus (nes už šių atliekų tvarkymą gyventojas sumoka pirkdamas prekes). Jei šios atliekos išmetamos į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, tuomet patys gyventojai pabrangina šių atliekų sutvarkymą.
Jei vertinti rūšiavimą, tai surenkamų rūšiuotų atliekų kiekis po truputį didėja. Tuo galima pasidžiaugti. Bet stengtis dar yra kur tiek savivaldybei, tiek gyventojams…
520337 47584Overall, politicians are split on the concern of whether Twitter is much more for business or private use. The first thing could be the fact that you can build up quite a large following of folks. 104633