Vaistų lėtinėms ligoms gydyti sukelti pašaliniai efektai, griuvimai, lovose gulinčių tėvų slaugymas – tai tikrieji senjorų sveikatos iššūkiai. Būtent apie juos, apie būdus su jais susitvarkyti VšĮ Inkocentras kalba savo naujajame paskaitų cikle „Senjorų sveikatos iššūkiai“. Šiandien 11 valandq paskaita vyko Anykščių koplyčioje sergančiųjų diabetu klubo „Ateitis“ nariams ir ne tik jiems…
„Mūsų naujas paskaitų projektas „Senjorų sveikatos iššūkiai“ gimė išklausius ne vieną senjorą, kuris pravėrė Inkocentro duris ir prie arbatos puodelio išsipasakojo savo vargus ir džiaugsmus. Norime, kad mūsų senjorai suvoktų, kaip svarbu išlikti smalsiems, domėtis savo sveikata, gauti naujausią informaciją, bendrauti tarpusavyje, būti judriems. Būdami vaikai ir anūkai norime prisidėti prie senjorų sveikatos stiprinimo, prie teisingo, sveiko senėjimo“, – sako Inkocentro vadovė Jurga Misevičienė.
Inkocentro partneris Akių sveikatos centras susitikimų metu papasakos apie gero regėjimo išsaugojimą bei būdus, kaip išlikti darbingiems net kai jis ima sparčiai prastėti. „Kalbėsime apie trečią didžiausią bėdą vyresniame amžiuje – šlapimo nelaikymą. Vyresniame amžiuje su tuo susiduria 40 proc. moterų ir 30 proc. vyrų. Neretai lėtinių ligų gydymas suteikia papildomą susirgimą – šlapimo nelaikymą. Bus pateikta daug patarimų, kaip to išvengti ir gyventi kokybiškai, jeigu problema yra lėtinė“, – naują paskaitų projektą pristato J. Misevičienė.
Bene labiausiai senjorų gyvenimo kokybė priklauso nuo griuvimų. „Vyresnis žmogus gali nukristi ne tik dėl to, kad slidu, bet ir dėl to, kad ryte padidėjęs kraujo spaudimas, galva susvaigo. Slidžios šlepetės, netinkama kiliminė danga, staigus kėlimasis iš lovos – senjorai rizikuoja patirti sunkias griuvimų traumas net namuose. Jiems reikia priminti svarbiausias taisykles, kad ir lauke, ir namie jie išliktų saugūs“, – sako J. Misevičienė.
Inkocentro rengiamų seminarų metu bus pateikta naudinga informacija tiems senjorams, kurie šiuo metu slaugo savo tėvus, kuriems reikia nuolatinės slaugos. „Slaugyti lovoje gulintį žmogų yra ne mažesnis iššūkis nei kovoti su kokia nors lėtine liga. Žmogų reikia kilnoti, prausti, maitinti, vartyti, keisti sauskelnes – tai sunkus darbas, kuris mūsų šalyje nėra suvoktas ir nėra vertinamas. Senjoras, kuris turi kažkokių sveikatos sutrikimų (padidėjusį kraujospūdį, diabetą,
artritą) dėl nuolatinės slaugos jaučia nuovargį, izoliuojasi, nustoja bendrauti, tai sukelia naujus sveikatos iššūkius“, – sako slaugytoja Jolita Šukienė, kalbėsianti apie tinkamos slaugos taisykles.
„Prie arbatos, kvapnių kepinių kalbėsimės su senjorais apie jiems svarbius dalykus, nes, kaip jau ne kartą teko įsitikinti, neretai senjorams reikia paprasčiausios žmogiškos šilumos, gero žodžio, išklausymo ir jie ima šypsotis. O kad šypsena veide nedingtų, reikia mokytis spręsti sveikatos problemas. Vyresniame amžiuje vaistų vartojimo jau sunku išvengti, tačiau daug gero sau galima padaryti tinkamai maitinantis, kažko vengiant, į kažką kreipiant daugiau dėmesio. Norime akcentuoti sveikos gyvensenos svarbą vyresniame amžiuje, norime, kad senjorai domėtųsi, išliktų smalsūs, nebūtų kategoriški dėl naujovių, nes dažnai žmonės kažką išgirsta ir paskui 20 metų su ta idėja gyvena. Reikia būti lankstesniems. Tas irgi užtikrina gyvybingumą ir jaunatviškumą“, – sako Inkocentro vadovė Jurga Misevičienė.