Kava yra tūkstantmečius siekiančią istoriją turinčių ir vienas populiariausių gėrimų visame pasaulyje. Yra įvairiausių priežasčių, kodėl didelei daliai žmonių kava neatsiejama nuo kasdienybės. Kava išsiskiria ne tik mažu kaloringumu, tonizuojamuoju poveikiu, išraiškingu skoniu bei aromatu, tačiau ir nauda sveikatai.
Stanfordo universiteto (JAV) mokslininkai nustatė, kad kavoje esantys antioksidantai mažina su senėjimu susijusį lėtinį uždegimą organizme. Jų teigimu, išgerdami vieną kavos puodelį per dieną galime sumažinti ankstyvosios mirties riziką.
Jungtinės Karalystės Southamptono universiteto mokslininkai ištyrė, kad dviejų kavos puodelių per dieną suvartojimas gali sumažinti kepenų cirozės riziką. Kiti tyrimai rodo, jog kavoje esantis kofeinas stimuliuoja virškinamojo trakto veiklą, didina fizinį pajėgumą ir sumažina vėžio išsivystymo riziką.
Šiandien rinkoje dominuoja dvi pagrindinės kavos rūšys – malta kava ir tirpi kava. Tiek tirpi kava, tiek malta kava yra gaminama iš tų pačių žaliavų – šviežių kavos pupelių. Tačiau tirpi kava yra daug pigesnė, lyginant su iš skrudintų kavos pupelių, kurių galima rasti Coffee Loft elektroninėje parduotuvėje, gaminama malta kava.
Kyla klausimas, ar tirpi kava maltai kavai „nusileidžia“ ir savo skonio savybėmis, poveikiu organizmui?
Tirpios kavos atsiradimo istorija
Jei iš skrudintų kavos pupelių pagaminta malta kava pradėta vartoti maždaug XV a. viduryje, tirpios kavos atsiradimo ištakos siekia XVIII a.
Pirmoji tirpios kavos rūšis buvo pagaminta 1771 metais Didžiojoje Britanijoje ir pavadinta „kavos mišiniu“. JAV tirpi kava atsirado 1851-aisiais, Pilietinio karo metu. 1890 m. Naujojoje Zelandijoje buvo užpatentuotas pirmasis tirpios kavos gamybos metodas, kada kavos ekstraktas buvo išdžiovinamas karščiu prieš jo apdorojimą galutiniam tirpios kavos produktui.
Tirpi kava išpopuliarėjo Pirmojo pasaulinio karo metu, kada JAV prie kariams skirtų davinių pradėjo tiekti tirpią kavą. Nepaisant to, tirpios kavos gamyba pasaulyje vis dar nebuvo paplitusi.
1930 m. dėl kavos pupelių pertekliaus Brazilijos kavos institutas paprašė „Nestle“ kompanijos sukurti aromatingą tirpios kavos produktą, kuris leistų užtikrinti ilgesnę kavos galiojimo trukmę ir paprastesnį sandėliavimą. 1938-aisiais įvyko proveržis: „Nestle“ pradėjo pardavinėti tirpią kavą „Nescafe“, kurią imta plačiai vartoti Antrojo pasaulinio karo metu.
Iki 1954 metų „Nestle“ tirpią kavą gamino su pridėtiniais angliavandeniais, kurie suteikdavo intensyvesnį skonį, tačiau sumažindavo kavos kokybę. Pradėjus taikyti kavos ekstrakto džiovinimo šalčiu metodą, imta gaminti aukštesnės kokybės tirpią kavą. Ir dabar šiuo metodu dažniausiai gaminama tirpi kava.
Tirpios ir maltos kavos gamybos skirtumai
Gaminant tirpią kavą, šviežios kavos pupelės yra skrudinamos, smulkiai sumalamos ir ištirpinamos vandenyje. Po to gautas koncentratas džiovinamas vienu iš dviejų būdų: užšaldant arba purškiant šiltu oru. Šio gamybos proceso metu gaunamos kavos granulės, kurios, užpiltos vandeniu, iškart ištirpsta, nepalikdamos jokių nuosėdų (kavos tirščių). Tirpi kava – tarsi iš anksto paruoštos maltos kavos forma, „greita“ alternatyva įprastam kavos virimo procesui.
Tuo tarpu gaminant įprastinę maltą kavą, šviežios kavos pupelės yra tiesiog paskrudinamos ir sumalamos. Parduotuvėse galima įsigyti tiek maltos kavos, tiek skrudintų kavos pupelių, kurias galima susimalti namuose, taip kavos gėrimui suteikiant dar daugiau šviežumo. Sumaltos kavos pupelės yra užpilamos, perkošiamos arba verdamos karštame vandenyje, kol yra išgaunamas gėrimas su nuosėdomis. Šviežiai maltos kavos ruošimo būdas užtrunka ilgesnį laiką, kol atsiskleidžia gėrimo skonis, ir reikalauja specialių prietaisų (jei skrudintas kavos pupeles susimalate patys, naudojate kavinuką).
Naudojant tirpią kavą, daug greičiau paruošite kavos gėrimą – kavos granulės, užpiltos vandeniu, ištirpsta per kelias sekundes. Ji taip pat pasižymi mažesniu svoriu ir tūriu, negu to paties kiekio kavos pupelės ar malta kava. Tinkamai sandėliuojant, tirpiai kavai būdingas ir ilgesnis galiojimo laikas. Be to, parduotuvėse galima rasti tirpios kavos mišinių, papildytų pieno milteliais, cukrumi, saldikliais, pridėtiniais skoniais. Taip pat tirpios kavos be kofeino.
Gali atrodyti, kad tirpi kava yra daug optimalesnis pasirinkimas, norint greitai ir lengvai mėgautis kvapniu kavos puodeliu. Kita vertus, didelė dalis baristų teigia, kad tirpi kava nėra tikroji kava, o daug prastesnės kokybės gėrimas, „užsimaskavęs“ skambiu pavadinimu.
Kodėl kavos gurmanai renkasi maltą kavą
Pirmiausia, tirpios kavos gamybos metu yra pašalinama didžioji dalis eterinių aliejų ir kitų mikroelementų, kurie kavai suteikia sodrų, subtilų skonį ir aromatą. Tirpioje kavoje taip pat yra apie 50 procentų mažesnis kofeino kiekis, lyginant su malta kava, dėl ko ji pasižymi silpnesniu tonizuojamuoju poveikiu.
Ekspertai teigia, kad jei maltos kavos rūšys gali ženkliai varijuoti pagal kokybės kriterijų, tai tirpi kava bene visuomet bus žemos kokybės. Tai susiję su tuo, jog didžioji dalis tirpios kavos produktų yra gaminami iš pigiausių, žemos kokybės robusta kavos pupelių, kurios kavai suteikia kartų skonį.
Nepaisant to, tiek tirpioje, tiek maltoje kavoje yra panašus kiekis antioksidantų, todėl tirpi kava taip pat turi teigiamą poveikį sveikatai. Žinoma, šiuo atveju nekalbame apie tirpios kavos produktus, į kuriuos pridėta cukraus, pieno miltelių ar kitų skonį, aromatą stiprinančių medžiagų. Pridėtinių medžiagų turinčios tirpios kavos neretai yra ir daug kaloringesnės.
Tirpi kava yra greitai ir lengvai paruošiama be jokių papildomų prietaisų, todėl yra puikus pasirinkimas keliaujant ar iškylaujant. Ji taip pat gali būti naudojama vaisių kokteilių (glotnučių), pyragų ar marinatų gamyboje.
Tačiau turbūt nerastume kavos gurmano, kuris kasdieniam vartojimui rinktųsi tirpią, o ne maltą, kavą. Jei norite, kad jūsų kavos puodelis būtų turtingo skonio, išraiškingo aromato ir aukščiausios kokybės sudėties – virkite kavą iš skrudintų kavos pupelių arba jau sumaltos kavos.
skaiciau kad tirpi kava yra nenaudinga\daug geriau malta kava\