Nuo ateinančių metų liepos 1 dienos Lietuvoje ims veikti centralizuota greitosios medicinos pagalbos sistema. Nebeliks atskirų pagalbos stočių, visos šalyje veikiančios brigados dirbs centralizuotai. Pačiai idėjai pritaria ne tik politikai, tačiau ir pagalbą teikiančių medikų bendruomenė, tiesa, iki reformos dar reikia išgyventi, kai kuriems, deja, pačia tikriausia tų žodžių prasme.
Didžiausią nerimą man kelia pereinamasis laikotarpis, tarp šio rudens ir kitų metų liepos, kai visos pusės jau žino, kad reforma tuoj prasidės, tad poliklinikos, kurių atsakomybėje dabar yra greitosios ekipažai, nebenori skirti dažnai ribotų savo išteklių įrangos ir priemonių atnaujinimui, o Sveikatos ministerijai ši prievolė dar irgi nėra perėjusi. Turime bene dešimt mėnesių, kai niekas nenori skirti lėšų tam, jog nė vienas greitosios automobilis, kurių ir taip ženkliai trūksta, neišeitų iš rikiuotės, kad automobiliuose užtektų visų reikiamų priemonių ir jos būtų atnaujintos pagal poreikį.
Mano raginimas skirti šiam laikotarpiui papildomus 5 milijonus iš valstybės biudžeto tuo pačiu yra ir raginimas Sveikatos apsaugos ministerijai ir ministrui prisiimti atsakomybę už tai, kas nutiks, jei lėšos nebus skiriamos ir greitoji medicininė pagalba negalės reaguoti į iškvietimus. Jau dabar turime absurdišką situaciją, kai medikams paliekama spręsti pas ką vykti pirmiau, ką vežti į priimamąjį, o kas pajėgs ten nueiti pats, neturint jokios reikalingos informacijos spręsti, kas gali numirti, o kas dar turėtų pagyventi, kol ekipažas atsilaisvins. Sistemines problemas, kurios kainuoja žmonių gyvybes, būtina spręsti nedelsiant.
Papildomos įtampos įneša tai, jog drauge su greitosios medicinos pagalbos centralizacija vykdoma ir sveikatos įstaigų reforma, regionuose daug kur uždarinėjami atskiri skyriai, pavyzdžiui akušerijos ir ginekologijos, ar ištisos ligoninės. Tad susiduriame su situacija, kai greitajai medicininei pagalbai pacientą vietoje kelių kilometrų reikia vežti keliolika, o dar dažniau keliasdešimt. Reformos sveikatos apsaugos srityje yra reikalingos, o gal net būtinos, tačiau vienu ir nelabai apgalvotai reformuojant viską tik kuriamos papildomos problemos, kurias ministerijai sprendžiant ir planuojant pacientams tenka išgyventi. Arba neišgyventi.
Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų patiriamas stresas ir krūvis yra didžiulis, juos slegianti atsakomybė sunkiai pamatuojama. Net nedirbant šio darbo galima suprasti, su kiek daug skirtingų emocijų jiems tenka susidurti per dieną. Šalia savo tiesioginio darbo jie dar turi būti psichologais, socialiniais darbuotojais, sunkumų kilnotojais, o kartais, deja, atpirkimo ožiais dėl neišspręstų sisteminių problemų, kainuojančių žmonių gyvybes.
Pereinant prie centralizacijos, o ir jai prisidėjus, privalome ne tik perbraižyti regionų ribas, bet, pirmiausia padidinti budinčių brigadų skaičių, užtikrinti kuo palankesnes socialines garantijas šį nelengvą darbą dirbantiems, pasirūpinti, jog darbuotojų krūvis būtų pakeliamas ir nekenktų jų pačių sveikatai bei sąžiningai atlyginti už kasdienį darbą. Greitosios pagalbos medikai yra pirmieji, kurie atskuba sutrikus sveikatai, jie yra pirmieji, kurie susiduria su paciento kančia ir artimųjų nerimu, kartais jie yra tie, kuriems tenka pranešti liūdniausią žinią. Ir deja, dažnai jie laikomi kaltais dėl to, kad nespėjo, vėlavo, neišgelbėjo, nenumatė pasekmių. Neteigiu, jog žmogiškų klaidų nepasitaiko – jų daro visi, tiesiog sakau, jog pirmiausia pati sistema turi sudaryti palankiausias įmanomas sąlygas gyvybei išgelbėti ir tik tada tikėtis to iš medikų.
Kol neužtikrinamas reikiamas ekipažų skaičius, tinkamas medikų darbo krūvis, atstumas iki paciento, kurį būtų galima įveikti per kuo trumpesnį laiką, visa reikiama įranga ir priemonės, bei nesudaromos geriausios įmanomos galimybės gyvybei gelbėti, tol tragiškos mirtys greitajai pagalbai pavėlavus yra labiau sistemos ir jos kūrėjų, ne tiesioginės pagalbos teikėjų atsakomybė.
Visi suprantame, jog gyvybė yra neįkainojama, tačiau nuolat stengiamasi pataupyti ten, kur tinkamas lėšų skyrimas ir panaudojimas yra gyvenimo ir mirties klausimas. Aš kviesčiau per šį, pereinamąjį laikotarpį, keliauti pasikliaujant šiame lauke veikiančiųjų įžvalgomis, atsiliepiant į jų prašymus, įsiklausant į pasiūlymus ir nerimą. Iš tikrųjų išvengti tragiškų ir nereikalingų mirčių galime ne ieškodami kaltų, joms įvykus, o padarydami viską, kad pagalbą teikianti sistema veiktų sklandžiai.
Mirtis visus suligins
Man atrodo,kad šita pertvarka nieko gero neduos.Gali būti taip,kad pablogins situacija.
Kas atsakys jei po pertvarkos padaugės mirčių?Žmonių trūksta visur ir daugiau ekipažų
nepadaugėjo.Koks stovis transporto priemonių,neaišku?Ar nebus tai brigada išvažiuoja pas ligonį i kaimą ir greitoji sugedo.Kedainiai jau žada mažinti,vietoj penkių,bus keturios brigados.Sunerimus vadovė,skambina pavojaus varpais .Viską sprendžia Kedainių savivaldybė.Nes sveikatos sistemos pertvarką vyksta gal 20metu ir niekaip jos užbaigti negali.Kaip nekeista mes vis bandom išradinėti dviratį,kuris seniai jau yra išraštas.
Viskas su pertvarka blogai nes žmonės palikti mirt . Dulkys pasistengė kad žmonės paliktu šia raudu žeme. Veryga tai nors dirbo geras buvo ministras ir nereikia čia stumt ant žmogaus .
Iš kriaušės išdribai, kad taip nusikalbi?
vadinkis buriatu, jei tau čia viskas ok
Stiprus politikas ir vyras stiprus. Galėtų pasibaugus kadencijai Seime dirbti Anykščiuose baseine gelbėtoju ar greitosios vairuotoju. Kiek gi galma iš politikos pinigus darytis kaip Leninas darė praeityje.
Tikrai taip.
🙂 Puikus pasiūlymas. Tik jis jo nepriims. Prie lovio pripuolus neįmanoma atprasti…..
Toks terminas, kaip morali politika, nežinomas? KK
Jeigu šeimininkų planas naikinti tauta , laisvina teritorija.o šitas svabo Šuo tik.
Negaliu žiūrėt į šitą snukį ,melagis ir nulis .
Jo snukys aferisto ,už babkes motiną parduotų ?
Nesvarbios tos greitosios ir šitų kaimų žmonės, svarbu kad Seimo nariams bus iš ko algas ’’už nosies krapštymą’’ bus pakelti ?
Kaži, ar tik už krapštymą kels, ar ir už bezdėjimą ten ….?
Nekeis temos. Tomas normaliai mąsto.
Jo greitoji Anykščiuose. Atvažiuoja. Nieko nedaro ir iš kart važiuoja į kitą iškvietimą, liepia žmogui paččiam eiti į ligoninę, žmogus nespėjo nueiti ir mirė. Kas taip organizuoja greitųjų darbą, kodėl skirstomi žmonės. Ar rajono merui tai nerūpi.
Visiška teisybė kad skirstomi žmonės.Dėl krepšininko mirties aiškinasi kodėl greitoji per ilgai važiavo,o ka del šitos mirties pasakys greitosios vadai.Manau abiem atvejais turėtu būti atliekami išsamūs patikrinimai.
Tai yra tiesa.Pas broli atvažiavo ir pranešė jiems važiuokit kitur,nes ten miršta žmogus.
Pablogėjo savijauta,kvietė greitąją vėl.Atvažiavo ir išgelbėti nebesugebėjo.Tai tokia ta medicina pas mus.
Po verygmečio lengva nebus.
Tomas nematė, ką valstiečių partija darė su Lietuvos sveikatos sistema? Dabar praregėjo?
Svarbu išlikt bet kokiom salygom prie šilto ’’valstybinio lovio’’ dar nors vieną kadenciją !
Tai teisybė.
Jei susitepei draugystėmis su Karbauskis, Veryga, tai būk vyras ir pasėdėk ant atsarginių suolelio.
Ką čia bludiji Normaliai siūlo kiek čia losi briedą