Į Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejų Kunigiškių kaime liepos 17-ąją rinkosi žmonės ne tuščiomis rankomis, bet nešini medžio skulptūromis, tapybos darbais, įvairiais suvenyrais, mezginiais ir audiniais.
Į Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejų Kunigiškių kaime liepos 17-ąją rinkosi žmonės ne tuščiomis rankomis, bet nešini medžio skulptūromis, tapybos darbais, įvairiais suvenyrais, mezginiais ir audiniais.
Ir neatsitiktinai. Nes tą šeštadienį čia, buvusioje kanauninko Juozo Tumo-Vaižganto pradžios mokykloje, kur daugiau kaip dvidešimtį metų veikia muziejus, vyko tradicinis, jau trečiasis, Svėdasų krašto talentų sambūris „Ieškokime „deimančiukų” savyje ir šalia savęs”, kurį organizavo Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus, Vaižgantiečių klubas „Pragiedrulys” ir Anykščių kultūros centro Vaitkūnų skyrius.
Pirmiausia muziejuje organizuota renginio dalyvių darbų paroda. Svėdasiškė juostų audėja Aušra Petniūnaitė išdėliojo margaspalves tautines juostas, butėniškis Audrius Mikuckis, anksčiau atsiveždavęs įvairių dirbinių iš metalo, šį kartą pradžiugino medinėmis skulptūromis. Daujočių kaimo gyventojos Irinos Gudelienės nuostabūs tapybos darbai labai derėjo ant senovinės mokyklos- muziejaus lauko sienos. Su savo dailiais rankdarbiais atskubėjo trys kunigiškietės. Dovilė Buzėnaitė eksponavo parodoje unikalius siuvinėtus paveikslus ir kitokius kūrinėlius, Alma Kuolienė pat atsinešė spalvingų siuvinėtų piešinių ir įvairių nėrinių, o Genė Kovienė muziejuje patiesė gražią savo rankomis sukurtą, išpuoselėtą staltiesę. Gykių kaimo gyventoja Onutė Šukienė atsivežė ne tiktai savo, bet ir dukros Marijos Šukytės siuvinius bei kitokius nuostabaus grožio rankdarbius. Kadangi Onutė dar garsėja kaip puiki šeimininkė, gardžių valgių gamintoja, ji visus pradžiugino ir namine duona, skaniais sūriais, o iš sviesto pagaminta…karvutė papuošė po renginio oficialiosios dalies organizuotą kuklių vaišių stalą. Ne vieno renginio dalyvio akys „užkliuvo” už vaitkūnietės Rūtos Kirkliauskaitės, svėdasiškės bibliotekininkės Dalios Paulavičienės sukurtų įstabių suvenyrų, daujotiškės Elvyros Kaušpėdienės numegztų margaspalvių kojinių ir pirštinių, svėdasiškių Onutės Jėckienės ir Birutės Giedraitienės nėrinių. O svėdasiškė aktyvi visuomenininkė, praėjusių metų Vaižganto mažosios premijos „Už kūrybinius nuopelnus Svėdasų kraštui” laureatė Irena Guobienė vieną muziejaus sieną papuošė…”Tautiška giesme”. Šį kūrybiškai atliktą darbą apžiūrinėdami parodos svečiai spėliojo, ar Lietuvos himno raidės audekle yra išsiuvinėtos ar numegztos. Darbštaus ir sumanaus svėdasiškio Algimanto Barono rankų palytėtos, muziejuje tiesiog „pražydo” įvairiaspalvės iš medžio ištekintos tulpės. Žavėjo ir fotografų darbai. Svėdasų J.Tumo-Vaižganto gimnazijos moksleivė vaitkūnietė Simona Bagdonaitė sukūrė ištisą fotografijų ciklą „Padangių egzotika” ir spalvotomis nuotraukomis įrodė, kokie įdomūs, išraiškingi ir nepakartojami gali būti…debesys. O kariškis Oro gynybos bataliono atstovas ryšiams su visuomene, dažnai aplankantis gimtąjį Gykių kaimą, Raimundas Kovas atvežė parodai nuotraukų su Svėdasų vaizdais. Na, o kunigiškiečio auksinių rankų meistro Jaroslavo Vetenkio kūrinys į muziejų tiesiog būtų net netilpęs. Užtai jis papuošė muziejaus kiemelį ir tapo visų kunigiškiečių pasididžiavimu. Tai – ornamentuotas kryžius, kurį savo rankomis sukūrė, išpuoselėjo Jaroslavas…
Svėdasų krašto „deimančiukų” darbų parodos organizavimas- tai tik dalis tradicinio talentų sambūrio. Kita renginio dalis buvo meninė, nes muziejaus kiemelyje pasirodė balsingieji Svėdasų krašto „deimančiukai”. Gerai visiems žinoma dainų kūrėja ir atlikėja svėdasiškė Onutė Jėckienė, žinoma, padovanojo žiūrovams keletą savo kūrinių. Ne tiktai kitų autorių, bet ir savo kūrybos dainas, akomponuodamas gitara, atliko ir Algimantas Baronas. Dvi kunigiškietės, ką tiktai užbaigusios Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, Sandra Skukauskaitė, tapusi diplomuota chorinio dirigavimo specialiste, ir Renata Buzėnaitė, pasirinkusi akordeono studijas, savo kraštiečiams atliko keletą įsimintinų dainų. Svėdasų seniūnijos seniūnas Valentinas Neniškis, pasidžiaugęs tokiu tradiciniu talentų sambūriu, „deimančiukų” paieškomis, taip pat prisiminė savo pomėgį ir pagrojo lūpine armonikėle. Lietuvai pagražinti draugijos Svėdasų skyriaus pirmininkė, svėdasiškių literatų klubo „Sietuva” vadovė Alma Švelnienė skaitė savo eiles. Keletas balsingų Svėdasų moterų, dalyvavusių sambūryje Kunigiškiuose, čia pat, ekspromtu, be jokių repeticijų, irgi gražiai padainavo. Joms pritarė ir akordeonu akomponavo Onutė Jėckienė. Na, o vedančiosios Anykščių kultūros centro Vaitkūnų skyriaus renginių organizatorės Aldonos Bagdonienės pakalbinti turėjo progos pasisakyti, pasidalinti kūrybinėmis mintimis, savo patyrimu visi Svėdasų krašto talentai.
Visiems ankstesnių metų sambūrių dalyviams prisiminimui buvo dovanotos įrėmintos spalvotos didelio formato fotografijos, o naujiesiems, pirmą kartą dalyvavusiems tokiame renginyje įteiktos specialiai parengtos ir atspausdintos Dėkavonės.
Kadangi Svėdasų krašto „deimančiukų” sambūrius numatyta organizuoti ir ateityje, buvo išrinktas ir tokio sambūrio vadovas. Seniūnės pareigos patikėtos ir „laimės pasaga” įteikta svėdasiškei tautodailininkei, dainų kūrėjai Onutei Jėckienei. Taip pat buvo pagerbta vyriausia sambūrio dalyvė svėdasiškė nėrinių kūrėja Birutė Giedraitienė bei jauniausia dalyvė fotografė Simona Bagdonaitė, kurios apdovanotos knygomis.
Po oficialiosios dalies visi susirinko į muziejų, kur pabendravo prie arbatos, kavos ar gaiviųjų gėrimų puodelio, saldumynų, pasivaišino Onutės Šukienės paruoštais gardėsiais, dar susibūrė ir bendroms dainoms.
Renginio organizatorė ir vedėja Aldona Bagdonienė, atsisveikindama visiems linkėjo kūrybinės sėkmės, išsakydama nenuilstančio „deimančiukų” ieškotojo kraštiečio rašytojo kanauninko Juozo Tumo- Vaižganto žodžius : „Tikras kūrėjas, idėjos gimdytojas, kuria laisvėje ir nelaisvėje, klėty ir prieklėtyje, nes…turi kurti, nes negali nekurti: kas sieloje susidaro, turi pasireikšti…”
Trečiąjį Svėdasų krašto talentų sambūrį „Ieškokime „deimančiukų” savyje ir šalia savęs”, kaip ir pirmuosius, parėmė Anykščių rajono savivaldybė.