Nuo Naujųjų metų Troškūnų ligoninė tapo Anykščių rajono savivaldybės ligoninės padaliniu.
Tokį sprendimą pakeisti ligoninės pavaldumą Anykščių rajono savivaldybės taryba priėmė dar vasara.
Pasikeitė ne tik ligoninės pavaldumas – daugiau nei 20 metų Troškūnų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninei vadovavęs vyriausiasis gydytojas Rimondas Bukelis paliko šias pareigas.
Gydymo įstaigų vadovai prieš politikų sprendimus – bejėgiai
Paklausta, kodėl iš jos vadovaujamos įstaigos buvo „atimtas“ vienas padalinys, Anykščių Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Zita Neniškienė svarstė: „Sveikatos politiką rajone formuoja politikai, jie taip nusprendė, o mes privalom jų sprendimus vykdyti. Kiekvienas mes žiūrim iš savo „varpinės“ – mums gal atrodo vienaip, Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis galbūt žiūri plačiau ir jam atrodo kitaip… Sunku pasakyti. Galiu tik patvirtinti tai, kad kol Troškūnų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė priklausė mūsų įstaigai, buvo teikiamos tikrai labai kokybiškos paslaugos – ir maistas šiems mūsų ligoniukams turėjo labiau kvepėti, ir slaugos priemonių buvo suteikiama tiek, kiek kiekvienam individualiai reikėjo, o ir vyriausiąjį daktarą Rimondą Bukelį visi pacientai nuoširdžiai mylėjo… Labai tikiuosi, kad ir ateityje taip bus, tik esu tikra, kad rasti tokį gydytoją, koks buvo R. Bukelis, bus nelengva“.
Pasak Anykščių PSPC direktorės pagal licenciją stacionarinės asmens palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos yra priskirtos pirminiam sveikatos priežiūros lygiui, t.y. pirminiams sveikatos priežiūros centrams, ambulatorijoms ir t.t. Tuo tarpu vaikų raida – jau antrinio sveikatos priežiūros lygio paslauga, tačiau mūsų rajone šią paslaugą kažkodėl vykdo ne Anykščių ligoninė, o Anykščių PSPC.
„i“ pasiteiravus Anykščių rajono savivaldybės ligoninės vyriausiojo gydytojo Dalio Vaigino, kodėl, jo nuomone, reikėjo pakeisti palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų teikėją, pašnekovas į klausimą atsakė lakoniškai: „Neturiu atsakymo, tokia buvo steigėjo valia“.
K. Tubis: „Asmeniškumų
šiame sprendime nėra“
Apie Troškūnų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę „“ teiravosi ir Anykščių rajono mero K. Tubio. Rajono vadovas ėmėsi aiškinti įstatymus: „LR Vyriausybė 2015 m. gruodžio 9 d. nutarimu Nr. 1290 „Dėl ketvirtojo sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo etapo plano patvirtinimo“ patvirtino Ketvirtąjį sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo (sustiprėjimas, sutelkimas – Tarptautinių žodžių žodynas) planą. Sveikatos apsaugos ministerija buvo įpareigota sudaryti kiekvienos apskrities ketvirtojo sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo etapo įgyvendinimo koordinavimo tarybas.
Pasak mero, į šių tarybų sudėtį buvo įtraukti atitinkamos apskrities ligoninių vadovai, apskričiai priklausančių savivaldybių atstovai, Sveikatos apsaugos ministerijos bei Valstybinės ligonių kasos atstovai, o prireikus – ir pacientus vienijančių asociacijų atstovai bei visuomenės sveikatos specialistai.
Anykščių rajono savivaldybės gyventojų interesams apskrities koordinavimo taryboje atstovavo meras K. Tubis ir Anykščių rajono savivaldybės ligoninės vyriausiasis gydytojas Dalis Vaiginas.
„Koordinavimo tarybos veiklos metu buvo prieita prie išvados, kad tokią pačią paslaugą teikiančias valstybines sveikatos priežiūros įstaigas (Anykščių ligoninė taip pat teikia slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas – aut. past.), siekiant didinti jų efektyvumą ir gerinti teikiamų paslaugų kokybę, būtų tikslinga perkelti į vieną įstaigą“, – kalbėjo meras.
Paklaustas, ar stiprinant ir didinant Anykščių ligoninės teikiamų paslaugų spektrą, nėra siekiama sumenkinti Anykščių PSPC veiklos, rajono vadovas K. Tubis sakė: „Ligoninių tinklo konsolidavimo etapo plano įgyvendinimas neturi nieko bendro su asmeninėmis simpatijomis ar antipatijomis“.
Gražiai renovuoto pastato
prireikė ir kitiems
2015 m. lapkričio pabaigoje Troškūnų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė buvo atidaryta po ilgiau nei planuota trukusios renovacijos.
Kaip sakė Anykščių PSPC direktorė Z. Neniškienė, tokiomis sąlygomis, kokios buvo iki remonto, įstaiga dirbti ir teikti kokybiškų paslaugų nebegalėjo: „Mums tiesiog nebebūtų išdavę licencijos… Labai trūko lifto, sunkiai higienos normas atitiko sanitariniai mazgai, nuprausti sergantį ir mažai judantį žmogų be pagalbinės technikos slaugytojoms tikrai buvo sunku, jau nekalbu apie blogą vėdinimo sistemą, kuri tokiose įstaigose turi būti ypač aukštos kokybės. Dėl prastos ventiliacijos kaupėsi drėgmė bei šlapo ir pelijo sienos… Atlikus renovaciją, viskas pasikeitė iš esmės. Man atrodo, net ten besigydantys žmonės tapo laimingesni. Aš visada sakydavau, kad ne sienos ir ne langai gydo žmogų, o aparatūra ir personalas. Tačiau šią mano teoriją sugriovė po Troškūnų ligoninės renovacijos išgirstos ten besigydančių žmonių padėkos. Pacientai pradėjo sakyti, koks puikus personalas, kokios geros slaugytojos, aš jiems aiškinu, kad ir anksčiau tos pačios buvo, jie su tuo nesutinka. Teigia, kad dabar žymiai mandagesnės, paslaugesnės, kaip puiku, erdvu, ir maistas koks skanus ir t.t. Vadinasi, šalia gerų darbuotojų reikia ir gražios aplinkos“.
Paklausta, ar būtų ryžęsi renovacijai, jeigu žinoję apie valdžios ketinamus pakeisti Troškūnų ligoninės pavaldumą, gydytoja Z. Neniškienė buvo kategoriška: „Žinoma, ne. Jeigu prieš renovaciją būtume nors kažką apie tai žinoję, būtume kategoriškai nesutikę ir sakę, kam tuos Troškūnus renovuoti, geriau renovuoti šitiek turinčios ligoninės pastatus…
Kol vyko renovacija, pacientai buvo perkelti į Troškūnų bei Svėdasų ambulatorijas. O jas reikėjo bent jau minimaliai „aptvarkyti“, kad ligoniai ten galėtų gyventi ir gydytis. Visos įdėtos lėšos – tai mūsų įstaigos lėšos, nuo PSPC gydytojų atimti pinigai. Bet aš nesigailiu, darėm rajono gyventojams, rajono gyventojams ir liko…“ – sakė Anykščių PSPC direktorė.
„Dar 2012 m. Ligonių kasų direktorius Anykščių ligoninei siūlė perimti slaugą. Bet ligoninė tada sutiko paimti tik pačią paslaugą, bet ne Troškūnuose dirbusius darbuotojus. Taigi, tada rajono vadovai nutarė, kad reikia renovuoti Troškūnus ir palikti viską mums. Aišku, mes apsidžiaugėm, turėjom planų, tačiau, kai viską padarėm, ir kitiems gražiai sutvarkytų pastatų prireikė…“ – kalbėjo gydytoja Z. Neniškienė.
Pasak direktorės, planuose buvo pastatyti pavėsinę, pastatą aptverti tvora, kad į kiemą išėję pacientai jaustųsi saugiau, mat ligoninė įsikūrusi prie pat kelio. Kineziterapeutė turėjo idėjų vasarą geriau besijaučiantiems žmonėms lauke vesti lengvas mankštas.
Pasikeitimai į gera
planuose yra
Tiesa, tvora pastatą aptverti planuoja ir naujasis Troškūnų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorius D. Vaiginas. Paklaustas, kaip planuoja pagerinti ir ar planuoja dar labiau gerinti pastato būklę, teikiamų paslaugų kokybę, gydytojas kalbėjo: „Bus ieškoma galimybių apšiltinti sienas, nes jos renovacijos metu nebuvo apšiltintos pagal šiuolaikinius statybos reikalavimus. Taip pat bandysime ieškoti būdų, kaip tobulinti pastato šildymo – vėdinimo sistemą, automatizuojant esamą autonominę sistemą“.
Planuojama ieškoti būdų ir kaip racionalizuoti maisto ruošimą pacientams, centralizuojant visos ligoninės maisto ruošimo ir išdavimo sistemą. Pasak D. Vaigino, ir toliau bus ieškoma galimybių padalinį aprūpinti trūkstamais baldais ir inventoriumi.
Vienu metu Troškūnų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje gali gydytis 40 pacientų.
Trys žmonės nesutiko dirbti
Praėjusių metų vasarą paskelbus apie pasikeisiantį Troškūnų ligoninės pavaldumą, vyko bent keli susitikimai, kuriuose dalyvavo ir Anykščių ligoninės vyriausiasis gydytojas D. Vaiginas, ir Anykščių PSPC direktorė Z. Neniškienė, ir Troškūnų ligoninės personalas bei rajono meras K. Tubis. Meras patikino darbuotojus, kad pasikeitus įstaigos tiesioginiam vadovui darbuotojų etatų skaičius liks toks pat, nesikeis ir darbo užmokestis.
Troškūnų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje dirbo 28 darbuotojai, o, pasak gydytojo D. Vaigino, šiuo metu liko dirbti 26 darbuotojai, vienas priimtas naujai, o trys darbuotojai atsisakė darbo.
Z. Neniškienės žiniomis, savo noru iš einamų pareigų pasitraukė buvęs vyriausiasis Troškūnų ligoninės gydytojas R. Bukelis, viena masažuotoja ir vairuotojas, kuriam buvo pasiūlytas pagalbinio darbininko etatas.