Visai neseniai vilnietė poetė Ilzė Butkutė socialiniuose tinkluose dalijosi Anykščių stoties mokamo tualeto nuotraukomis, vienas anykštėnas baisėjosi prie naujųjų Anykščių kapinių esančiu viešuoju tualetu, o nuo lapkričio pradžios tiek iš miesto, tiek ir seniūnijų buvo surinkti pavasarį pastatyti biotualetai. Anykščiuose liko tik vienas viešasis tualetas, o ir juo naudotis galima ne visą parą.
„Anykšta“ teiravosi: ar rajone užtenka viešųjų tualetų? Kur viešieji tualetai turėtų būti įrengti?
Rimantas SEREIČIKAS, Troškūnų seniūnijos seniūnas:
„Neturėtų kilti klausimas, ar jie reikalingi. Tai – savaime suprantamas dalykas. Troškūnuose viešojo tualeto nėra. Tik visai neseniai naujasis Troškūnų klebonas šventoriuje du biotualetus pastatė – vadinkime, kad tai yra pirmieji viešieji tualetai Troškūnuose. Žinoma, jie atrodo baisiai, bet yra bent tokie.
Praėjusiais metais bandžiau viešojo tualeto idėją „prastumti“ architektūros skyriui, bet nepavyko, o šiais metais pats suabejojau. Viešasis tualetas kainuoja labai brangiai, kyla klausimas, kas už jį bus atsakingas ir kas prižiūrės. Juolab, žinant mūsų žmonių kultūrą… Mano noras buvo prie seniūnijos statyti priestatą, nes mums reikalinga sandėliavimo patalpa, kartu galėtų būti įrengtas ir tualetas, tačiau tam reikalingi dideli pinigai, dėl to sustojau. Gal ateis laikas, kai bus renovuojama seniūnija, tuomet būtų pati geriausia proga išspręsti ir tualeto klausimą.
Kad žiemą nuo kapų buvo išvežti tualetai, atrodo keistai. Ir žiemą žmonės artimuosius lanko, ir laidotuvės būna…“
Replikuojant į pono seniūno pasisakymą, reikia pastebėti, kad yra tokia paslauga-biotuoletų nuoma su priežiūros paslaugomis. Nejaugi savivaldybės administracijos valstybės tarnautojai visai neraštingi ir nemoka naudotis informacijos paieška paprastai internete?
Gal administracijos direktorei kartu skyrių vedėjomis reikėtų pasirūpinti ir administracinių padalinių vadovų švietimu, kad jie vienas po kito viešai nekalbėtų kaip ką tik iš tundros gyvuliniame vagone atgabenti, nesiorentuojantys civivilizuoto pasaulio aplinkoje.
Pastaba -biotuoletas su pilnu aptarnavimu 2 x kart/mėn kainuoja apie 70 Eur. ir nereikia jokio etato steigti seniūnijose, nes įmonės aptarnavimo paslaugos mobilios.
Kita vertus savivaldybės įmonė AKU gali tokia paslaugą organizuoti, jeigu būtų suinteresuoti jos steigėjai – rajono taryba ir vietos valdžios valdininkai.
Prižiūrėti gali pas ponas, vistiek alga gauna už nieko neveikimą.